інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Луї Башельє – розробник теорії фінансових спекуляційЛуї Башельє народився в Гаврі 11 березня 1870 року (помер 28 квітня 1946 року). Його батько був торговцем вином і вченим-аматором, а також віце-консулом Венесуели в Гаврі. Мати була дочкою великого банкіра, який, окрім того, був іще й поетом.

Луї зростав красивим юнаком із білявим волоссям, блакитними очима і орлиним носом, про що сказано в його військових документах. Привабливий портрет Башельє створював також високий на ті часи зріст – 175 см. Але зі смертю обох батьків у 1889 році щаслива юність різко закінчилася. Луї, якому виповнилося 19 років, був змушений перервати навчання і почати працювати в сімейному бізнесі, піклуючись про свою сестру і трирічного брата. Протягом цього часу Башельє познайомився практично з роботою фінансових ринків. Незабаром його призвали на військову службу. Для нього це означало втрату можливості зробити звичайну для Франції академічну кар'єру, а саме – отримати освіту в одній із престижних grandes ecoles (прирівняні до університетів спеціалізовані вищі школи) Республіки, в яких формувалася і зміцнювалася еліта нації. Ці вищі школи були французьким аналогом британських університетів Оксфорда і Кембриджа чи Ліги плюща (об'єднання восьми найпрестижніших американських університетів). Продовжити освіту Башельє зміг лише у віці 22 років. Він вступив до Паризького університету як студент-математик, оскільки доступ до цього навчального закладу був відкритий для всіх випускників середньої школи. Не маючи гарної підготовки, Луї вчився посередньо. Тим не менш, він закінчив університет і навіть підготував дисертацію, котра містила оригінальні ідеї, що пояснювали ринкові коливання біржових котирувань цінних паперів, і мала назву «Теорія спекуляцій».

Паризька фондова біржа Boursi була на той час світовою столицею торгівлі облігаціями. Після Французької революції для відшкодування збитків дворянам уряд випустив на мільярд франків безстрокових облігацій – сертифікатів, за якими можна було постійно отримувати фіксовані процентні виплати, але без повернення основної суми. Ці ренти, як були названі нові облігації, стали фінансовим хітом. Ними володіли, а також активно торгували багато людей. До 1900 року в обігу знаходились внутрішні й міжнародні облігації на суму 70 млрд. франків, тоді як урядовий бюджет становив усього чотири мільярди. Подібно до сьогоднішнього ринку казначейських облігацій США і золотообрізних урядових облігацій в Сполученому Королівстві, французький ринок облігацій був настільки глибокий, що розвинулася паралельна торгівля відповідними ф'ючерсами, опціонами та іншими деривативами з такими екзотичними професійними назвами, як "колл або більше", "пут або більше" , "спреди" і "контанго". Башельє добре знав усі таємні механізми цих ринків і частину своєї дисертації присвятив їх детальному опису. Він заповзявся метою і розробив формули для визначення ціни на ці складні похідні цінні папери.

Після успішного захисту дисертації Башельє далі продовжував розвивати свою теорію дифузійних процесів та публікував статті в престижних журналах. У 1909 році він став «вільним професором» в Сарбонні. У 1914 році він опублікував книгу «Ігри, Випадок і Ризик» (Le Jeu, la Chance, et le Hasard), яка привернула увагу спеціалістів. За підтримки Ради Паризького Університету Башельє отримав постійне професорське місце в Сарбонні, але з початком Першої Світової вступив до лав Французької армії як рядовий. За бойові заслуги отримав звання офіцера. Після війни він знайшов місце в університеті Безансона. Потім перемістився в Ренні в 1925 році, й нарешті був остаточно прийнятий постійним професором у 1927 році в Університет Франш-Конте Безансона, де пропрацював 10 років до свого виходу на пенсію.

Цікаво, що наукова праця Башельє, у якій описана модель випадкових блукань, була опублікована на 5 років раніше від знаменитої роботи А. Ейнштейна про броунівський рух.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"