інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Мільярдери, які заробили свої статки на інтернет-спілкуванніЗавдяки моді на все соціальне у світовому рейтингу мільярдерів 2011 року з'явилося відразу 6 акціонерів Facebook (серед них два наймолодші мільярдера в світі), інвестор Groupon і засновник розробника соціальних ігор Zynga. А також іще одна людина, якій вдалося інвестувати в усі ці компанії відразу.

Марк Цукерберг ($13,5 млрд., «Facebook», США)
За рік статок Марка Цукерберга зріс більш ніж утричі: нещодавно Goldman Sachs інвестував в Facebook, виходячи з оцінки в $50 млрд. На вторинному ринку соціальна мережа оцінюється в півтора рази дорожче. Цукерберг став людиною року за версією журналу «Times»; назва його компанії зазначалась у щорічному посланні президента Барака Обами «Про становище в країні» як приклад успішних американських інновацій; він пожертвував $ 100 млн на школи міста Ньюарка, зрештою, про нього був знятий фільм, що отримав три нагороди «Оскар». Соціальні мережі почали керувати світом (дехто звинувачує Facebook у революціях на території Північної Африки), і 2010 рік став роком Цукерберга. Зараз капітал Марка Цукерберга становить більше, ніж Романа Абрамовича. І судячи з усього, це тільки початок.

Дастін Московіц ($2,7 млрд., «Facebook», США)
Наймолодший мільярдер у світі всього на 8 днів молодший від свого друга і сусіда з гуртожитку в Гарварді Марка Цукерберга. Вони разом покинули навчання і поїхали до Каліфорнії, де Московіц став третім співробітником Facebook і технологічним директором компанії (а згодом – віце-президентом). У 2008 році він зайнявся власною компанією Asana, яка розробляє революційне (за словами Дастіна) програмне забезпечення для спільної роботи. Його частка в Facebook складає $2,7 млрд.

Йошикацу Танака ($2,2 млрд. дол., «Gree», Японія)
Акції Gree – соціального сайту, заснованого Йошикацу Танака, - зросли за рік на 35%. Gree – розробник соціальних ігор для мобільних пристроїв, аудиторія яких у грудні 2010 року становила 23 млн. чоловік. У 2011 році Gree уклала угоду про співпрацю з китайською Tancent (оператором найбільшого сервісу миттєвих повідомлень QQ) і відкрила офіс у Сан-Франциско, розраховуючи на міжнародну експансію. Йошикацу Танака колись працював в Sony, потім у найбільшому японському онлайн-магазині Rakuten, а в 2004 році пішов, щоб створити власну компанію.

Ерік Лефкофскі ($9 млрд. дол., «Groupon», США)
Інвестор із Чикаго – один із засновників Groupon, найбільш швидкозростаючої компанії всіх часів, котрий контролює 30% бізнесу. Groupon продає знижки на послуги, але є частково соціальним сервісом, оскільки знижки стають дійсними тільки за наявності мінімальної кількості покупців. Початкова інвестиція Лефкофскі в Groupon (у якому зараз працює 4000 чоловік) склала всього $1 млн. Управлінням компанією займається Ендрю Мейсон, а Лефкофскі шукає нових інвесторів – Groupon залучила вже понад $1 млрд. Крім того, Лефкофскі викладає в школі бізнесу при Чиказькому університеті і написав книгу про інновації.

Шон Паркер володіє майже 3% Facebook. У 19 років він став одним із засновників пірингової мережі Napster, яка голосно про себе заявила в 1999 році, але швидко згасла, в основному, через проблеми з інтелектуальною власністю. У 2004 році він приєднався до Facebook і знайшов для мережі першого інвестора. Працює управляючим партнером венчурного фонду Founders Fund, інвестував в музичний сервіс Spotify.
Разом з Цукербергом запускав в Гарварді Facebook, але коли його партнери переїхали до Каліфорнії, залишився на Східному узбережжі. Посварився з Facebook, судився з соціальною мережею і за мировою угодою отримав 5%-ву частку. Живе в Сінгапурі, нещодавно інвестував у Qwiki, багатообіцяючий стартап на ринку запитань і відповідей.

Пітер Тіль. Засновник PayPal, продав його eBay за $ 1,5 млрд. у 2002 році (заробивши на операції $ 60 млн), і став активним інвестором. Його хедж-фонд Clarium Capital переживає не найкращі часи (активи скоротилися за два роки з $ 7,4 млрд до $ 1,4 млрд), але Тіль тільки багатіє завдяки виключно вдалому вкладенню. У 2004 році він дав $500°000 засновникам нікому тоді не відомого Facebook, і тепер його частка в соціальній мережі – основа півторамільярдного стану. Крім Facebook інвестував у розробку космічних кораблів, у пошуки ліків від старості і продюсував фільм «Тут палять».

Марк Пінкус. Засновник компанії Zynga у 2007 році і назвав її ім’ям померлого улюбленого бульдога. Зараз розробник соціальних ігор оцінюється в $ 7-10 млрд. Феноменальний успіх Zynga безпосередньо пов'язаний із зростанням Facebook; головні хіти компанії на зразок Cityville, Farmville і Mafia Wars розміщуються там. Кажуть, що у Пінкуса є маленька частка в Facebook. Гра Cityville збирає щодня аудиторію в 20 млн.

Більшість інвестицій Юрія Мільнера так чи інакше пов'язані з соціальними мережами: у Росії Mail.ru Group володіє «Моїм колом» і «Одноклассниками» і має інтерес в мережі «Вконтакте». DST Global – співвласник Facebook, Zynga і Groupon: на вторинному ринку сукупна вартість цих трьох компаній наближається до $ 100 млрд. (саме інвестиції в США забезпечили Мільнеру місце в рейтингу мільярдерів). Нещодавно фонд інвестував $ 100 млн на музичний сервіс Spotify. Зовсім недавно Мільнер інвестував у 43 компанії з інкубатора Y-Combinator, але за власним визнанням, інвестор навіть не може згадати, як вони називаються.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"