інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Секрети фінансового добробуту

А. Румянцев

Незважаючи на те, що фінансова ситуація в житті людини відіграє лише невелику роль у загальному добробуті, вона все-таки впливає на нього. Якщо вірити «Журналу споживчої психології» (Journal of Consumer Psychology), то одні фінансові звички приносять набагато більше задоволення, ніж інші. «Якщо гроші не приносять вам щастя, – пише він, – то ви неправильно їх витрачаєте». Журнал пропонує кілька принципів, за допомогою яких можна максимізувати ваш добробут.

По-перше, набувайте досвіду, а не матеріальні речі. Матеріальні речі знецінюються. На наступний день після того, як ви щось купите, ця річ вже буде коштувати набагато дешевше, ніж за неї було заплачено. Досвід, навпаки, з роками зростає в ціні. Спогади про речі, які ви робили – проведені відпустки, відвідані концерти, – мають тенденцію ставати згодом дорожче.
По-друге, використовуйте гроші, щоб допомогти іншим. Персональні витрати мають лише незначний вплив на щастя, однак про-соціальні витрати – гроші, витрачені на добродійність або придбання подарунків для близьких людей – незмінно приносять сильні позитивні емоції.
По-третє, балуйте себе маленькими розвагами замість великих придбань. Цей принцип важко здійснити на особистому рівні, оскільки людям зазвичай властиво щодня відмовлятися від деяких своїх бажань на користь якихось великих покупок. Проте, за словами Тімоті Вілсона, люди зазвичай відчувають себе більш щасливими, отримуючи «багаторазові дози приємних розваг, ніж епізодичні дози ще більше красивих речей».
По-четверте, сплачуйте зараз, а споживайте потім. Споживання сьогодні, а оплата завтра призводять до виникнення боргів та до зниження рівня добробуту. Відкладене задоволення, навпаки, робить нас щасливішими, і не тільки тому, що ми уникаємо боргів. Воно також створює очікування (які самі по собі дуже приємні) та зазвичай приводить нас до прийняття більш зважених і розумних рішень.
По-п'яте, уникайте порівняльного шопінгу. Люди відчувають себе краще, коли мають мінімальний набір варіантів. Як, наприклад, в «Макдональдсі». При мінімальному виборі у вас менше шансів зробити «помилку» під час купівлі, а значить – менша ймовірність отримати від неї розчарування. Плюс, дуже складно спочатку знати, які з характеристик речі є найбільш значущими для нас. Знайдіть хороший варіант, купіть і не озирайтеся назад.
Як дізнатися, що гроші дійсно роблять вас щасливішими, а не призводять до постійних стресів? У 2010 році на річних зборах акціонерів «Berkshire Hathaway», також відомих як «Вудсток для капіталістів», Чарлі Мунгер, бізнес-партнер Уоррена Баффета, сказав геніальну фразу: «Секрет щастя полягає в тому, щоб знизити свої очікування».
Якщо ви не можете отримати задоволення від того, що маєте зараз, у вас ніколи не буде благополучного життя, незалежно від того, скільки грошей ви заробляєте.
© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"