інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Психічні деструкції, пов’язані з грошима, та рекомендації щодо їх подолання

А.Румянцев

Багато людей у великих мегаполісах скаржаться на високий рівень тривоги і відчувають незадоволення від життя. Хтось свідомо влаштовує шопінг-терапію, хтось занурюється головою в роботу. Об'єднує їх одне – всі вони хворіють тим чи іншим видом психічних розладів, пов'язаних з персональним ставленням до грошей. У кожному з нас деструктивні підсвідомі думки і відчуття можуть перешкоджати здатності приймати зважені фінансові рішення.

Ці хибні переконання або «грошові таргани» є потужними ідеями, які ми формуємо навколо грошей – чим вони є для нас і що вони можуть зробити для нас. Зазвичай ми формуємо ці переконання ще в дитинстві, після чого вони залишаються з нами і продовжують керувати нашою фінансовою поведінкою, а також приймати рішення замість нас. Наприклад, грошовим тарганом може бути переконання в тому, що «гроші зроблять життя кращим». Як правило, це асоціюється з накопиченням і трудоголізмом. Або «грошей ніколи не буває багато», що асоціюється із зайвою економністю і скупердяйством.

Нижче дається характеристика основних семи грошових розладів і, що важливо, рекомендації, яким чином необхідно діяти для їх подолання.

Накопичення

Накопичення виникає в ті моменти, коли ми робимо запаси речей або грошей, щоб відчути себе в безпеці і зменшити рівень тривоги. Це приклад цілком позитивної моделі поведінки – ощадливості, але доведеної до абсурду. Деякі отримують тільки гроші, в той час як інші накопичують певні речі, наприклад, туалетний папір, взуття або консерви. Власне саме накопичення, а не купівля або продаж, забезпечує «хом'яка» певним рівнем безпеки. Об'єкт накопичення стає страховкою від того, чого людині не вистачало в житті, і ці об'єкти мають сильну емоційну значущість. Це може бути патологією, хоча зазвичай більшість накопичувачів мають свої історії дитячих позбавлень, свідомих заборон і обмежень або зради.

Змінити звички накопичувача досить складно. Якщо віддалити накопичувача від об'єкта своїх захоплень, він буде відчувати себе неекономним, марнотратним і постійно перебувати у стані тривоги. Деякі «хом'яки» схильні розглядати об'єкти, які вони отримують, як інвестиції. Наприклад, стара пара взуття може бути свого роду акцією зростання, адже її вартість постійно змінюється через інфляцію.

Основне лікування – це психотерапія, спрямована на розуміння того, чому «хом'як» накопичує. Зазвичай психолог допомагає накопичувачу упорядкувати речі в його будинку і викинути весь непотріб. Ключ до довгострокового успіху лежить у площині того, щоб сам «хом'як» брав активну участь у процесі фізичного очищення свого житла. Наприклад, якщо речі лежать в коробці, і цю коробку ніхто не відкривав більше двох років, то її можна сміливо викидати.

Якщо об'єктом накопичування є гроші, які він ховає «в матрац» або на банківських рахунках – підхід такий самий. Цей тип накопичування виростає від глибокого відчуття небезпеки і страху перед майбутнім. У цьому випадку важливо переконати себе, що ви маєте достатньо коштів для життя. Фінансовий радник допоможе продемонструвати за допомогою цифр, що ви легко здатні досягти короткострокових і довгострокових фінансових цілей, тому буде нормальним, якщо ви отримаєте задоволення, розпорядившись певною сумою грошей вже сьогодні.

Маніакальне споживання

На протилежному боці щодо накопичувачів знаходяться марнотратники, які намагаються досягти безпеки, комфорту і любові за допомогою величезних витрат на себе та інших. Найбільш поширена причина такого розладу – це позбавлення у дитинстві. Марнотратів зазвичай дражнили і висміювали із-за неправильного одягу або іграшок. Вони запевняють, що якщо б у них була остання модель кросівок або найсучасніший електронний гаджет, то це нарешті б принесло їм щастя. Шопінг для марнотратників дає тимчасове позбавлення від неспокою і тривоги – будь то через травму в минулому, депресії, незадоволення від життя або загального відчуття самотності.

Коли надмірне споживання є ознакою психічної неадекватності, професійної допомоги не уникнути. Однак менш глибокі симптоми можуть бути вирішені за допомогою простих змін в поведінці марнотрата. Наприклад, можна брати з собою список необхідних покупок і слідувати виключно йому. Також можна відмовитися від кредитних карт і розраховувати тільки на певну суму готівки. Це допоможе утриматися від непотрібних покупок.

Зайва економність

Періодично в пресі проскакують новини про людей, які жили як бідняки, але залишили після себе нерухомість на мільйони доларів. Нещодавно дослідники пролили світло на те, що турбує хронічних скнар. Як і марнотратники, вони хвилюються, навіть якщо мають достатню кількість заощаджень і зовсім невеликий борг. Проте в їхньому випадку хвилювання грунтується на набагато більшій відразі до споживання, ніж до накопичення. Такі люди залишають мізерні чайові в ресторанах, а в магазинах намагаються максимально причепитися до якості і ціни, щоб здійснити кращу покупку. При цьому дохід покупця не має значення – це може бути президент банку, який отримує 500 тисяч доларів на рік, або бармен із зарплатою 20 тисяч доларів на рік.

Іноді скнари відчувають огиду до свого способу життя, проте нічого не можуть з цим вдіяти. Скнари відмовляються отримувати задоволення від свого багатства через почуття провини або необхідності самопожертви. Дуже часто така жертва прирівнюється до моральної чесноти. Зайва економність виявляється дуже рано і з нею дуже важко боротися. Хронічні скнари живуть у постійному жаху і очікуванні фінансового краху і розорення. Вони переконані, що знаходяться на межі катастрофи незалежно від того, скільки вони мають.

Одним з методів боротьби із жадібністю є переконання в тому, що споживання може бути, в деяких випадках, інвестиціями. Не такими як, наприклад, в акції або облігації, а інвестиціями в їхнє щастя і повноцінне життя.

Обід з друзями, певним чином, може розглядатися як інвестиція в підтримання дружніх відносин. А відпустка з родиною в Європі може бути інвестицією у навчання та розвиток своїх дітей. Лікування скнари – досить повільний процес. Якщо ви зазвичай не залишаєте чайових в ресторані, спробуйте у супермаркеті кинути кілька гривень в коробку для пожертвувань. В якості наступного кроку ви можете запросити друга на ланч. Позитивна реакція близьких людей допоможе вам надалі вилікуватися від цього розладу.

Фінансова несумісність у родині

Макс Д’якон, продавець в нафтогазовій компанії, розповів якось, що його шлюб з дружиною знаходиться на межі краху. На думку Макса, його дружина Мері – це класична скнара. Проте сама вона вважає, що головна проблема в Максі.

Мері завжди була надмірно економна в питаннях, які стосувалися грошей. Проте все стало набагато серйозніше, коли їхня дочка Джейн поїхала в Чикаго, щоб розпочати кар'єру співачки. Мері спочатку була проти того, щоб Джейн пішла з-під батьківської опіки, і перенесла більшість проблем, пов'язаних з переїздом, на Макса. Оскільки Макс знав, що його дружина не підтримає деякі покупки, він став їх приховувати, включаючи витрати на подорожі і використовуючи спільну кредитну карту. Але Макс не був готовий до гніву дружини, коли обман розкрився. Після цього, на думку Мері, про довіру не могло бути й мови.

Фінансову несумісність важко подолати, тому що це не тільки проблема когось одного з партнерів, а проблема відносин між ними. Якщо ви і ваш партнер не говорите віч-на-віч про гроші, є декілька речей, які ви можете зробити, щоб поліпшити ситуацію. Почніть дійсно слухати один одного, а не просто робити вигляд. Збирайтеся раз на тиждень, щоб обговорити питання, пов'язані з грошима і ваші покупки за останні сім днів. При цьому головне, щоб не було взаємних звинувачень або дискомфорту. Зустріч повинна бути направлена на досягнення компромісу по деяких моментах, які заважають вам отримувати задоволення від відносин. Під час першої зустрічі постарайтеся озвучити свої фінансові очікування і плани, поділитися ними зі своєю половиною. Зазвичай спільної роботи над досягненням загальних цілей достатньо, щоб полагодити одного разу розбиті відносини.

Фінансові дотації

Фінансова дотація – це тимчасова допомога, яка вражає в довгостроковій перспективі. Найчастіше це проявляється в тому, що батьки використовують свої гроші для допомоги дітям і таким чином постійно тримають їх в залежному стані. Проблема в тому, що коли діти залежні від батьків, вони втрачають мотивацію для досягнення успіху. Погано, якщо батьки ніколи не відходять від своєї контролюючої ролі. У підсумку це шкодить обом сторонам.

Сучасні фінансові донори росли в бідноті і нестачах та одного разу пообіцяли собі, що вони ніколи не допустять такої долі своїм дітям. Незважаючи на те, що фінансова допомога починається зі здорового бажання подбати, вона також може виникнути через почуття провини за помилки, зроблені в минулому.

Припинити фінансове опікунство нелегко, але якщо ви надмірно оберігаєте своїх дітей, це може нашкодити їм. Навчіться говорити «ні» на прохання дати трохи грошей своїм дітям. Звичайно, добре і правильно допомагати в моменти найбільшої потреби, але якщо у дітей є робота і вони продовжують приходити до вас за грошовою допомогою, ви уникаєте проблем, але не вирішуєте їх. Просто дайте можливість дітям відчути наслідки прийнятих рішень, це допоможе їм вчитися і надасть стимул для самостійного розвитку.

Трудоголізм

Трудоголізм – це одна з декількох важких залежностей, які суспільство виправдовує і заохочує. Добре, якщо причетність до корпоративного життя і повага колег приносить вам задоволення. Однак якщо ви цілком залежите від роботи, а від думки вашого начальника і співробітників залежить ваша самооцінка і задоволення емоційних потреб, це може призвести до сумних наслідків.

Щоб подолати трудоголізм, почніть з найменшого. Послідовно знижуйте кількість годин, які ви працюєте. Візьміть за звичку не працювати на вихідних. Це може означати делегування деяких завдань вашим колегам, або менше перфекціонізму роботі. Точно так, як ви призначаєте наради протягом дня, призначте собі час для короткої прогулянки, візиту в спортзал або просто півгодини на читання цікавої книги у кав'ярні. Присв’ятіть себе хобі або розвагою, які не мають відношення до роботи, щоб ви змогли поділитися емоціями зі своїми близькими і друзями. Це може бути книжковий клуб або певний вид спорту, наприклад, великий теніс. Дуже важливо, щоб ви не відчували себе винним, перебуваючи поза роботою і не виконуючи робочі завдання. Це складно, але поки ви цього не зробите, робота буде керувати вашим життям.

Фінансовий інцест

Фінансовий інцест трапляється, коли батьки примушують своїх дітей грати невластиву їм роль у своїх фінансах або відносинах. Так буває, коли один з партнерів перестає отримувати задоволення від відносин в парі. Наприклад, дітей часто використовують в якості аргументу при розлученні або очікують, що дитина буде приховувати деякі фінансові секрети від інших членів сім'ї.

Часто трапляється, що діти грають ключову роль в забезпеченні сім'ї і своїх батьків. Ці діти набувають високого рівня фінансової відповідальності до кінця свого життя. Зазвичай це сигнал, що сім'я знаходиться на межі розпаду, і не має адекватної системи підтримки. Як і інші форми зловживань, самотні молоді люди, які в ранньому віці пережили фінансовий інцест, з високою ймовірністю будуть так само поводитися зі своїми дітьми. Це зазвичай призводить до розвитку різних психічних розладів, пов'язаних з грошима – маніакального споживання, трудоголізму та інших небезпечних захворювань.

Якщо ви виявили, що занадто сильно залучаєте своїх дітей в сімейні фінанси або покладаєтеся на них більше, ніж на свого чоловіка або дружину, це ознака того, що ваш шлюб знаходиться під серйозною загрозою. У цьому випадку варто поділитися своєю тривогою і занепокоєнням з психологом або фінансовим радником, щоб уникнути надмірного залучення дітей до питань, які ви повинні вирішувати самостійно. Також вам необхідно зізнатися і погодитися з тим, що не потрібно покладати стільки відповідальності на дитячі плечі.

Існує чимало факторів, які сприяють фінансовому успіху: вам потрібне постійне джерело доходу, потрібно знати основи особистих фінансів, потрібно розуміти, де ви хочете бути, а також потрібен план, щоб цього досягти. Але навіть з усіма цими знаннями у вас може не бути прогресу. У цьому випадку може бути так, що деякі з ваших фінансових переконань не є правильними.

Щоб досягти успіху, вам потрібно ідентифікувати ці переконання і зрозуміти, як вони виникають. Іноді це дуже просто. Але іноді – надзвичайно складно. Як тільки ви зрозумієте вашу мотивацію, всі інші позитивні моменти – життя без кредитів, власний план заощаджень, витрати згідно зі своїми можливостями, отримання задоволення від здорових відносин зі своїм чоловіком або дружиною – стануть реальністю. Ви зможете відчути набагато більше задоволення від власних життєвих цілей і досягнень. Це потребує часу, зусиль і грошей. В той же час, це буде одна з найкращих інвестицій у вашому житті. Інвестицією в щастя!

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"