інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Чи варто та як мати справу з НПФПитання фінансового забезпечення життя після виходу на пенсію хвилюють всіх людей. На фоні розмов про реформу традиційної пенсійної системи більшість шукає альтернативні варіанти. Найчастіше пропонується участь у недержавних пенсійних фондах. При цьому стверджується, що достатньо укласти пенсійний контракт та робити внески у недержавний пенсійний фонд. Але чи є в цьому сенс?

Будь-яка інвестиція має сенс, якщо вона перекриває інфляцію та дозволяє заробити більше, ніж вкладено. Особливо якщо мова йде про довгострокові вкладення на 10-25 років і більше. За розрахунками компанії «Пенсійно-Актуарний консультант», якщо інфляція протягом 30-ти років буде триматися на рівні 10% на рік, то вкладені 100 грн. знеціняться до 10 грн. Якщо 5% - до 23 грн., а 3% - до 41 грн. Іншими словами, гроші знецінюються «семимильними кроками». Нагадаємо, що офіційне річне зростання споживчих цін в Україні склало у 2005 році 10,3%, у 2006-му – 11,6%, а в 2010 році – не менше 11%. Пенсійні внески ж до НПФ приймаються винятково в національній валюті. Таким чином, щоб учасник НПФ не втратив більшу частину своїх вкладень, прибутковість фонду просто зобов'язана бути вищою за рівень інфляції. А для того, щоб він ще зміг щось заробити, – набагато вищою. В іншому випадку НПФ просто не вигідні, – цікавішими є вкладення в інші довгострокові інструменти, у тому числі – в іноземній валюті. У світовій практиці приватні пенсійні фонди прагнуть забезпечити реальну прибутковість пенсійних активів на рівні, що перевищує річне зростання інфляції на 3-4%. Але чи можливо це в Україні? Є великі сумніви. І ось чому.

За весь період існування вітчизняних НПФ прибутковість більшості з них не перевищувала 5-10% річних у гривнях. Але ж, незважаючи на невтішні показники, «витягти» гроші з фондів до досягнення пенсійного віку вкрай складно.

Ще однією проблемою НПФ є повна непрогнозованість розміру майбутньої пенсії. Для того, щоб уявити собі, якою вона буде після тривалого періоду сплати внесків, потрібно суму нагромаджень розділити на кількість місяців виплат з НПФ, після чого відняти з інвестиційного доходу податок на доходи, а із загальної суми – інфляцію за весь час дії контракту. Зробити це досить складно. А якщо бути чесними, то зробити це зовсім неможливо. Адже ніхто не має сил «передбачити» інфляцію, рівень податкових ставок і прибутковості НПФ на 20 років уперед. А виходить, упевненості в завтрашньому дні у майбутнього пенсіонера-«учасника» не дуже багато.

З ким мати справу?

Із усього вищесказаного аж ніяк не випливає, що приватні пенсійні фонди потрібно обминати. Але потрібно сто разів придивитися до них, перш ніж укласти пенсійний контракт. Багато фондів, як і їхні засновники, мають дуже незначний досвід роботи на ринку і явно не варті того, щоб довіряти їм свої гроші.

Важливо звертати увагу й на досвід компанії з управління пенсійними активами. Справа в тому, що вибір варіантів інвестування пенсійних активів обмежений законодавчо, тому ефективно управляти таким портфелем значно складніше, ніж, наприклад, інвестиційним фондом.

При укладанні контракту важливо передбачити можливість самостійно визначати його умови в частині розміру та періодичності внесків. Вкладник повинен мати можливість змінювати ці умови в будь-якому зручному для нього режимі та без будь-яких штрафних санкцій. Не потрібно забувати, що участь в НПФ – справа добровільна, клієнт має право в будь-який момент призупинити внесення коштів або відмовитися від співробітництва з фондом взагалі. Дотримання умов з боку учасника має декларативний характер.

До речі, особливість законодавства про НПФ полягає в тому, що воно чітко розписує відповідальність фонду, адміністратора та зберігача, але при цьому не передбачає ніяких санкцій для вкладника у випадку несплати пенсійних внесків.

Адміністратор має право просити вкладника заздалегідь попередити його про свій намір припинити (призупинити) сплату внесків або зменшити їхній розмір. Але якщо клієнт перестав сплачувати без попередження або затримує платежі, то так воно й буде.

Пенсійним контрактом можна передбачити можливість зміни його умов у частині заміни пенсійної схеми (але не частіше одного разу на півроку) і навіть однобічного розриву. Відповідно до нашого законодавства, пенсійна схема – це формальний документ, який треба затверджувати разом зі статутом фонду в Держфінпослуг. Тому фонди роблять схеми формальними, а реальні умови пенсійного забезпечення прописуються в пенсійному контракті.

Щоправда, одержати гроші на руки після розриву контракту навряд чи вдасться. Нагадаємо, відразу всі накопичені кошти можна отримати тільки в 45-50 років (на 10 років раніше офіційного пенсійного віку), або у випадку інвалідності чи критичного стану здоров'я (онкологічні захворювання, інсульт, інше – визначене у законі про НПФ). Мають право вилучити власні заощадження й ті, хто виїжджає на постійне місце проживання за кордон.

У всіх інших випадках при розірванні контракту адміністратор фонду зобов'язаний перевести нагромадження вкладника в зазначений ним інший фонд або в страхову компанію – під програму накопичувального страхування життя (в законі передбачена можливість переведення на спеціальні накопичувальні пенсійні рахунки в банках, але таких поки не існує). Тому свобода учасника все-таки відносна. Проте дуже важливо зробити контракт максимально гнучким і постійно контролювати прибутковість пенсійних внесків. Тільки в цьому випадку співробітництво з НПФ може стати дійсно вигідним.

Як перевести пенсійні накопичення до іншого НПФ?

Якщо прибутки компанії з управління активами (КУА) приватного фонду є нестабільними, то можна подумати про переведення грошей або схеми їхнього вилучення з НПФ. Для цього існує кілька способів. Наприклад, не обов'язково відразу ж починати з великих внесків. Можна почати з малих сум, і якщо робота фонду не влаштовує, можна просто припинити сплачувати внески. Згідно із законодавством, якщо на дату настання пенсійного віку розрахункова сума щомісячної виплати пенсії (з розрахунку на 10 років) виявиться менше 50% місячного прожиткового мінімуму (406 грн.), встановленого законом для непрацездатних осіб, тоді фонд повертає всі заощадження вкладника єдиною сумою. Наприклад, якщо на сьогодні накопичена сума менше 26 820 грн. (447 грн./2 * 10 років * 12 місяців), виходить, вкладникові видадуть її відразу.

Ще один спосіб – домовитися зі страховою компанією, запропонувавши їй скласти індивідуальний договір накопичувального страхування, заклавши в ньому викупну суму, наприклад, 95% із самого початку дії поліса. Після цього потрібно перевести під цей поліс накопичені активи зі свого НПФ. Потім слід розірвати договір і забрати гроші, залишивши страховику невеликий відсоток як заробіток за операцію.

Як отримати податковий кредит?

Тому, хто наважився стати учасником НПФ, необхідно відразу подумати про щорічний податковий кредит. Для цього потрібно буде протягом року зберігати квитанції зі сплати пенсійних внесків, щоб пред'явити їх разом з копією пенсійного контракту при заповненні податкової декларації. Якщо не подбати про це із самого початку й не декларувати щорічно, можна елементарно «попасти на гроші». Податкову службу не хвилює, що учасник НПФ вносив готівку, з якої вже сплачено прибутковий податок. Немає квитанції та декларації – немає податкового кредиту.

Не стягується прибутковий податок з пенсійних виплат, якщо учасникові виповнилося 70 років і йому виплачується пенсія на певний строк (не менше 10 років). За бажання вилучити всю суму за один раз пенсіонеру доведеться заплатити «по повній програмі».

Нульова ставка надається тільки через одержання клієнтом інвалідності ІІ групи. Загальна ж схема наступна: 60% виплат обкладається за ставкою прибуткового податку (15%), 40% – за нульовою ставкою. У підсумку оподаткування пенсійних виплат складе 9%. Правом на податковий кредит не зможуть скористатися самозайняті громадяни, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також інші громадяни, що не сплачують податок на прибуток фізичних осіб.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"