інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Типові помилки іпотечних позичальників*

Для того, щоб іпотека не перетворилася для позичальника у важкий тягар, який доведеться нести на собі довгі роки, варто знати про можливі небезпеки, пов’язані з цим видом кредитування, та не робити жодної з нижченаведених помилок.

Безпечність. Іноді буває, що через два-три роки проживання у квартирі, придбаної в іпотеку, у неї раптом з’являється «законний власник». Судовий розгляд навряд чи призведе до бажаного результату. Заборгованість позичальника банку погасить страхова компанія, однак вкладені гроші ніхто не поверне. Для того, щоб цього не сталося, потрібно ретельно перевіряти юридичну чистоту об’єкта нерухомості.
Лукавство. Не треба намагатися обдурити банк – все одно кредитний комітет виведе позичальника на чисту воду. Там працюють справжні професіонали і до того ж прекрасні психологи. Обман вони розпізнають моментально. Крім того, обмеження щодо прибутку, який спрямовується на погашення іпотечних платежів, цілком виправдані. Позичальник й сам не зможе платити більше 50% зарплати без того, щоб сильно обмежити власні інтереси і позбавити сім’ю багатьох необхідних можливостей.
Самовпевненість. Сьогодні у людини прекрасні стосунки з родиною та з другою половиною і з адміністрацією компанії, де вона працюєте. А завтра може виявитися, що сімейне щастя «тріщить по швах», а фірма на межі банкрутства. Варто заздалегідь, ще до підписання іпотечного договору, передбачити як імовірні колізії спільного життя, так і можливість швидко підшукати інше місце роботи, з хорошим рівнем доходу – достатнім для погашення іпотечного кредиту.
Також, сумнівним моментом є надія на те, що позичальник зможе швидко знайти квартиру, яка буде відповідати його потребам (і вимогам банку!). Те, що пропонується по іпотеці, звичайно гірше варіантів за готівкову оплату. І ріелтори, як правило, воліють продавати гарне житло за реальні гроші, не вплутуючись у іпотечну метушню. Не варто сподіватися також і на дешевизну. Купити за допомогою іпотеки квартиру в панельній п’ятиповерхівці не буде можливості – банк на це не піде, оскільки в його плани не входять проблеми з житлом, яке може в перспективі піти під знесення.
Неуважність. Перш ніж підписати іпотечний договір, потрібно уважно ознайомитися з усіма його пунктами, з’ясувати свої права та обов’язки, у тому числі – умови дострокового погашення, штрафні санкції за прострочення платежу, обставини негайного повернення кредиту, зміни процентних ставок тощо. Ідеальний варіант – експертиза договору досвідченим юристом.
Забудькуватість. Треба бути уважним до строків внесення щомісячних платежів, не допускати затримок. За кожен день прострочення банк нараховує штрафні санкції. А якщо клієнт регулярно зловживає довірою банку, то може опинитися віч-на-віч з жорсткою вимогою дострокового повернення кредиту в повному обсязі, разом з нарахованими процентами, штрафами та пенею. І навпаки, пунктуальність при оплаті іпотечного кредиту може надалі стати у пригоді. По-перше, якщо виникнуть реальні проблеми – банк піде назустріч, а по-друге, це корисно для формування кредитної історії.
Скупість. Як показує практика (і радять досвідчені позичальники), варто завжди мати в запасі кілька тисяч доларів. Іпотека повна підводних каменів. Цілком можливо, що банк «нав’яже» послуги конкретної страхової та оціночної компанії, і їх розцінки виявляться набагато вищими за середньоринкові. Можливі несподівані сюрпризи з боку продавця або навіть ріелтора. Так що краще мати запас коштів, щоб у вирішальний момент «не сісти в калюжу».
Поспішність. Вигідні на перший погляд умови іпотеки при детальному вивченні можуть виявитися зовсім не такими привабливими для потенційного претендента на кредит. Рекламуючи низьку процентну ставку, банки часто приховують інформацію про високу плату за надання кредиту, комісійні за обслуговування рахунку тощо. Крім цього, варто бути готовим до того, що процентна ставка буде для позичальника значно вищою, якщо він отримує заробітну плату в конверті...

* За матеріалами finance.ua

© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"