інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Інтернет-трейдинг для приватних інвесторів*

Т. Манько

З появою на вітчизняному фондовому ринку інтернет-трейдингу в приватних інвесторів з'явилася можливість здійснювати самостійну торгівлю цінними паперами. Для цього достатньо мати комп’ютер, підключений до інтернету і бажання працювати. Однак приплив фізичних осіб в електронну торгівлю цінними паперами усе ще стримується відсутністю повного розуміння особливостей даного виду торгівлі.

Довгий час поняття фондова біржа в більшості громадян асоціювалося із закритим елітарним клубом, вхідний квиток до якого мають тільки обрані. Думка про те, що кожний має можливість самостійно купити, а потім продати акції провідних українських підприємств або банків, не могла виникнути в пересічного громадянина. Тепер така можливість існує. Для цього необхідно укласти договір на брокерське обслуговування з посередником – професійним учасником фондового ринку – on-lіne брокером, внести гроші на індивідуальний торговельний рахунок і почати самостійну торгівлю цінними паперами.
Існує думка, що торгівля на біржі нічим не відрізняється від азартних ігор і виграш, тобто наявність прибутку від торгів, залежить лише від везіння трейдера. Однак необхідно розуміти, що рішення з приводу купівлі або продажу цінного папера трейдер приймає самостійно, час ухвалення рішення, і, відповідно, сума кінцевого прибутку від угоди безпосередньо пов'язана з майстерністю трейдера, обраною стратегією торгівлі й ступенем розуміння зовнішніх факторів, які впливають на ціну папера, що купується. Кожен крок успішного трейдера завжди поєднаний з точним розрахунком, заснованим на різних методах прогнозування ціни. На даний час існує велика кількість таких методів аналізу ринку й прийняття рішень: фундаментальний аналіз, технічний аналіз, математичне моделювання та інші. За бажання освоїти їх може кожен.
Як показує західний досвід, де інтернет-трейдинг з'явився більше десяти років тому, електронною торгівлею успішно займаються як люди, які мають пряме відношення до фінансової сфери й відповідно профільну освіту, так і підприємці, державні службовці, вчителі, студенти, пенсіонери й домогосподарки. У кожного своя мета й завдання торгівлі й кожен сам визначає ступінь взаємодії з ринком. Професійним трейдером може стати кожен, необхідно тільки займатися самоосвітою й набувати практичних навичок. Тим більше що сьогодні українські on-lіne брокери сприяють трейдерам-початківцям, пропонуючи різні форми навчання основам біржової торгівлі й специфіці програмного забезпечення.
Торговельний день на біржі дійсно триває повний робочий день. Однак це не означає, що трейдеру необхідно безперервно відслідковувати ситуацію на ринку й бути постійно залученим у торговельний процес. Для здійснення купівлі або продажу цінних паперів, трейдеру достатньо кілька годин у тиждень, а при стратегії довгострокових інвестицій, і кілька годин у кілька місяців, – для аналізу біржової інформації й прийняття рішення. Сама угода проводиться в лічені секунди.
Зовсім не обов'язково присвячувати інтернет-трейдингу багатогодинний робочий день. Трохи вільного часу для огляду аналітичної інформації й здійснення торговельних операцій буде достатньо, щоб спробувати одержати дохід від торгівлі акціями.
Слово "інвестиція" мимоволі асоціюється з великими капіталовкладеннями, тим більше, коли це стосується інвестицій у цінні папери. Однак для того, щоб почати торгувати на біржі за допомогою інтернет-трейдингу не потрібно мати великий стартовий капітал. Трейдеру-початківцю достатньо декількох тисяч гривень для початку торгівлі й розуміння функціонування ринку. Деякі вітчизняні брокери сьогодні не ставлять обмежень по сумі коштів, необхідних для входження в ринок, тим самим даючи можливість кожному почати самостійну торгівлю на біржі незалежно від суми стартового капіталу.
Сьогодні український фондовий ринок представлений списком з більш ніж 20-ти on-lіne брокерів, що надають послугу інтернет-трейдингу, який створює конкурентне середовище на вітчизняному фондовому ринку. Безсумнівно, одним з вирішальних факторів для клієнта при виборі брокера є тариф. Тарифна політика on-lіne брокерів у цілому, а саме розробка тарифних планів для інвесторів з різними потребами й тенденція до зниження тарифів на брокерські послуги, істотно мінімізують транзакційні витрати трейдера. Комісія на брокерські послуги на національному фондовому ринку є відносно низькою й обчислюється десятими, і навіть сотими частками відсотків від обігових коштів.
Крім надання технічної можливості для здійснення торгівлі через Інтернет, on-lіne брокер забезпечує клієнтів всебічною інформаційно-аналітичною підтримкою для можливості прийняття трейдером обґрунтованих біржових рішень.

* За матеріалами Української біржі
© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"