інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Психологічні нюанси інвестування коштів на фондовому ринку*

На думку багатьох експертів надмірна нервозність, що притаманна діям індивідуальних інвесторів, фактично не дає їм можливості отримувати потенційний прибуток, який може забезпечити фондовий ринок.

Згідно даних бостонської дослідницької компанії Dalbar, за останні 19 років доходність вкладень інвесторів взаємних фондів акцій у середньому складала 2,57% у рік, тоді як середньорічний приріст індексу широкого ринку Standard&Poor’s 500 за цей період досяг 12,22%, а середньорічна інфляція знаходилася на рівні 3,14%. Дещо кращих результатів вдалося досягти інвесторам, які вкладали кошти в облігації: дохідність їхніх інвестицій у середньому складала 4,24% у рік, втім, вона була значно нижчою за середньорічну дохідність довгострокових казначейських зобов’язань, яка складала 11,7%.
Експерти пояснюють цю ситуацію невпевненістю та надмірною нервозністю інвесторів, які продовжують купувати акції при зростанні котирувань та продавати цінні папери при падінні їхньої вартості. Теоретично подібна тактика може бути успішною, але тільки у тому випадку, якщо інвестор встигає здійснити операції на ранньому етапі зміни ринкової тенденції. Проте більшість індивідуальних інвесторів не можуть досить точно прогнозувати зміну тенденції і тому чекають підтвердження, що ця зміна відбулася. Часто підтвердження надходить запізно, та інвестори знову купують дорогі і продають дешеві акції.
Аналізуючи потоки коштів, що надходять на ринок та виходять з нього, і співставляючи тенденції у сфері ліквідності з динамікою ринку, експерти прийшли до висновку про відсутність чіткої залежності між діями індивідуальних інвесторів та подіями на політичній та міжнародній арені. Так, на їхню думку, після вересневих терактів 2001 року інвестори взаємних фондів почали виводити свої кошти з фінансових активів не стільки внаслідок подій, що відбулися, скільки в результаті різкого падіння вартості цінних паперів та скидання акцій, що було здійснено іншими учасниками ринку. Як стверджують аналітики, подібні дії свідчать про великий вплив на ринок такого фактору, як «ефект натовпу», однак у цій ситуації досягти високих показників дохідності практично неможливо.
Коли справи на фондовому ринку погіршуються, ситуація там стає вкрай нервозною. Відчуваючи постійну тривогу, багато інвесторів починають діяти ірраціональними методами й ухвалюють рішення, здатні призвести до тяжких втрат. Ось деякі з помилок, що, за словами експертів, найбільш часто відбуваються з інвесторами в періоди, коли на ринку панують невизначеність і зневіра.
1) Інвестори намагаються стати трейдерами. Ця помилка обходиться їм, напевно, дорожче за всі інші. Деякі інвестори вважають, що вони можуть швидко отримати прибуток, виграючи по кілька пунктів то на одній, то на іншій операції. Насправді, трейдинг – невідповідне заняття для звичайних інвесторів. Він вимагає особливого складу розуму, не кажучи вже про значну кількість часу, витраченого на інтенсивне вивчення фондового ринку. Тим, хто вірить у свою здатність моментально заробити гроші за допомогою трейдингових операцій, варто використовувати для цього усього лише 5% свого портфеля – і тижнем пізніше вони побачать, що залишиться від цих 5%. Але краще взагалі не вдаватися в амбіції, щоб не понести нових збитків і не відчути себе ще гірше.
2) Інвестори намагаються грати на зниження. Коли ринок йде вниз, багато хто з них вважає, що їхні акції падають швидше, ніж інші, і роблять висновок, що є сенс відкрити по них короткі позиції. Насправді, в більшості випадків це не має сенсу з двох причин. По-перше, акції, які показують найгірші результати, як правило, вже пережили найважчий період. При відсутності негативних повідомлень (наприклад, про менший, ніж очікувалося, обсяг) цим акціям навряд чи загрожує суттєве зниження, оскільки їхня ціна вже скорегована з урахуванням нової реальності, що припускає уповільнення темпів зростання прибутку протягом наступних 6 місяців. Проте у випадку будь-яких позитивних новин ситуація може швидко змінитися, причому підвищаться не тільки акції компанії, якої ці новини стосуються безпосередньо, але й акції її конкурентів, а також постачальників даної галузі.
По-друге, гра на зниження вимагає не менш серйозної дослідницької роботи, ніж купівля акцій. Образ щасливого гравця, який приймає точні рішення про відкриття коротких позицій на підставі якогось «шостого почуття», є не чим іншим, як плодом багатої уяви. Кращі гравці на зниження завжди мають найдокладніші відомості про компанії, які їх цікавлять, тому що знають, яких величезних втрат вони можуть зазнати через неправильні дії у цій ризикованій грі.
3) Інвестори продають папери, які істотно впали в ціні, і купують акції, які досягли нових максимумів. У подібній ситуації вчорашні лідери зниження майже завжди починають зростати, а переможці, навпаки, втрачають увесь свій заряд енергії. Гарним прикладом тут може стати недавня ситуація у фінансовому секторі, коли акції багатьох банків різко пішли вгору, у той час як у більшості галузей економіки спостерігалося зниження. Потім одного разу якась брокерська компанія заявила, що цим акціям уже нікуди більше зростати, після чого вони в лічені дні втратили близько 20% своєї вартості. Ті, хто позбувся паперів технологічного сектору й купив акції фінансових компаній незадовго до цієї заяви, надали «ведмежу послугу» власним інвестиційним портфелям.
4) Інвестори перетворюють свої акції в готівку. Це може бути досить розумним кроком, коли ринок тільки починає демонструвати ознаки ослаблення, але, можливо, цього вже не варто робити після того, як акції втратили більше половини своєї вартості. Звичайно, інвесторам важко спокійно дивитися на те, як їхні портфелі падають у ціні, однак необхідно пам'ятати, що, коли на ринку відбудеться перелом, акції перспективних компаній, безсумнівно, виявляться в авангарді підвищення й принесуть своїм власникам чималі прибутки. Не слід намагатися розрахувати тимчасові рамки майбутніх змін – це нереально. Крім того, оскільки ринку неминуче властиві злети й падіння, оптимальним вибором для пересічних інвесторів завжди є довгостроковий часовий горизонт.
У якості рекомендацій індивідуальним інвесторам щодо підвищення дохідності їхніх капіталовкладень експерти пропонують дотримуватися деяких простих правил. По-перше, вони радять орієнтуватися на широкий ринок шляхом купівлі паперів індексного фонду з низьким рівнем витрат і тримати ці папери протягом визначеного часу, незалежно від ситуації на фондовому ринку. У цілому, при зміні складу інвестиційного портфеля аналітики Dalbar рекомендують у більшій мірі орієнтуватися на ситуацію в особистому житті і, як наслідок, пов’язувати купівлю та продаж акцій із змінами в особистих інвестиційних планах, а не із змінами ринкового настрою. По-друге, експерти рекомендують інвесторам спробувати «плисти проти течії», і, наприклад, у тому випадку, якщо ринок падає по спіралі вниз, не скидати акції, а купувати їх. Щонайменше, це дасть гарантію того, що папери не були куплені за максимальною ціною. Аналітики Dalbar стверджують, що при відновленні широкого ринку, конкретні акції також будуть зростати, причому, можливо, навіть більш швидкими темпами. Також необхідно мати на увазі, що акції, які зростають, не можуть дорожчати постійно: при значному підвищенні вартості слід подумати про продаж акцій та фіксацію прибутку. По-третє, експерти звертають увагу на метод інвестування фіксованих сум. Достатньо дати розпорядження банку про щомісячне перерахування встановленої суми в обраний фонд. Цей метод дозволяє ліквідувати чинник надмірної емоційності з процесу інвестування та гарантує купівлю більшої кількості акцій за меншою ціною.

* За матеріалами веб-сайту k2kapital.com

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"