інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Інтернет-банкінг для пересічних громадян

В.Лейбов

За допомогою Інтернет-банкінгу можливе здійснення двох основних типів операцій – отримання інформаційних та платіжних послуг.

До інформаційних послуг можна віднести, наприклад, одержання виписок по банківських рахунках, заповнення й передачу в банк заяв на перевипуск пластикових карток, відкриття додаткової картки, заявку на надання кредиту та інші подібні послуги.
До платіжних послуг можна віднести внутрішньобанківські перекази коштів у різних валютах, міжбанківські перекази, погашення кредитів, поповнення банківських депозитів, поповнення свого брокерського рахунку, а також здійснювані по шаблонах операції – оплата стільникових та стаціонарних телефонів, Інтернету, комерційного телебачення, послуг ЖКГ тощо.
Перед початком роботи із системою, навіть якщо у вас уже є відкриті рахунки в банку, вам потрібно з’явитися з паспортом в офісі банку та підписати документи на надання послуг Інтернет-банкінгу, а також одержати особисті ідентифікатори для роботи із системою.

Який Інтернет-банкінг найкращий?
Насамперед, потрібно визначитися – які операції ви будете здійснювати?
Найчастіше використовуються: оплата стільникових і стаціонарних телефонів, здійснення комунальних платежів, погашення кредитів, а також одержання інформації про залишки коштів на відкритих у банку рахунках.
Якщо ви вже являєтесь клієнтом якого-небудь банку (наприклад, у вашої організації з банком підписаний договір про «зарплатний проект», або у вас є відкриті депозитні та поточні рахунки), звичайно, у першу чергу потрібно довідатися про можливості й тарифи системи Інтернет-банкінгу «свого» банку. Особливо, якщо вас влаштовує у ньому якість обслуговування.
На вибір Інтернет-банкінгу можуть також вплинути зручність інтерфейсу системи, можливість до її підключення ознайомитися з демонстраційною версією, а також якість супроводу системи та робочий час такого супроводу, чим забезпечується безпека роботи із системою.
Важливим критерієм може бути, наприклад, швидкість проходження внутрішньобанківських платежів, а також час, протягом якого йдуть міжбанківські платежі.
Оскільки системи Інтернет-банкінгу мають різних розробників, і, отже, різний інтерфейс та зручність користування ними, часто банки закладають у них крім основних ще безліч додаткових функцій, умови оплати за користування системами та оплати за окремі операції різні, різний час існування систем на ринку, різна якість супроводу, і ще низка інших факторів, то стає зрозумілим, що виділити найкращу систему Інтернет-банкінгу є надзвичайно складним завданням.
При виборі банку для Інтернет-банкінгу потрібно врахувати, що найпоширеніші види послуг (інформаційні послуги, внутрішньобанківські перекази, оплата телефонії, Інтернету) з тим або іншим ступенем зручності реалізовані практично у всіх банках. Але якщо вам потрібно здійснення максимально широкого кола операцій, є сенс звернути підвищену увагу на можливість здійснення міжбанківських платежів, поповнення й списання коштів з депозитних рахунків (звичайно, така можливість, крім її технічної реалізації, повинна бути передбачена й умовами договору внеску), а також на можливість оплати ЖКГ саме у вашому регіоні.

Безпека – перш за все!
Питання про те, наскільки безпечно використовувати Інтернет-банкінг одне з найбільш хвилюючих для пересічного користувача. Адже, поряд з порожніми чутками, є чимало й реальних випадків шахрайства.
Проте, при дотриманні найпростіших правил, які більшість банків обов’язково повідомляють на своїх сайтах, небезпека використання Інтернет-банкінгу – мінімальна.
Список таких заходів простий – встановити на комп’ютері антивірусне програмне забезпечення з регулярним оновленням баз даних, регулярне оновлення операційної системи та встановлених на комп’ютері програм, дотримання обережності при установленні на комп’ютер програмного забезпечення (особливо – отриманого з неперевірених джерел), надійне зберігання паролів, PIN-кодів, електронних цифрових підписів у недоступних для сторонніх людей місцях.
Особливої уваги потребує «серфінг» в Інтернеті та відвідування маловідомих підозрілих сайтів, у тому числі – за посиланнями, які прийшли в електронних листах від незнайомих відправників.
Також при вході в Інтернет-банкінг потрібно переконатися, що адреса сайту банку – справжня (зловмисники можуть детально скопіювати дизайн справжнього сайту банку, підмінивши в адресі 1-2 літери, і ви, не підозрюючи про це, самі повідомите їм свої секретні дані).
Крім того, не рекомендується використання систем Інтернет-банкінгу зі службового комп’ютера або з інтернет-кафе.
Фахівці банків відзначають, що у більшості випадків ошуканий шахраями клієнт сам повідомляє зловмисникам необхідну їм інформацію.
Із приводу антивірусного програмного забезпечення – також необхідно проявляти підвищену обережність, і при підозрі на зараження комп’ютера вірусами, яких поки немає в базі даних Вашої антивірусної програми, є сенс скористатися додатковим безкоштовним антивірусним сканером іншого розробника.
Проте, якщо на депозитних рахунках у банку у вас зберігається величезна сума грошей і ви не плануєте частого здійснення операцій по таких рахунках, підключати їх до системи Інтернет-банкінгу не варто. Хоча б тому, що таких клієнтів у відділеннях банків знають не тільки за паспортом та підписом, але зазвичай і візуально, тому ймовірність шахрайства при особистому приході в банк, де ви – частий і шановний клієнт, все-таки є нижчою, ніж у системах дистанційного банківського обслуговування.

Світлі перспективи
Є й серйозні фактори, що заважають впровадженню Інтернет-банкінгу: широке поширення різних «чорних» і «сірих» схем розрахунків готівкою, коли «світити» гроші в банках небажано, невисокі доходи значної частини населення (адже щоб розпоряджатися грошима – потрібно їх мати), відсутність у багатьох невеликих торговельних точках можливості заплатити банківською карткою, а також – іноді досить дивні вимоги співробітників ЖКГ. Та й звичка просто «потримати в руках» свою зарплату ніяк не бажає відходити в минуле!
© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"