інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Куди та як інвестувати кошти у 2011 році?

Відповіді на це питання намагаються собі дати багато українців на початку кожного року. При цьому вони прагнуть не тільки захистити свої кошти від інфляції, але й отримати інвестиційний прибуток. Можливості для цього в Україні існують, хоча не завжди прогнози підкріплюються реальними результатами.

Інвестуємо в акції
На початку 2010 року багато учасників і аналітиків фондового ринку були налаштовані дуже оптимістично і прогнозували зростання на 50-70 %, хоча песимісти вели мову тільки про 10-15 %. У підсумку лаври найточніших прогнозистів зі впевненістю можна вручати тим, хто обіцяв «золоту» середину: з початку року індекси «Української біржі» і ПФТС зросли трохи більше ніж на 40 %.
Експерти вважають, що на 2011 рік прогнози ще скромніші: ріст індексів очікується на рівні 10-15 %. Між тим, при збереженні нестабільності на рівні 2010 року існуватиме можливість отримання високих заробітків у період росту на акціях і в період падіння на ф’ючерсах. За більш оптимістичними прогнозами, ріст може скласти й 30-40 %.
Тим не менше, не варто забувати, що загальна тенденція ринку не завжди відображає той прибуток, який можуть принести окремі акції. Одні з найкращих прогнозів – із акцій підприємства «Мотор Січ», у 2011 році вони можуть зрости на 90-100 % завдяки хорошим фінансовим показникам виходу на ринки збуту. А також із акцій Укрсоцбанку (прогноз росту на 2011 рік – близько 70-80 %), одного з найбільш ефективних банків, який протягом усієї кризи показує прибуток.
При цьому підвищення попиту на продукцію найбільших металургійних підприємств України у 2011 році сприятиме росту котирувань акцій таких емітентів, як «Меткомбінат «Азовсталь», «ММК ім. Ільїча», «Єнакіївський метзавод».
Вигідними можуть стати інвестиції в енергогенеруючі підприємства, такі як «Центренерго», «Західенерго», «Дніпроенерго» і «Донбасенерго». Очікується, що у 2011 році вони будуть приватизовані, а це неминуче позначиться на росту котирувань їхніх акцій.
Також аналітики очікують, що у наступному році почнеться процес лібералізації на ринку електроенергії, на першому етапі якого генеруючи компанії зможуть укладати прямі угоди з великими споживачами, обминаючи енергоринок. Це, разом із підвищенням тарифів на електроенергію для населення, має суттєво поліпшити фінансові показники енергогенеруючих компаній і позитивно відобразитись на вартості їїххніх акцій..
Щодо інвестиційних фондів, то їхня прибутковість дуже залежатиме від напрямку інвестування. Фонди, які роблять вклади у депозити і держоблігації, отримають у 2011 році невеликий прибуток, на рівні 10-15 %, хоча і нестимуть для інвесторів мінімальні ризики. збалансовані фонди, які крім депозитів паралельно вкладають у найбільш надійні акції, зароблять у наступному році 20-25 %. Найвищої прибутковості досягнуть фонди акцій: прибутковість цих інструментів може становити за підсумками 2011 року 30-50 %.

Банківські вклади
У 2011 році банки навряд чи порадують вкладників. Уже тепер прибутковість депозитів коливається у межах 10-17 % у гривні й 3-8 % – у доларах та євро. Причому найменша звично характерна для «короткострокових» і безтермінових вкладів. Наприклад, внесок у гривні на 1-3 місяці можна розмістити всього під 10-13 %, із правом вільного зняття – під 6-8 %, а у валюті – під 2-5 %.
У зв’язку з відсутністю передумов для поліпшення грошово-кредитної політики швидше за все не варто очікувати росту прибутковості вкладів. Збільшення ліквідності у банківській системі й повільне відновлення кредитування не створить підстав для росту ставок по депозитах у наступному році. За експертними прогнозами, середньо ринкові ставки складатимуть 12-15 % для гривневих вкладів і 5-7 % для вкладів у доларах і євро.
Ці оцінки базуються на тому, що зниження ставок по депозитах – це одна з головних умов відновлення доступних кредитів як для фізичних осіб, так і для бізнесу. Крім того, банки відчувають надлишок ліквідності (приріст вкладів фізичних осіб з початку року перевищив 42 млрд. грн.), тому не зацікавлені у збільшенні кредитних ставок.
Якщо ж врахувати озвучений прогноз інфляції, не виключено, що більша частина вкладів, особливо терміном до 6 місяців і можливістю доступу до грошей (із правом поповнення і часткового зняття), не може забезпечити вкладнику навіть мінімального заробітку, оскільки прибутковість по депозиту на рівні 9-11 % буде повністю нівельована інфляцією.
Тому найоптимальнішим варіантом стануть довгострокові вклади, терміном від 1 року і з доволі жорсткими договірними умовами (неможливість поповнення і зняття, і майже цілковита втрата прибутковості при достроковому розторгненні). Причому, вигоду отримують обидві сторони: банк – довгострокові ресурси і здешевлення кредитів, а клієнт – відносно високу прибутковість на рівні 15-17 % річних у гривні і до 7-9 % у валюті.

Золото
Цей дорогоцінний метал завжди приваблював інвесторів, оскільки є своєрідним сховищем, яке дозволяє зберегти капітал у періоди кризи. До того ж, за останні 3 роки ціна на золото на світовому ринку зросла більше ніж на 60 %, що дозволило власникам «золотого активу» не тільки зберегти, але і значною мірою збільшити власні капітали.
У 2011 році динаміка цін на золото залежатиме від інтенсивності стимулюючих програм зі встановлення економік різних країн, інфляції чи дефляції у світі.
На ціну золота найбільш значний вплив буде створювати політика світових центробанків. Оскільки очікується, що дії центральних банків будуть направлені на стимулювання інфляції, швидше за все буде підвищення ціни на золото.
Поточний стан ринку золота залежить також від стабільності світової економіки і динаміки курсу долара і євро, які у багатьох аналітиків викликають сумніви. Тому у 2011 році можливу встановлення нових історичних максимумів цін на цей інвестиційний продукт.
Експерти прогнозують, що золото може досягти цінового рівня у 1500 дол. США за тройську унцію на світових ринках. Якщо ж вести мову про вітчизняний ринок, то в Україні середня вартість однієї унції складає 350-370 гривень. За умови, що прогнози експертів збудуться і золото продовжить дорожчати, у нашій країні ціна за унцію може досягти 400 гривень, що майже на 15 % перевищує теперішню його вартість. Потрібно враховувати важливий фактор: курси продажу і покупки золота у вітчизняних банках дуже відрізняються, і їхня різниця може досягати 5 % і навіть більше. Тому, за прибутковості у 5-7 % віддачі від вкладів у золото, по суті, не буде, хоча воно і виконає свою функцію збереження грошей.

Структура інвестицій та їх стратегії
Важливо не тільки вибирати, куди вкласти кошти, але і в яких пропорціях. Класично стратегії інвестування поділяються на три види: консервативна, збалансована і агресивна.
Консервативна стратегія передбачає стратегію з мінімальним ризиком. При цьому обсяг вкладів в інструменти з фіксованою прибутковістю (як правило, це депозити й золото) досягає 85-90 5, а іноді і 100 % усієї суми інвестування. І тільки невелика частка, до 10-15 %, може бути направлена, наприклад, в інвестиційні фонди.
Проте прибутковість при цій стратегії у 2011 році навряд чи перевищить 12-15 %, що робить інвестиції не зовсім виправданими. Тому аналітики вважають, що навіть у консервативній стратегії, розрахованій на термін від півроку і більше, не варто зовсім відмовлятися від високоприбуткових ризикованих інвестицій, інакше інфляція поступово з’їсть наявні збереження.
Виходячи з цього, більш привабливою є збалансована стратегія. Вона поєднує у собі невеликий рівень ризику і прибутковість на рівні 20-25 %. Інвестору з таким профілем ризику спеціалісти радять розмістити половину збережень на депозитах, ставки по яких будуть знаходитися у межах 10-14 %, і половину – в інвестфондах, які вкладають свої активи в акції, і здатні показати прибутковість 30-40 %.
Якщо ж інвестор прагне високого прибутку, але і готовий до максимального ризику, він може обрати агресивну стратегію, яка передбачає вклади на 70-80 % у фондовий ринок (інвестфонди, акції) і прибутковість 30-50 % річних.
Існує ще один привабливий спосіб інвестування – більш активний і не менш прибутковий, аніж, скажімо, фондовий ринок. Йдеться про інвестування у купівлю діючого бізнесу. Інвестор може як купити частку у прибутковому підприємстві, так і викупити готовий бізнес повністю. Звісно, цей спосіб підходить не для кожного українця, оскільки такий вклад передбачає участь інвестора як мінімум у контролі за придбаним підприємством, а як максимум – пряме керівництво бізнесом.
За результатами 2010 року, основними покупцями працюючих підприємств були підприємці з досвідом ведення іншого бізнесу, колишні ТОП-менеджери великих компаній, які вирішили почати свою справу, а також компанії, які розширюють свою частку на ринку, за рахунок скупівлі дрібніших і слабших гравців.
За експертними оцінками, рентабельність таких вкладів може досягати 50-100 % річних.
При інвестуванні коштів у готовий бізнес важливо дотримуватися золотого правила, згідно з яким ціна покупки частки бізнесу не повинна перевищувати чотирикратного розміру прибутку, який вони приносили на момент позики.
Не варто також забувати, що небезпека залишитися без грошей існує завжди. Тому перед тим, як пускати свої збереження в «обіг», інвестор повинен вирішити, на який термін він готовий залишити гроші.
© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"