інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Правила інвестування на біржовому ринку

Д.Вінтерс

Даррен Вінтерс – один з кращих трейдерів Сполученого Королівства, що займаються біржовою торгівлею акціями. Він глибоко вивчив сучасні методики інвестування і проводить авторські семінари з розробленого ним курсом, присвяченому правилам інвестування. До нинішнього часу його учні ведуть біржову торгівлю на всіх континентах, у різних країнах та на різних ринках.

Правило 1: Урізуйте свої збитки

Я маю на увазі продаж акцій, коли вони падають у ціні, досягаючи заздалегідь визначеного рівня, поки збиток не став надто великим. Це якраз те, чого не роблять багато людей: вони або вирішують, коли продавати вже після того, як ціна почала знижуватись, або взагалі не позбуваються від довгих позицій в надії на те, що ціна повернеться назад на верхній рівень.

Чому ми хочемо урізати свої збитки?

Природна психологія людини змушує нас втрачати гроші на фондовому ринку до тих пір, поки ми не починаємо слідувати правилам, що допомагає долати заважаючі емоції. Наприклад, якщо ви придбали акцію, яка на вашу думку є прекрасним об'єктом інвестування, а її ціна починає йти вниз, тоді типовим сценарієм подальших подій буде наступне:
- Ціна акції падає плавно – спочатку ви думаєте: «Це всього лише невелике падіння перед майбутнім збільшенням ціни. Я не хочу пропустити швидкий підйом акції, тому мені краще притримати її». (І додаєте про себе що-небудь на зразок цього: «...і в будь-якому випадку, я знаю, що ця акція хороша, тому що...»)
- Ціна акції падає ще більше – тепер ви думаєте: «Ну, це мабуть – короткострокова корекція, адже угода відбулася перед тим, як ціна впала, тому зараз цей трейд дійсно вигідний і ціна повинна обов'язково піти назад вгору... Було б нерозумно продавати зараз».
- Ціна акції падає ще більше – на цей раз ви думаєте: «Якщо вона впала настільки сильно, то їй залишилося не так вже й багато падати перед тим, як піти назад вгору, тому я можу її поки залишити у себе».
- Ціна акції все ще падає – а зараз ви думаєте: «Ціна вже просто не зможе піти нижче цього рівня, так і в будь-якому випадку – це безумовно хороше довгострокове інвестування!»

Іноді компанії, про яких ви думали чудово, коли купували їх акції, можуть продовжувати падати до тих пір, поки зовсім не знеціняться!

В першу чергу нами керує людська потреба спробувати виправдати своє власне рішення про покупку акції, і тому ми часто себе обманюємо, залишаючи в себе акцію, ціна якої пішла не в ту сторону і її давно варто було б продати. Якщо ви володієте папером, що впала в ціні, типовим питанням, який задається самому собі, являється: «Чи Варто мені продати акцію зараз?» Але це зовсім не те питання, яке треба задавати собі. Якщо ви хочете прийняти найкраще рішення, не впутуючи в нього свої власні емоції, то вам слід запитати себе: «Купив би я зараз цю акцію?» Якщо відповідь негативна, тоді вам слід розглянути можливість її продажу.

Один з найважливіших принципів інвестування полягає в захисті свого капіталу. Наступний приклад пояснює, чому скорочення збитків є настільки важливим моментом: Якщо ви починаєте з інвестування в 10,000 дол., і втрачаєте 50% своїх грошей, то у вас залишається 5,000 дол. Який відсоток прибутку тепер вам доведеться зробити, щоб повернути ту кількість грошей, з якої ви почали? Вам потрібно заробити 100%, щоб повернути свої вкладення в розмірі 10,000 дол., (при втраті всього лише 50%!). І це, не тільки фінансовий, але й психологічний парадокс, який завжди важко враховувати. Величина грошей, яку ви втрачаєте, впливає на вас більше, ніж сума, яку ви заробляєте, хоча більшість людей приділяє більше часу тому, як треба входити в ринок (вибір моменту, коли слід купувати акцію), ніж на виходах з ринку (коли продавати). Багато з найуспішніших інвесторів приділяють більше уваги (або, принаймні, стільки ж) правильному розрахунку часу, обраного для продажу акцій.

Основні моменти

Як тільки ви купили акцію, вам слід встановити ордер продажу по стопу (що також відомо, як «стоп-лосс»). Продаж по стопу – це ордер на автоматичний продаж вашої акції при її падіння до рівня, який ви вказали в ньому. Наприклад, якщо ви купили акцію за 20 дол., і встановили стоп на 17.50 дол., це означає, що, якщо акція падає до 17.50 дол., або нижче, то ваша торгівля для виходу з довгої позиції буде автоматично активізована.

Де вам слід встановлювати свій продаж по стопу? Завжди гарне правило для цього – встановлювати свій стоп нижче останньої основи, на якій ціна акції знайшла підтримку (див. Малюнок 1).


Якщо ціна акції потім починає рости, то вам слід використовувати так званий «змінний стоп-лосс». Це означає, що по мірі росту ціни, ви пересуваєте свій стоп вище, до більш високої ціни. Використовуючи наше основне правило для виходу з довгої позиції по стопу, ви продовжуєте рухати свій стоп догори щоразу після утворення нової, останньої підстави (див. Рисунок 2).


Роблячи так, ви фіксуєте свій прибуток у разі, якщо акція почне входити в спадний тренд. Як тільки ви розмістили свій стоп на продаж, не дозволяйте своїм емоціям заволодіти вами і скасувати його! – Переконайте себе, що як тільки стоп встановлено, він буде залишатися там і тільки там до тієї пори, поки ви не перемістите його до іншого, більш високої основи, утвореної ціновими рухами акції. І ні в якому разі – навпаки!

Основний спосіб для встановлення стопів для продажу, принцип якого описано вище, є дуже простим. Але виникає питання – це найкращий спосіб або ж його можна якось удосконалити? Вищеописаний спосіб є прекрасною стратегією виходу з ринку, і він може працювати дуже добре сам по собі при нормальних рухах акції. Але, якщо ви хочете бути більш просунутим, то для цього є деякі додаткові моменти, які слід розглянути для поліпшення існуючого способу дії.

Іноді акція починає рухатися вгору дуже швидко. У такій ситуації ціна акції може рухатися вгору довгий час, не утворюючи при цьому «нової, останньої основи». Це означає, що при використанні нашого поточного способу виходу, ми повинні дати ціні акції можливість впасти на надзвичайно велике значення, перш ніж вона досягне наш стоп-лосс та буде продана, закриваючи довгу позицію (див. Рисунок 3).


Щоб поліпшити основну стратегію продажу, ми тепер можемо додати ще одне правило: Якщо ціна акції збільшилася більш ніж на 10%, не створивши при цьому нової останньої основи, продавайте акцію, якщо її ціна пробиває лінію тренда (лінія тренда акції є лінією, намальованою між останніми двома основами, утвореною ціновим рухом акції) див. Малюнок 4.


Застосовуючи це додаткове правило, ми тим самим пересуваємо свій стоп-лосс ближче в тих випадках, коли акція робить швидкий рух. Роблячи так, ми маємо можливість зафіксувати свій найбільший прибуток. Не застосовуючи цього додаткового правила, ми можемо втратити більшу частину свого прибутку, спостерігаючи за тим, як ціна акції буде падати до своєї останньої основи. Щоб розвинути цю стратегію, перемістивши її ще на одну сходинку вище, додамо ще одне правило: Якщо ціна акції більше ніж на 10% далі від лінії тренда, ми можемо використовувати будь-який з трьох правил продажу. Перше полягає в продажу акції, якщо її ціна пробиває лінію своєї 20-денної середньої змінної (Малюнок 5).


Також ми можемо застосувати змінний стоп, встановлений на мінімумі попереднього дня (Малюнок 6).


Або, нарешті, метод, якому я віддаю перевагу, що полягає у використанні меншого масштабу часу та змінного стопу, встановлюваного на останніх підставах в цьому тимчасовому масштабі до тих пір, поки не утворюється інша остання основа в нашому вихідному тимчасовому масштабі (Малюнок 7).


Наприклад, ви використовуєте денний графік для прийняття рішень по купівлі та продажу.

На такому графіку акція виросла в ціні, і тепер лінія тренда більш ніж на 10% віддалена від ціни. Я вважав за краще б застосовувати 60-хвилинний графік і розміщувати свій стоп під самою останньою основою у цьому тимчасовому масштабі до тих пір, поки нова, остання основа не утвориться і на денному графіку.

Для спеціаліста

Якщо ви трейдер і присвячуєте біржовій торгівлі весь день, і дійсно хочете стати майстром в стратегії виходу з ринку, то можете взяти до уваги наступний аспект, який ставить вас ще на одну сходинку вище.

Якщо ви вже займалися інвестуванням деякий час, і вам це непогано вдавалося, то для вас це – хороший шанс придбати одну або кілька інвестиційних стратегій, які добре працюють (сподіваюся, що ви вже записали правила входу в ринок).

В ідеальному випадку, вам слід було б мати спеціальний набір правил виходу з ринку для кожної зі своїх стратегій, що відносяться до вже перевірених вами, і які виявилися найбільш прибутковими.

Вам варто застосовувати правила виходу з ринку, що працюють найкращим чином, щоб мінімізувати ризик, і в той же самий час, дати можливість прибутку рости, не виходячи з ринку занадто швидко.

Найкращий спосіб виявити ці правила – спробувати різні комбінації на історичних даних цінових рухів акції.

Це можна робити, розглядаючи графіки поведінки акцій протягом однорічного або дворічного періоду, і записуючи ті моменти, коли ви купували та продавали акції, ґрунтуючись на своїх правилах входу і виходу з ринку.

Роблячи саме таким чином, ви скоро виявите, яке правило виходу або яка комбінація правил спрацьовує найкраще на найближчих історичних даних для вибраних вами стратегій.

Ви можете продовжувати експериментувати з правилами до тих пір, поки не залишитеся задоволені результатами, отриманими на основі минулих даних.

Потім вам потрібно буде перевірити свою стратегію на свіжому варіанті даних, що представляють поведінку ціни акції, щоб переконатися, що ви не надто перестаралися зі своїми стратегіями для того початкового періоду, який ви пробували раніше.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"