інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Алан Грінспен – фінансовий маг та радник президентівАлан Грінспен, видатний фінансист сучасності, керівник Федеральної резервної системи США з 1987 по 2005 рік, народився в Брукліні 6 березня 1926 в сім’ї емігрантів з Німеччини.

Молодому Грінспену все, за що б він не брався, давалося так легко, що він не знав, що йому подобається більше. Коли в 1943 році він закінчив школу імені Джорджа Вашингтона, під його фотографією в альбомі випускників значився надпис: «Дуже розумний і талановитий».

Щоб визначитися зі своїми життєвими планами, Алан протягом року гастролював з оркестром Генрі Джерома як професійний музикант, граючи на саксофоні й кларнеті. Насичене несподіванками артистичне життя не влаштовувало педантичного Алана, і у віці 18 років він вступив до Школи комерції при Нью-Йоркському університеті.

Відрізняючись неабиякими здібностями, Алан Грінспен проявляв їх у всіх сферах своєї діяльності. Він був близько знайомий з Альбертом Ейнштейном і навіть допомагав йому в деяких дослідженнях. Спільно з Томасом Курцем винайшов мову програмування BASIC.

У 1954 році він разом із фахівцем з цінних паперів Вільямом Таунсендом заснував консультаційну компанію «Таунсенд-Грінспен», яка відкрила офіс на Уолл-стріт і набула клієнтуру, що успішно забезпечувала безбідне життя партнерів. У 1958 році Таунсенд помер, а Алан став президентом і основним власником цієї компанії.

На цій роботі Грінспен познайомився з Артуром Бернсом, котрий керував у 1970-х роках Федеральною резервною системою. Саме Бернс привернув увагу Грінспена до державного регулювання фінансової системи. А коли в 1974 році його приятель Леонард Гармент запросив Грінспена стати економічним радником президента Ніксона, подальша кар’єра майбутнього фінансового мага Америки стала на нову колію.

Ставши радником Ніксона з економіки за місяць до його відставки, Грінспен залишався на цій посаді і за наступного президента Джеральда Форді, поки новообраний президент Джеймс Картер не відправив у 1977 році Алана у відставку. Грінспен використовував цей перепочинок, щоб захистити в Колумбійському університеті нову магістерську ступінь із практики регулювання фінансових механізмів держави.

Відсторонення від державних посад виявилося нетривалим – вже в 1981 році Грінспен очолив комісію з реформи системи соціального страхування в адміністрації президента Рональда Рейгана. Після цього він змінив багато посад, працюючи таким собі «майстром на всі руки», - при Рейгані він побував членом президентської консультативної ради з розвідки, комісії з фінансових інститутів і їх регулювання, комісії з переходу на військову службу за контрактом та інших.

Нарешті в 1987 році він став головою Федеральної резервної системи. Алану на той час був уже 61 рік, проте він був впевнений у своїй здатності розуміти потреби найбільшої економіки світу. Це був шанс, заради якого Грінспен все життя вчився і захищав магістерські дисертації. Глава ФРС не має права когось консультувати – тому Алан ліквідував свою консалтингову компанію, в якій пропрацював усе життя.

Відтепер Алан почав прокидатися не пізніше від пів на шосту ранку, а потім протягом години лежачи у ванній читав у ванній документи і там же готував тексти доповідей.

Дуже скоро американці вже не могли уявити життя без Грінспена. З самого початку він показав себе прихильником жорсткої кредитно-грошової політики з основною метою – контроль над інфляцією. При цьому він залишався послідовним прихильником ліберальної економіки і мінімізації втручання в неї держави. Рідко виступаючи публічно і майже ніколи не розкриваючи підґрунтя своїх думок, він прославився своїми несподіваними точковими ударами, які, тим не менш, завжди виявлялися неймовірно ефективними.

Діяльність Грінспена сприяла тому, що наприкінці 1990-х років рівень безробіття в США впав до найнижчого за два десятиліття показника – 4%, а рівень інфляції - до 1,5%. Тому немає нічого дивного, що Грінспен залишався незмінним головою ФРС упродовж 18 років за чотирьох президентів США, демократів і республіканців.

У Алані цінували насамперед те, що конгресмен від штату Техас Френк Айкард назвав здатністю знати, «скільки болтів із плоскими голівками використовується при складанні автомобіля Chevrolet і що буде з американською економікою, якщо три з них перестати закручувати». А коли президента США Джорджа Буша-молодшого запитали, що він робитиме в першу чергу у разі виникнення надзвичайної економічної ситуації, він відповів, що негайно зв’яжеться з Аланом Грінспеном.

Зараз Грінспен на пенсії. Разом зі своєю другою дружиною Джоан Мітчел він живе у передмісті Вашингтона. Подружжя Грінспен часто бачать на театральних прем’єрах, а сам Алан любить пограти в теніс.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"