інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Дорожні чеки: історія виникнення та сучасність

О. Чупрова

Люди постійно пересуваються - в різних напрямках і з різною метою - і при цьому обов’язково беруть із собою гроші, але до пункту призначення довезти їх у повній цілісності вдається далеко не кожному. В дорозі власників грошей підстерігає багато небезпек, тому проблема безпечного переміщення капіталів завжди хвилювала мандрівників.

У 1891 році Марселлус Беррі, співробітник компанії American Express, винайшов дорожній чек - платіжний документ, який дозволив без ризику перевезти будь-яку суму на будь-яку відстань. Суть ідеї полягала в тому, що, вирушаючи в дорогу, мандрівник чи кур’єр обмінювали свої гроші на цінний папір, а після прибуття до пункту призначення переводили його у готівку.

Для грабіжника цей документ не становив ніякої цінності, оскільки був іменним. Творець чека використав доволі оригінальне рішення: справжність банкноти визначалася шляхом порівняння двох підписів.

Перший ставився власником на чеку в момент його придбання, другий - при пред’явленні документа до оплати. Якщо підписи були досить схожі, переведення чека в готівку відбувалося негайно.

Дорожній чек сьогодні

Це платіжний документ, що являє собою грошове зобов’язання емітента виплатити визначену в чеку суму (іноді за вирахуванням невеликої комісії, що стягується банком) власнику, зразок підпису якого ставиться на документ у момент продажу. Найважливішою відмінністю чека є його гарантоване відновлення у випадку втрати.

Іншими словами, дорожній чек - це інструмент, створений для захисту грошей від небезпек (крадіжка, втрата, пошкодження тощо), які їм можуть загрожувати.

Дорожні чеки схожі на готівкові гроші. Але на відміну від останніх, у випадку втрати вони будуть відновлені компанією, яка їх випустила, абсолютно безкоштовно (зазвичай це відбувається протягом 24 годин). Так що, перевівши гроші в чеки, можна спокійно брати їх із собою в дорогу або залишати вдома, не турбуючись про накопичені заощадження.

Чеки - відмінний помічник у справі накопичення грошових коштів. Вони гарантують збереження грошей, зменшують спокусу передчасних витрат заощаджень і не мають терміну придатності. Їх можна передавати у спадщину, оскільки ці платіжні документи не втрачають своєї цінності.

Таким чином, дорожні чеки - одна з найнадійніших «валют» світу. Через банки (або інші уповноважені фінансові організації) здійснюється тільки придбання і продаж чеків. Тому навіть якщо банк, в якому чеки були куплені, з якихось причин припинить своє існування, вони можуть бути переведені в готівку в іншій фінансовій установі.

Цілі використання

Основне призначення чека - захищати гроші в дорозі від різноманітних небезпек. Мандрівник може не турбуватися про збереження своїх коштів і скористатися ними у будь-якій точці земної кулі.

У світі зростає кількість магазинів, ресторанів, готелів, де можна розплачуватися дорожніми чеками і навіть отримувати здачу в національній валюті.

У нас це поки неможливо: чеки приймаються до оплати тільки у безмитних магазинах. Причина полягає в тому, що вітчизняне законодавство забороняє використання іноземної валюти для оплати товарів і послуг, а чеків, номінованих у гривні, поки не існує.

Дорожні чеки незамінні в бізнес-поїздках, метою яких, скажімо, є придбання автомобіля чи нерухомості. По-перше, у чеках гроші знаходяться під надійним захистом, а по-друге, на відміну від готівки, суми грошей в чеках для вивезення за кордон необмежені. Відповідно до вітчизняного законодавства (якщо сума чеків перевищує 10 тис. дол. США), їх необхідно тільки письмово задекларувати на митниці.

Чеки ідеально підходять для того, щоб зберігати заощадження вдома. Якщо гроші зберігаються в чеках, вони не становлять інтересу для зловмисників. Людина може спокійно бути відсутньою в будинку, не турбуючись про збереження власних заощаджень. Чеки - це також відмінний інструмент для накопичення коштів. Якщо людина відкладає гроші на літню відпустку або новий автомобіль, варто відразу ж перевести готівку в чеки. Цим вона позбавить себе від хвилювань з приводу безпеки заощаджень і спокуси витратити їх передчасно.

Щоб розрахуватися чеками, спочатку необхідно зняти готівку в найближчому банку. Як показує практика, така, на перший погляд, проста процедура допомагає багатьом утриматися від необдуманих і спонтанних витрат.

Де придбати?

Придбати дорожні чеки можна в найбільших роздрібних банках, що користуються довірою споживачів і мають широку мережу регіональних представництв.

При цьому важливо, що чеки пропонуються поряд з готівковою валютою. Тому споживач, який хоче обміняти, наприклад, гривню на долари, бачить, що у нього є альтернатива: він може придбати долари в чеках, до того ж часто без банківської комісії.

Чеки можна купити в доларах номіналом від 50 до 1000 і в євро номіналом від 50 до 500, причому часто за вигідним курсом (дешевше, ніж іноземна валюта). Чеки можна купити і в інших валютах, включаючи японські ієни, англійські фунти стерлінгів, швейцарські франки, південноафриканські ренди, саудівські ріали, канадські і австралійські долари. Нині зростає кількість пунктів, де можна перевести в готівку чеки без комісії: зараз тільки в країнах СНД працює 536 таких точок.

Гарантії

Дорожні чеки не залежать від стану банківської системи окремих країн, економічного і політичного клімату. Якщо виникають проблеми з їх переведенням у готівку в одному з банків, власник може відразу звернутися до іншого фінансового інституту. Винайдений багато років тому спосіб порівняння двох підписів на предмет їх ідентичності в момент покупки та продажу чека підтвердив свою надійність протягом майже півтора століття.

На перший погляд, схема дуже проста: при переведенні в готівку чеків другий підпис звіряється з першим, поставленим на чеку в момент придбання.

При цьому другий підпис обов’язково ставиться у присутності касира, що виключає можливість якісної підробки шахраями підпису заздалегідь. А підроблений підпис, зроблений одним розчерком пера під поглядом касира, досить легко виявити - для цього касири проходять спеціальні тренінги.

Крім перевірки підпису, сьогодні багато банків при переведенні чеків у готівку перевіряють і їхні серійні номери в системі авторизації.

Якщо виявляється, що чеки знаходяться в незаконному обігу, вони вилучаються, а шахрай може бути затриманий.

Процедура відновлення

Де б не перебував власник чеків, у разі втрати цінних паперів всі його гроші будуть відновлені. В разі крадіжки потрібно зателефонувати до Центру відшкодування та повідомити номери викрадених чеків, щоб заблокувати їх. Оператор вкаже адресу пункту, в якому можна отримати гроші - в чеках або готівкою.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"