інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Золото для пересічних інвесторів

М.Поллок

Багато хто вважає інвестиції в золото єдиним надійним способом захисту своїх активів від панічних настроїв на фінансових ринках. Поки що в Україні, на відміну від розвинених країн світу, люди можуть купити лише банківське золото або покласти гроші на депозит у золоті, який не захищений Фондом гарантування вкладів. Тоді як за кордоном можна придбати акції золотодобувних компаній, або ж інвестувати кошти в цінні папери інвестиційних фондів, орієнтованих на вкладення в дорогоцінні метали.

До останнього часу в Україні основним способом інвестування в дорогоцінний метал була купівля банківського золота. Нещодавно став розвиватися напрямок депозитів у золоті. Їхня дохідність становить від 1% до 4%. Тому, на думку експертів, будь-яка можливість для інвестиції в золото буде мати попит на ринку, тим більше зараз, коли світовим фінансовим ринкам загрожує друга хвиля кризи.

За даними Міністерства фінансів України, загальний обсяг проданого золота в Україні складає близько 1,5 млрд. грн. в місяць, основну частину якого становить золото для промислового використання. За останні 12 років структура попиту на золото кардинально змінилася. Скоротилися продажі ювелірам. При цьому значно збільшилися обсяги і кількість покупок жовтого металу з метою інвестицій. Люди почали розглядати можливість інвестиції в золото, як в актив, який не піддається інфляції і максимально захищений від ризиків знецінення в період політичної або економічної нестабільності. Проте, щоб виправдати очікування щодо прибутковості такої інвестиції, купувати золото потрібно на довгий період – більше року.

Зараз дорогоцінний метал в Україні можна придбати в зливках або без фізичної поставки із зарахуванням на поточний або депозитний рахунок. Великим попитом у клієнтів користується придбання металу без фізичної поставки. Такий вид купівлі має низку переваг. Зокрема, розміщуючи метал на депозит, клієнт, крім доходу від зростання ціни на метал, також отримує додатковий дохід у вигляді нарахованих відсотків річних.

Різниця між купівлею і продажем металу без фізичної поставки зазвичай менша, ніж при придбанні зливків. Крім того, якщо таке золото зараховано на поточний рахунок, клієнт може самостійно визначитися з найбільш зручним моментом для купівлі/продажу, слідкуючи за зміною світової ціни на золото.

При цьому варто пам’ятати, що ціна покупки золота без фізичної поставки формується на світових ринках. Купуючи зливки, потрібно додатково оплачувати витрати на виготовлення і транспортування зливку.

Торгувати безготівковим золотом можна з будь-якою сумою, оскільки мінімальний обсяг купівлі становить від 0,01 тройської унції. При цьому золото без фізичної поставки не є віртуальним металом. Це реальний дорогоцінний метал, і він знаходиться на кореспондентському рахунку в іноземному банку інвестиційного класу.

Разом з тим експерти стверджують, що в Україні є низка проблем, пов’язаних з операціями по золоту. По-перше, це різниця цін купівлі та продажу. Вона досить висока, більше 5%, тоді як у розвинених країнах вона істотно менша. По-друге, проблема оцінки золота. Адже при купівлі та продажу метал необхідно оцінювати, що коштує недешево.

В Україні банки самостійно оцінюють дорогоцінні метали, тому без цієї процедури банківський метал можна продати тільки в тому ж банку, де він був куплений, а це істотно знижує ліквідність і робить інвестування в золото досить дорогим, оскільки вимагає інвестиції мінімум в 20 тис. грн., інакше покупець буде нести великі втрати на націнці за зливки маленького розміру. Тому найвигідніші операції – зі зливками більше 50 грам, оскільки у цьому випадку можна розраховувати на більшу ліквідність зливку і меншу різницю між ціною купівлі та продажу.

Більш того, за кордоном є можливість інвестувати у фонди, які тримають фізичне золото. Через такі фонди будь-який приватний інвестор може інвестувати практично без націнки до біржової ціни. Але проблема в тому, що резидент України може інвестувати в золото за кордоном тільки за наявності відповідної ліцензії.

За підсумками 2010 року ціна на золото виросла на 30%, а упродовж 2011 року ще на 20%. Для більшості інвесторів золото – лише баланс портфеля. Якщо частина інвестиційного портфеля в акціях, а друга – у золоті, то практично при будь-яких ситуаціях інвестор збереже свій капітал, оскільки при падінні вартості акцій зростає ціна золота, і навпаки.

Розширити можливості українців щодо інвестицій в «жовтий метал» зможе діяльність першого «золотого» закритого недиверсифікованого пайового інвестиційного фонду, який що недавно з’явився в Україні. Державна комісія з цінних паперів і фондового ринку зареєструвала проспект емісії цього фонду на суму 30 млн. грн. Номінальна вартість акцій складе 300 грн. Цінні папери фонду будуть розміщені на «Українській біржі». Відповідно, фізичні особи при бажанні зможуть купити акції фонду та інвестувати в золото, ціна якого буде прив’язана до Лондонського золотого фіксингу з корегуванням на офіційний курс гривні.

За прогнозами аналітиків, до кінця поточного року унція золота буде коштувати близько $1800, а у 2012 році – $2500.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"