інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Правила та особливості страхування житлової нерухомості

Т. Хитун

Володіння житловою нерухомістю пов’язане з відповідними ризиками, які доцільно страхувати, щоб мінімізувати можливі втрати від їхнього настання. Це в свою чергу потребує певних знань щодо правил і процедур страхування нерухомості.

Страховик обов'язково здійснює експертизу прав на об'єкт нерухомості, що страхується, оскільки саме на підставі результатів експертизи з історії цього об'єкта оцінюється ступінь ризику і подальша тарифікація цього ризику. З цією метою ведеться збір необхідних документів, потім вони піддаються ретельній перевірці, тільки після цього страхова компанія виносить вердикт про те, відбудеться угода чи ні. Вартість страховки варіюється в залежності від історії об'єкта. Величина тарифу піддається сильним коливанням, на неї впливає безліч чинників.
Скільки можна буде отримати за страховку? У теорії, максимальною може бути сума, що дорівнює ринковій вартості застрахованої нерухомості, яка визначається на підставі договору купівлі-продажу, висновків незалежного оцінювача, угоди страховика та страхувальника. Сума страхових виплат може дорівнювати сумі кредиту, що підвищується на 10% (так зване недострахування).
На який термін складається договір страхування об'єкта нерухомості? Як правило, договір укладають на 1-3 роки. Проте в тому випадку, коли нерухомість купується в іпотеку, договір укладають на весь час іпотечного кредитування, до тих пір, поки кредит не погаситься позичальником повністю.
Які об'єкти нерухомості варто застрахувати в першу чергу? Як показує практика, найчастіше страхують свою заміську нерухомість власники дач середніх розмірів і середньої цінової категорії. Тому, якщо людина придбала дачу, варто її застрахувати. Тоді можна бути спокійними за дачу в зимовий період, коли вона знаходиться без нагляду. У дорогих заміських будинках, як правило, проживають цілий рік і там є можливість встановити додаткове обладнання по забезпеченню безпеки житла.
Від чого, власне, треба страхуватися? Для старенької дерев'яної дачі підійде найпростіший поліс так званого вогневого страхування. Якщо раптом станеться нещастя і дача згорить, то є можливість отримати страхову компенсацію при пожежі. У тому випадку, якщо розраховується отримати комплексну послугу, то крім пожежі можна здійснити захист нерухомості від протиправних посягань третіх осіб, стихійного лиха, вибуху, затоплення водою з комунікаційних систем тощо.
Варто враховувати, що при страхуванні об'єктів нерухомості зустрічаються свої підводні камені. Наприклад, найчастіше при наявності страхового випадку не виплачується повна вартість нерухомості, яка вказана в страховому полісі. Для отримання всієї суми повністю об'єкт нерухомості повинен бути повністю знищений. Якщо вціліла хоча б одна стіна, це вже призводить до зменшення виплат.
Щоб власникові будинку або квартири, було легше відстоювати власні права, слід зберігати всі документи, які підтверджують витрати (на ремонт, придбання предметів меблів тощо). І, нарешті, ще один важливий момент, який необхідно враховувати при укладанні договору зі страховою компанією, – це придбання такого страхового поліса, який задовольняє конкретним вимогам. Буває, що страхові компанії не горять бажанням возитися з «дешевими» угодами. У зв'язку з чим пропонують страхові поліси, куди включені страхові випадки з малим ступенем імовірності. Варто наполягати на потрібному варіанті або звернутися в іншу страхову компанію.
І ще одне питання вимагає докладного розгляду. Коли настає момент страхового випадку при титульному страхуванні нерухомості? Таким моментом виконання судового рішення, яке містить умову про припинення права власності страхувальника на певне нерухоме майно, зафіксовану в договорі страхування, тобто власне дату реєстрації відповідного запису про те, що право власності припинено. Настання страхового випадку визнається тоді, коли позовна заява надійшла до суду і була прийнята ним до розгляду під час дії страхового договору. Титульне страхування нерухомості допоможе з мінімальними втратами обійти всі підводні камені, які криються в історії придбаної нерухомості на вторинному ринку житла.


© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"