інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Створення та діяльність офшорних банків і гібридних компанійФункціонування офшорних зон надає гарні можливості для кожного підприємця. Однак реалізація цих можливостей потребує певних знань щодо особливостей створення та діяльності офшорних компаній та банків.

Офшорні банки

У фінансовому світі банківський бізнес традиційно займає привілейоване місце. Банки завжди символізували собою надійність, респектабельність і процвітання. А отже, відповідальність таких установ набагато вища. З огляду на це і створити офшорний банк непросто.

Якщо торговельні та інші компанії зазвичай реєструються в офшорних зонах оптом, то офшорні банки – це «штучний» товар. В «чистому вигляді» офшорний банк являє собою установу, яка обслуговує тільки нерезидентів. До нерезидентів в даному випадку відносять закордонні компанії та приватних осіб. Такий банк може здійснювати весь спектр банківських операцій, але тільки за межами місця реєстрації.

Офшорні банки не обкладаються корпоративними податками (або сплачують їх за мінімальними ставками), що дозволяє платити більше дивідендів власникам та відсотків за депозитами нерезидентів. Оскільки такий дохід (за місцем отримання) не підлягає оподаткуванню, він тут же реінвестується в цінні папери офшорного банку або надсилається на його ощадні офшорні рахунки.

Це не означає, що офшорний банк не сплачує жодних податків. Він сплачує щорічне реєстраційне та інше мито, розмір якого набагато вищий, ніж це передбачено для небанківських офшорних компаній. Те ж саме стосується мінімального рівня статутного капіталу офшорного банку, який перевищує «нижні планки» звичайних компаній.

Великі міжнародні фінансові картелі без складнощів відкривають свої офшорні представництва. Але якщо заявнику, крім його особистого бажання відкрити офшорний банк, похвалитися більше нічим, йому навряд чи варто сподіватися на успіх. Ліцензії на офшорні банківські операції підрозділяють на кілька категорій. Це можуть бути необмежені генеральні ліцензії або ліцензії, що передбачають право на здійснення певних операцій.

Провідні країни світу, зокрема США, займають досить жорстку позицію відносно офшорних банків, а також тих банків, які відкривають їм кореспондентські рахунки. Зареєструвати сьогодні офшорний банк практично неможливо, так як юрисдикцій, які б пропонували таку можливість, практично не залишилося. Є кілька екзотичних варіантів в Африці, але гарантувати стабільність дії виданих там дозвільних документів не може ніхто.

Будь-який лібералізм або гнучкість у питаннях видачі банківських ліцензій в офшорних зонах обертається гнівними нападками на всю світову офшорну індустрію. Залякані US Patriot Act банки-кореспонденти з 2001 року бояться офшорних банків як вогню, і не поспішають відкривати їм кореспондентські рахунки. Адже вони ризикують власними кореспондентськими рахунками в банках США.

І все-таки офшорні банки працювали і продовжують працювати, оскільки вони ідеально підходять для проведення трастових та ощадних операцій, нітрохи не поступаючись при цьому по надійності американським та європейським банкам. Після подій в 2001 році серйозний офшорний банківський бізнес можуть дозволити собі тільки великі фінансові структури.

Гібридні офшорні компанії

У гібридних офшорних компаніях відповідальність учасників обмежена гарантією або дорученням. На відміну від звичайних комерційних компаній акціонери гібридних організацій в офшорних зонах не вносять свою частину в статутний капітал, а всього лише гарантують її внесення. Таким чином, засновники гібридної офшорної компанії не є акціонерами з точки зору законодавства більшості країн, де боротьба з ухиленням від сплати податків залежить від наявності наступних ознак:
- акцій у власності;
- встановленого права на дивіденди або активи (у разі ліквідації);
- управління компанією з правом голосу.

Гібридні офшорні компанії як непрямий метод контролю активів з'явилися у відповідь на розвиток законодавства з контрольованих іноземних компаній. На противагу офшорні юрисдикції запропонували гнучкі схеми участі та управління офшорними компаніями. Наприклад, поручителі гібридних компаній в офшорних зонах користуються наступними можливостями: вони можуть мати або не мати право управління компанією, або певні інші економічні права; можуть передавати компанії кошти у вигляді вступних внесків.

Поручительство за зобов'язаннями зарубіжної компанії не вважається інвестицією, тому не вимагає валютних переказів за кордон. Це істотний плюс для бізнесменів з тих країн, де для цього необхідно отримати відповідну ліцензію центрального банку.

Гібридна офшорна компанія – це ефективний засіб оптимізації оподаткування навіть для бізнесу країн з потужними та агресивними податковими системами (США, Велика Британія).

Ефективно діючі офшорні схеми розробляють під конкретні цілі та завдання бізнесу. Реєстрація офшорів дозволяє істотно знизити податкове навантаження та отримати істотні економічні дивіденди в перспективі.*За матеріалами веб-сайту fin-eco.ru

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"