інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Переказ грошей із-за кордону*

Лідерами ринку міжнародних грошових переказів в Україні є американські системи Western Unіon і Moneygram, на які припадає більше 50% усіх переказів в Україну й за її межі, а також російські системи грошових переказів (Юністрім, Contact, MІGOM, Aнелік, «Алюр», «Золота корона», Blіzko), які почали поступово витісняти міжнародних конкурентів з ринку України.

Відправка грошового переказу в Україну за допомогою систем Western Unіon, Moneygram та інших міжнародних систем переказу (МСП) є зручною, по-перше, через доступність (послугою можна скористатися у величезній кількості банківських і поштових відділеннях й закордоном, і в Україні), терміновістю (в одержувача в Україні є можливість забрати гроші вже через 15 хвилин після відправлення їх відправником), відсутністю необхідності відкривати банківський рахунок.
Недоліками МСП є висока вартість комісій ($25-50 при пересиланні з-за кордону $1000), а також суттєві обмеження по сумах, що пересилаються без відкриття рахунку. Обмеження в цьому випадку можуть бути трьох типів: прописані українським законодавством, законодавством країни-відправника та власні обмеження МСП.
Що стосується переказів без відкриття рахунку (у тому числі термінових грошових переказів), то в один операційний день фізична особа може одержати суму, яка не перевищує в еквіваленті 50 000 гривень. Якщо ж сума перевищує даний еквівалент, то банк такий переказ зараховує на поточний рахунок одержувача у валюті переказу.
Стосовно «закордонних» обмежень, то максимальна сума, яку фізична особа може переказати через кордон в Україну, з кожної країни може бути різною. У першу чергу це залежить від законодавства країни-відправника коштів. Наприклад, з Росії резидент без відкриття рахунку може відправити в день кошти, у сумі, яка не перевищує еквівалент $5000.
Що стосується власних обмежень МСП, то найчастіше вони становлять $5000 або $10000. Одним словом, при переказі великих сум, клієнтові обов'язково необхідно поцікавитися про обмеження, які встановлюються платіжною системою, банком або центральним регулювальним органом для тієї або іншої країни.
Також варто пам'ятати, що в багатьох МСП тарифи за переказ з Росії в Україну та з інших країн в Україну помітно відрізняються. При цьому з російським рублем працює тільки система «Лідер», інші МСП відправлення в Україну можуть зробити тільки в євро та доларах.
Поштові перекази працюють по тому самому принципу, що й МСП, для їхнього відправлення та одержання так само достатньо пред'явити паспорт. Але при цьому єдиним обмеженням суми поштового переказу в напрямку України є «законодавча» межа: еквівалент 50000 гривень. Крім того, існує можливість перекласти оплату переказу на плечі отримувача. Якщо відправник перебуває у Франції, Німеччині, Бельгії, Португалії, Греції, Туреччині, Румунії, Болгарії, Польщі, Словаччині, Чехії, Сирії або в країнах СНД, він може переслати кошти за допомогою поштових систем.
Такий переказ обійдеться в 4% суми (а при сумах менше еквівалента 1000 гривень ще дорожче) плюс ПДВ.

За допомогою платіжної картки
Якщо мова йде про відправлення грошей через кордон самому собі, то одним з найбільш дешевих і зручних варіантів буде відкриття карткового рахунку в закордонному банку, зарахування коштів на цей рахунок, провезення картки й зняття з неї коштів в Україні. У цьому випадку ви сплачуєте тільки за відкриття й обслуговування карти, а також за зняття коштів (обидві комісії встановлює банк-емітент, вибір найдешевшого варіанту можна зробити в Інтернеті за допомогою сайтів банків). Саме ж зарахування коштів на рахунок у багатьох банках відбувається безкоштовно.
У середньому, можна стверджувати, що така схема обійдеться в 5-8% переказної суми. Втім, мінімізувати витрати на зняття готівки (а також подолати ліміти на суму, що знімається з рахунку, в банкоматах) може використання картки з переказаною сумою переважно для розрахунків у торговельній мережі. Таким чином, клієнтові не потрібно спочатку йти в банк, щоб одержати гроші (переказ), він може йти відразу в магазин і розрахуватися там картою.
Часто зустрічається порада з використання цієї ідеї й для переказів між двома особами. Така схема, дійсно, іноді використовується (людина відкриває закордоном рахунок, пересилає одержувачеві в Україну картку, а сам закордоном поповнює її – однократно або навіть регулярно). Однак слід пам'ятати, що практично кожний банк прописує правило: «передавати картку третім особам заборонено». А виходить, такий варіант є порушенням, яке, наприклад, у випадку частих необережних транзакцій (скажімо, в один день поповнення й зняття у двох країнах) банк може відстежити й вжити заходів. Але найбільший недолік у ситуації з передачею карти третій особі – це те, що якщо у вас стануться які-небудь проблеми з картою, наприклад, неправильно відбудеться транзакція з банкоматом і знімуться зайві гроші, то звернутися в банк за компенсацією буде неможливо.
Нарешті, відзначимо, що для бажаючих перевести кошти вищезгаданим способом, а точніше – для відкриття поточного рахунку необхідно легально знаходитися закордоном з правильно оформленими документами.

SWIFT-перекази
І, нарешті, до дуже дешевих варіантів і максимально зручним при необхідності переказу необмежено великих сум належать так звані SWІFT-перекази з рахунку відправника в західному банку на рахунок одержувача (у тій же валюті) в українській фінансовій установі. І нехай відкриття поточного рахунку належить не до найлегших процедур (особливо якщо на Заході або в Росії рахунок відкриває нерезидент цих країн, і нехай для переказу відправникові необхідно знати точний номер рахунку одержувача – усе виправдовується комісією за SWІFT-перекази в Україну в розмірі 0,2%, а також комісіями за зняття коштів з рахунку й за відкриття рахунків у розмірі до 1,5% разом.
Усе це робить цю громіздку схему все-таки найбільш дешевим легальним варіантом переказів між двома особами. А в деяких випадках, при переказах з рахунку материнської банківської установи на рахунок дочірнього банку в Україні зазначена сума може ставати ще меншою (так, переказ з рахунку Ощадбанку Росії на рахунок його ж дочки в Україні комісія оплачується лише відправником у сумі 0,3% переказної суми).
При цьому й тут досвідчені користувачі вказують на можливість мінімізувати витрати за зняття переказаних коштів з рахунку. Якщо валютою переказу були долари, євро або російські рублі, і якщо час дозволяє, можна з поточного рахунку перевести кошти на депозит у тій же валюті, а потім їх і зняти (зняття коштів з депозиту звичайно проводиться безкоштовно).
Однак усі ці переваги може перекреслити один нюанс – в Україні отриманий з-за кордону переказ на рахунок фізичної особи вважається його доходом і повинен бути вказаний у його податковій декларації. Зрозуміло, багато громадян такий «дохід» просто приховують – але слід пам'ятати, що банк на першу вимогу податківців зобов'язаний надати дані про вхідні транзакції по вашому рахунку.
Законним способом обійти це непорозуміння можна шляхом вказівки, що призначення платежу – «добродійність». Однак це добре лише при однократному переказі; а при регулярних відправленнях таке призначення може викликати пильну увагу зацікавлених осіб «з наступним викриттям»

Електронні платіжні системи (ЕПС)
Переказ за допомогою електронних платіжних систем (Moneybookers, Webmoney, Paypal) відрізняється, насамперед, слабкою надійністю (у значенні можливості злому зловмисниками), технологічною складністю для новачка, а також високими комісіями (купівля електронних грошей, їхня «девіртуалізація», переказ – разом складуть 7-8% переказної суми).
Помітно дешевшою схема переказу виходить у системі Moneybookers (поповнення рахунку, переказ, зняття – 2,9% + 3,50 євро). В цілому вартість переказу $1000 з-за кордону різними способами така:


* За матеріалами Простобанк Консалтинг
© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"