інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як оцінити надійність банківської установи

Т. Матичак

В умовах макроекономічної нестабільності та очікування нової хвилі фінансової кризи правильний вибір банку є життєво необхідною справою. Це дозволяє убезпечити власні кошти, але потребує вміння оцінювати надійність фінансової установи. Останнє залежить від правильного розуміння показників діяльності банків та іншої інформації, що безпосередньо стосується їхньої роботи.

Українські банкіри оголосили результати роботи за минулий рік. Якщо порівняти ці дані з показниками 2010 року, видно, що ситуація покращилася. Наприклад, активи (власність банків) зросли на 12,4% – до 1,59 трлн грн., тоді як в 2010 році – лише на 8,8%. А збиток усіх 175-ти банків знизився майже вдвічі – до 7,71 млрд грн. Причому така цифра була отримана, в основному, через негативні результати «Укргазбанку» (3,6 млрд грн. збитку) і «Укрсиббанку» (3,7 млрд грн.). Саме їм довелося більше всіх витратитися на резерви за кредитними ризиками.
Всі ці сухі цифри можуть «ожити», якщо навчитися їх розуміти, оскільки вони здатні розповісти вкладнику про надійність банків.

Фінансові показники
Для перевірки надійності банку насамперед слід звернути увагу на його фінансові показники. Для цього порівнюється його прибуток, обсяг активів і вкладів на 1 січня 2012 року і на 1 січня минулих років. Стабільне зростання активів і прибутковість позитивно характеризують банк. Але важливий не тільки розмір активів, але і їх якість.
Активи
Найбільш «якісними» (ліквідними активами) вважаються гроші банку на його рахунках і в касі, плюс державні цінні папери. Їх можна в будь-який момент обміняти на готівку для розрахунків із вкладниками. Чим більше їх у банку, тим краще: простіше буде отримати назад вкладені заощадження. При цьому, якщо в структурі активів дуже велику частину займають видані кредити та їх загальна сума значно перевищує розмір власних ресурсів і залучених депозитів – це ознака невисокої стабільності банку.
Капітал
Важливим показником є і розмір власного капіталу. Чим він більший, тим банк крупніший і тим більші ризики він готовий прийняти. Великий розмір власного капіталу банку говорить про фінансову стійкість банку і про наміри власників розвивати грошово-кредитну установу. Збільшення такого капіталу говорить про плани банку розширити свою діяльність або додати стабільності. Зменшення ж потрібно розглядати в залежності від конкретного випадку. Зазвичай незначне зменшення не повинно викликати побоювання: воно може бути пов’язане з тимчасовими труднощами. Але різке зниження капіталу означає істотні проблеми в банку.
Баланс
Тим не менш, правильніше розглядати показник власного капіталу в порівнянні з активами та зобов’язаннями. Так як один і той же рівень власного капіталу для банків з активами в 3 млрд грн. і 10 млрд грн. буде мати різне значення. Для точної оцінки надійності банку головним показником є збалансованість. Великий розмір активів свідчить про ефективну діяльність установи, але збільшення активів має бути підтримано збільшенням капіталу і зростанням депозитної бази. Це свідчить про довіру клієнтів та надійність інвесторів.
Однак при цьому має насторожити різке зменшення обсягу виданих кредитів або депозитів (більше 10%). Адже зазвичай це означає зниження довіри з боку вкладників або інвесторів. Але якщо зниження незначне, його причиною могло стати згортання чергової рекламної кампанії. Справа в тому, що, за словами банкірів, вкладники рідко займаються глибоким аналізом депозитних пропозицій. Зазвичай вони обирають з тих варіантів, про які чули в рекламі.
Якщо ж є намір відкрити в банку не депозитний рахунок, а звичайний (поточний), слід подивитися, скільки у фінансової установи (або мережі, до якої вона входить) банкоматів. Від їх кількості у місті залежить те, наскільки швидко можна буде зняти гроші з рахунку без комісії. Бажано, щоб потрібні банкомати були біля будинку і роботи. Важливим показником діяльності банку також є чисельним активних власників пластикових карток обраного банку. Чим їх більше, тим більше досвіду у нього на цьому ринку, і тим швидше будуть вирішуватися проблеми з карткою.
Ліквідність
Щоб правильно оцінити фінансовий стан банку, можна розрахувати показники його ліквідності. Вони означають не просто здатність банку здійснювати виплати клієнтам, а їх можливість робити це вчасно. До таких показників належать нормативи НБУ. До речі, на початку поточного року регулятор оголосив, що з 01.01.2013 року він запровадить новий показник надійності банків. Цей норматив (НЗ-1) буде розраховуватися як відношення регулятивного капіталу до зобов’язань банку (НЗ-1 = капітал/зобов’язання*100%). На даний момент НБУ і комерційні банки використовують показник Н3, який розраховується як відношення регулятивного капіталу до загальних активів (НЗ = капітал/активи*100%). Нововведений норматив доповнить існуючий. Він показує, яку частину своїх зобов’язань перед кредиторами і вкладниками банк може покрити за рахунок власних коштів. Особливо важливий цей показник для тих, хто збирається довірити свої кошти банкам, оскільки, перш за все, він спрямований на захист їх інтересів. Падіння цього показника нижче 10% загрожує стабільності фінансової установи і може призвести до неповернення депозитів. На думку експертів, дана вимога НБУ змусить банки збільшити власний капітал. А ті, хто не в змозі це зробити, будуть або поглинуті більш сильними, або змушені шукати можливості злиття. В цілому експерти впевнені, що таке рішення регулятора знизить ризики і додасть стабільності банківській системі. Крім того, введення такого нормативу змусить банки набирати менше кредитів. Відповідно, надійність банків зросте. Адже в 2008 році від кризи найбільше постраждали саме ті банки, які непередбачливо набрали занадто багато валютних кредитів і в результаті не змогли з ним розрахуватися, коли курс національної валюти обвалився. Значення нормативу НЗ для конкретного банку можна знайти в його квартальному фінансовому звіті в розділі «Показники діяльності банку». Фінансові звіти всі банки зобов’язані публікувати у себе на сайті і розміщувати на інформаційних дошках у відділеннях.
Знайти результати роботи всіх банків можна на сайті Нацбанку www.bank.gov.ua, Розділ «Банківський нагляд», рубрика «Дані фінансової звітності України». Інформація оновлюється щокварталу.
Інша інформація
Фінансові показники банку – не єдиний критерій його надійності. Тому має сенс також зібрати іншу інформацію. За нею усі банки можна класифікувати на певні групи.
«Стріляні вовки». З’ясовується, як банк пережив кризу 2008 року. За допомогою Інтернету можна взнати, чи не з’являлася в банку тимчасова адміністрація. Якщо ні, все одно потрібно поцікавитися на форумах відгуками вкладників, чи не було перебоїв з виплатою депозитів. Таким чином перевіряється, наскільки «відкритий» банк – чи регулярно він повідомляє показники своєї діяльності.
«Марнотрати». Порівнюються пропозиції по депозитних ставках із середніми по ринку. Якщо вони завищені, то це означає, що банк гостро потребує грошей. Це може свідчити про насування проблем.
«Під охороною». Якщо подивитися на те, які банки вистояли під час кризи, виявиться, що це банки з державним або іноземним капіталом, що належать великим фінансово-промисловим групам: жоден з них не потрапив до списку проблемних. Важлива і репутація керівництва фінансової установи.
«Застраховані». За законом всі банки (крім «Ощадбанку», депозити в якому гарантуються державою) є учасниками Фонду гарантування вкладів. Правда, членство у Фонді не означає надійність банку. Але воно гарантує, що якщо банк-учасник збанкрутує, його вкладники отримають компенсацію (не більше 150 тис. грн. на особу).
Крім того, за несплату внесків, невиконання нормативів Нацбанку, погіршення фінансового стану та інші провини банк може стати тимчасовим учасником Фонду. Це означає, що з цього моменту всі вклади, розміщені в банку, не гарантуються Фондом. Дізнатися, чи є вибраний вами банк членом Фонду, можна на його інтернет-сайті www.fg.org.ua або за телефоном гарячої лінії 0-800-308-108-0.
«Оцінені». Перевіряється рейтинг банку. Наприклад, на сайтах рейтингових агентств. Міжнародні агенції: www.moodys.ru, www.fitchratings.ru, www.standardandpoors.ru українське: www.credit-rating.com.ua. Але, як стверджують експерти, рейтинги банків залежать від рейтингу країни, тому не завжди показують ситуацію об’єктивно.
© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"