інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Правила інвестування, які необхідно знати та вміти порушувати*Декілька років тому експерти, які займаються психологією інвестування, довели, що розумні шахраї з Wall Street протягом 200 років обманювали учасників фінансового ринку, називаючи їх «раціональними інвесторами».

Проте, проаналізувавши за допомогою новітніх технологій, як працює мозок інвестора, психологи прийшли до висновку, що інвестор є особою надто ірраціональною. Можливо, багато інвесторів давно здогадувалися про те, що «розумні» правила купівлі та продажу фінансових активів, – це тільки завіса перед очима, завдяки якій ділки фінансового ринку отримують вигоду, використовуючи клієнтів, що вірять у раціональність своїх дій.

1. Показники минулих періодів не є гарантією майбутніх результатів
Це найбільш ірраціональне із правил, і воно найчастіше порушується, незважаючи на те, що Комісія із цінних паперів і бірж (SEC) вимагає його присутності в усіх фінансових документах. Брокери Wall Street постійно повторюють це правило, наче воно насправді так багато означає. Проте, якщо говорити серйозно, більшість практиків вважають, що хоча результати минулих періодів не є досконалим критерієм, кращого все одно не існує. Вся хитрість полягає у розумінні того, коли цим правилом слід знехтувати.

2. Потрібно купувати і тримати
Одного разу Уоррена Баффета запитали, який момент є найкращим для продажу акцій. У.Баффет відповів, що такого моменту не існує й що він прагне купувати цінні папери назавжди. Інвестори можуть задатися питанням: якщо такою думка настільки авторитетного фінансиста, як Баффет, то, можливо, це правда, і продавати не варто взагалі? Але правда полягає в тому, що далеко не всі інвестори звертають увагу на дане правило, та й сам У.Баффет дотримується його не завжди. Зокрема, портфельні менеджери щорічно повністю змінюють склад портфелів, що ними управляються. Це правило більшою мірою є попередженням про ризикованість активного трейдингу й заохочує тактику купівлі та збереження у портфелі якісних цінних паперів.

3. Вправні менеджери досягають результатів, що перевищують середні показники
Це дуже суперечливе твердження. Практика доводить, що розраховувати винятково на здібності і талант менеджера ірраціонально. Правда, щорічно близько 15% менеджерів дійсно отримують дохідність таку, що перевищує дохідність відповідних індексів. Але це не говорить про те, що ті самі 15% менеджерів виявляються успішними в різні роки. І тільки один з них здатний випереджати індекс широкого ринку S&P 500 протягом 10 років підряд. Таким чином, ймовірність, що дохідність вкладень буде вищою, якщо інвестувати в пасивні індексні фонди, становить близько 85%. Але подібне рішення є занадто раціональним. У дійсності, американські інвестори вкладають кошти в індексні фонди лише у 8% випадків, доводячи тим самим свою ірраціональність.

4. Вибором акцій можна знехтувати, головне – диверсифікувати портфель
Розробка сучасної теорії портфеля принесла трьом її творцям – Гаррі Марковіцу, Вільяму Шарпу та Мертону Міллеру – Нобелівську премію з економіки. Сьогодні ця теорія знаходиться на озброєнні у будь-якого портфельного менеджера.
Згідно цієї теорії, диверсифікація – це ключ до успіху. Слід зосередити увагу на портфелі, а не на конкретних фондах і акціях. Звучить добре, але проблема в тому, що робити, якщо один фонд у складі портфеля виявляється збитковим. Сучасна теорія портфеля – гарна річ, але не варто надмірно покладатися на те, що диверсифікація вирішить проблему вибору. Прибуткових активів у складі портфеля може виявитися недостатньо для того, щоб компенсувати збитки по невдалих вкладеннях. Вибір об'єктів інвестицій має велике значення.

5. Довіряйте собі
Приблизно 80% усіх інвесторів стверджують, що їх результати перевищують середній рівень. Психологи-біхевіористи називають це явище «схильністю до оптимізму». На жаль, більшість інвесторів, які думають, що їм вдалося випередити ринок, у дійсності мають дохідність, яка на 5-15 процентних пунктів відстає від дохідності індексу S&P 500. Оптимізм у стилі «мачо», можливо, працює під час ділових переговорів, але він абсолютно ірраціональний на фондовому ринку.

6. Вибір правильного моменту для проведення ринкових операцій дозволяє отримати результати вищі за середній рівень
Насправді, усе відбувається по-іншому. За деякими оцінками, активний трейдинг скорочує доходи приблизно на одну третину. Витрати по транзакціях, комісії та податки «з'їдають» значну частину отриманого прибутку. Тому експерти радять інвесторам, які не мають значного досвіду, залишатися вірними стратегії індексування. Багато з них стверджують, що найкраще, що може зробити інвестор, – це купити папери хорошої компанії і тримати їх. Трейдингові операції, що здійснюються часто та у великих обсягах, – це не те, що може принести багато грошей.

7. Великий ризик приносить високі доходи
Експерти Wall Street завжди говорили про існування прямого зв'язку між ризиком і дохідністю. Але це не зовсім так. Якщо портфель добре диверсифікований, то інвестор розподіляє ризики та збільшує свій прибуток у довгостроковій перспективі. Однак слід пам'ятати, що диверсифікація – це не просто наявність у портфелі паперів певної кількості фондів та акцій. Дуже часто інвестори вкладають кошти до фонду, оскільки він належить до обмеженої кількості інвестиційних об'єктів, у які інвестуються кошти з рахунків 401(k), або який-небудь журнал включив його у свою «кращу двадцятку», або вони почули від свого брокера про появу нового «гарячого» фонду.
У реальності більшість портфелів не диверсифіковані як слід, оскільки інвестори діють надзвичайно ірраціонально.

8. Купуйте «під час ринкового спаду»
У періоди ринкових спаді експерти часто висловлюють припущення про те, що «дно» уже близько й прийшов час купувати. Це досить ірраціонально. Вищевказане правило може працювати на зростаючому ринку, але у періоди спадів інвестори необачно використовують подібного роду рекомендації. Тим, у кого перебільшено-оптимістичні прогнози викликають серйозні сумніви, треба забути про купівлю на ціновому спаді. Можливо, доти, поки не закінчиться черговий «ведмежий» ринок, краще продати акції та вкласти отриману готівку в інструменти грошового ринку або в облігації, індексовані з урахуванням інфляції. Ще один варіант – використовувати метод інвестування, що передбачає вкладення в конкретний вид цінних паперів фіксованої суми через рівні проміжки часу, так званий метод «dollar-cost average». Цей спосіб дозволяє купувати значно більше цінних паперів за зниження ціни та менше – за її підвищення.

9. Не турбуйтеся з приводу дрібниць
Ситуація із правилом номер дев'ять – неприємна новина для інвесторів. Дослідження підтверджують, що увага до дрібниць (таких, як коефіцієнт витрат, коефіцієнт оборотності активів і комісії) справляє значний вплив на рівень дохідності. Можливо, краще відразу підійти до справи раціонально та порушити вищевказане правило: купувати переважно індексні фонди «без навантаження», з низьким рівнем оборотності активів та коефіцієнтом витрат.

10. Цього разу все інакше
Це правило доводиться чути у періоди «бичачого» ринку. Насправді, по-іншому ніколи не виходить. Спочатку фінансисти з Wall Street стверджували про це, коли назвали «бульбашку» у технологічному секторі дурницею, потім те ж саме говорили про ринок нерухомості. Тим часом, фундаментальні показники – от що має значення. Так було вчора, так буде завтра.
Висновок із усього вищесказаного полягає в тому, що єдине правило, яке не можна порушувати – це думати самому й за себе. Це є ключем до успіху на фінансовому фінансовому ринку та у житті.*За матеріалами K2Kapital

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"