інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Переваги та недоліки кредитів з фіксованою та плаваючою процентною ставкою

В. Дандуров

Останнім часом у вітчизняній банківській практиці значно поширилося кредитування за плаваючою процентною ставкою. Такі кредити мають свої особливості, про які варто знати.

Спочатку потрібно розібратися, що являє собою плаваюча процентна ставка.
Її розмір змінюється протягом усього періоду, на який надані кошти, і залежить від вартості міжбанківського фінансування.
При фіксованій ставці процент, що виплачується за користування позиковими коштами, залишається незмінним.
На вітчизняному ринку кредитування можливість отримати позикові кошти під плаваючий процент з’явилася нещодавно.
Змінні ставки зазвичай нижче фіксованих.
Проте, щоб визначитися, якому типу процента віддати перевагу, укладаючи кредитний договір, потрібно орієнтуватися в ситуації на фінансових ринках і знати нюанси банківського ціноутворення.
Як це парадоксально не звучить, плаваюча процентна ставка насамперед захищає інтереси кредитної організації.
Це пояснюється тим, що для фінансування кредитів банк залучає кошти, вартість яких визначається рівнем процентних ставок на міжбанківському ринку, які змінюються щодня.
Він ризикує нічого не заробити або зовсім одержати збиток, якщо видасть позику під фіксований процент, а сам при цьому залучає гроші під плаваючий.
Просто кажучи, його додаткові витрати, викликані зростанням базового індикатора (ставки залучення на міжбанківському ринку), не будуть покриті доходами від кредиту.
Щоб не потрапити в таку неприємну ситуацію, кредитні організації пропонують позичальникам взяти кредит під плаваючий процент, який залежить від того ж індикатора, що і ставка, під яку отримує гроші в борг сам банк.
Звичайно, проценти не будуть тотожними між собою: у вартість кредиту для позичальника буде включено маржу банку.
Та все ж, як правило, на момент підписання кредитного договору ціна позикових коштів під плаваючий процент буде меншою, ніж з фіксованою ставкою. Хоча різниця не така істотна і коливається в межах 0,5-1,5 процентного пункту.
А ще на користь плаваючої ставки свідчить практика її застосування. У розвинених країнах цей інструмент використовується понад 25 років.
Сьогодні більшість великих банківських кредитів, залучених за кордоном, прив’язані до LIBOR* (London InterBank Offer Rate). LIBOR – це середньозважена процентна ставка за кредитами 16 найбільших гравців лондонського міжбанківського ринку, визначається в різних валютах на різні терміни (від одного дня до одного року).
До речі, досі вітчизняні банки часто пов’язують вартість кредитів в іноземній валюті саме з цим індикатором.
Істотний недолік плаваючої ставки у тому, що вартість фінансування для позичальника залежить від ситуації на ринку, яка в умовах загальної економічної нестабільності може різко змінюватися.
Якщо дотримується збалансована та консервативна фінансова кредитна політика, в загальному випадку варто віддавати перевагу фіксованій ставці.
Навіть якщо здається, що кредит з плаваючим процентом обійдеться дешевше.
Все-таки ризик волатильності процентних ставок на міжбанківському ринку не стосується основної діяльності підприємства.
А його неприйняття – таке ж розумне управлінське рішення, як і забезпечення збалансованості термінів окупності проектів і довжини кредитів, взятих під них, або як залучення зовнішніх позик в тій валюті, в якій надходить виручка компанії.
Якщо позичальник налаштований оптимістично, готовий ризикнути і погодитися на плаваючу ставку, йому потрібно серйозно задуматися про хеджування своїх ризиків.

* Британська банківська асоціація (British Banking Association, BBA) фіксує ставку LIBOR щодня. На сайті асоціації доступ до оперативної інформації за ставкою платний (потрібно купити ліцензію), через кілька днів її відкривають для всіх. Втім, історичні ставки можна легко знайти і на інших сайтах (наприклад, www.cbonds.info).

© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"