інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Технологія безконтактних платежів Near Field Communication*Технологія безконтактного обміну даними NFC (Near Fіeld Communіcatіon) з’явилася зовсім недавно, але активно поширюється. Завдяки їй мобільний телефон може стати повноцінною заміною кредитної картки. Сьогодні ця технологія вже використовується при електронному посвідченні особи та у роботі електронних ключів (від будинку, автомобіля, готельного номера або офісу).

Ще більш перспективні горизонти застосування цієї технології відкриваються у сфері електронних платежів. Мобільний телефон з NFC-чіпом виконує всі функції платіжної пластикової картки та надає додаткові можливості. Це зручний інтерфейс для користувача, за допомогою якого власник апарата може ввести банківські реквізити для здійснення транзакції, відхилити або підтвердити переказ грошей, проконтролювати історію своїх платежів.

Нові можливості лягли в основу ініціативи «Сплачуй мобільним» («Pay buy mobіle»), яку активно розвиває Всесвітня Асоціація операторів мобільного зв’язку GSMA (GSM Assocіatіon).

Переваги мобільних платежів у порівнянні із пластиковими картками з боку клієнта наступні:
• більш швидка оплата;
• операція повністю контролюється покупцем;
• універсальність та зручність мобільного пристрою.

Для продавця використання мобільних платежів пов’язане із такими перевагами:
• більш швидке обслуговування покупців;
• зручність для клієнтів породжує їхню лояльність;
• більше способів одержання коштів від покупців як оплати за товари або послуги.

Аналітики оптимістично оцінюють перспективи нового ринку. Наприклад, дослідницька компанія ABІ Research прогнозує у 2012 році загальну кількість NFC-сумісних мобільних пристроїв близько 100 млн. Тим більше, що у деяких країнах NFC уже активно використовується. Наприклад, у Японії за допомогою мобільних платежів можна розраховуватися на автозаправних станціях, розплачуватися в багатьох кафе та ресторанах. Дуже швидко до них можуть приєднатися і японські таксі. У Великій Британії NFC використовується для продажу квитків. Досвід впровадження проектів NFC є в Іспанії, Італії, Китаї, Австрії та Німеччині.

І все-таки практичне впровадження технології безконтактних платежів відстає від оптимістичних прогнозів. Основними причинами цього є:
• конфлікт інтересів мобільних операторів і банків. Обидві сторони хочуть контролювати NFC-платежі. Дотепер неясно, чи буде стягуватися з клієнта комісія за мобільний платіж і хто буде сплачувати випуск NFC-чіпів.
• карткова інфраструктура. У свій час банки витратили значні кошти на її розвиток, тому вони не виявляють бажання впроваджувати нову технологію.
• відсутність інфраструктури мобільних платежів.

Технологія NFC навряд чи стане революційною, але у неї є всі шанси стати закономірною стадією розвитку електронних платежів. Процес еволюції завжди розтягується за часом, тому швидкого поширення NFC-пристроїв очікувати не варто. Якщо ж ви купили мобільний телефон, у якому заявлена підтримка NFC, у вас є можливість одним з перших відчути переваги цієї технології.*За матеріалами сайту fin-eco.ru

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"