інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Емоції в інвестиційній діяльності на фінансовому ринку *

О. Бродська

Останнім часом на фінансовому ринку все частіше говорять про емоції. А в різноманітних навчальних програмах біржової та форекс-торгівлі з’являються лекції, присвячені тому, як керувати собою, управляючи грошима. І це при тому, що довгий час відкидалася сама думка про існування емоційних мотивів поведінки людини при прийнятті рішень, пов’язаних з грошима. Проте вчені довели протилежне. Ще в кінці 1990-х років на стику декількох наук виникла нейроекономіка – дисципліна, яка аналізує процеси, що відбуваються в мозку при прийнятті економічних рішень. Основа цієї науки – експерименти і фіксування реакції мозку респондентів в ході вибору різних варіантів дій при укладанні угод.

Найбільш типовий приклад такого експерименту – «гра в ультиматум», в якій один гравець пропонує другому гравцеві розподіл грошової суми. Інший гравець повинен або прийняти або відхилити пропозицію. Якщо він відхиляє пропозицію, то жоден з гравців не отримує ні копійки.
Згідно зі стандартними положеннями цієї теорії, поки перший гравець пропонує другому якусь позитивну суму грошей, його пропозицію буде прийнято, оскільки другий гравець воліє мати хоча б що-небудь, ніж зовсім нічого не мати. Проте в ході експериментів виявилося, що другий гравець часто відкидав незначні грошові суми – можливо, щоб покарати першого гравця за пропозицію несправедливого розподілу коштів.
У 2002 році Нобелівську премію з економіки за «інтегрований вплив психології на економічну науку, особливо в тому, що стосується людських суджень і прийняття рішень в умовах невизначеності» отримали Вернон Сміт (Vernon Smith) і Деніел Канеман (Daniel Kahneman).
Нобелівські лауреати (кожен окремо) проводили дослідження в області впливу психології на прийняття людьми економічних рішень. У ході експериментів з’ясувалося, що людина не здатна до аналізу всіх вихідних обставин у складних ситуаціях, коли майбутні наслідки прийняття рішень є невизначеними. Людина не може спиратися на раціональну оцінку ймовірності настання тих або інших подій і починає діяти навмання.
У 2005 році The Wall Street Journal оприлюднив результати експериментів, які свідчать про те, що кращі інвестори – це люди, які фізіологічно нездатні хвилюватися.
В експерименті учасники з пошкодженою ділянкою мозку, що відповідає за емоції, заробили на 13% більше, ніж їх здорові конкуренти, лише тому, що не боялися ризикувати. Страх і хвилювання змушують приймати нелогічні рішення, проявляти зайву обережність.

Укласти угоду і вимкнути комп’ютер
Один з інвесторів, який торгує на фондовому ринку, відмічає, що іноді йому хочеться, уклавши угоду, вимкнути комп’ютер з торговим терміналом в окремій кімнаті та... загубити ключ. Цей чоловік абсолютно справедливо визнавав в собі схильність до зайвої емоційності та реактивності при спостереженні за ринком. Він постійно змінював план гри, пересував стоп-ордера, занадто рано виходив з прибуткових операцій, тобто робив те, на що підштовхує пульсуючий торговий термінал.
Найчастіше типовий приватний інвестор діє на фондовому ринку не за велінням розуму і торговою стратегією, а під тиском емоцій – страху, жадібності, надії або образи... І стає ілюстрацією впливу на інтелект ензиму триптофангідроксилазу, що виробляється організмом в моменти емоційних атак і миттєво пригнічує здатність до розсудливого реагування.
Серед тих відчуттів, які в тій чи іншій мірі впливають на трейдера, відзначається жадібність, страх і надія на прибуток. Найсильніша емоція – жадібність. Саме прагнення отримати якомога більше грошей формує з людини трейдера, саме жадібність дає трейдеру можливість не задовольнятися «дрібницею», слідувати за трендом до кінця. Саме жадібність дає трейдеру можливість подолати іншу емоцію – страх.
Страх і жадібність – дві чаші дуже тонких ваг, кожна з яких може в будь-який момент переважити іншу.
Стрижнем цих ваг є надія – саме надія на отримання прибутку породжує прагнення продовжувати укладати угоди, і втрата надії призводить до страху перед збитками – в цьому випадку ваги гойднуться в протилежну сторону.
У різних ситуаціях ті або інші емоції беруть гору над різним психотипом, до якого відноситься трейдер.
Найважливіший секрет успішної діяльності – не піддаватися емоціям, контролювати свій азарт, бути дисциплінованим трейдером.
Практики вважають, що повністю придушити емоції при роботі з інвестиціями неможливо, та й не потрібно. Необхідно вчитися їх контролювати, управляти ними, не піддаватися загальній паніці або ейфорії. Ось ці риси й потрібні в першу чергу інвесторові.
Необхідно розуміти, що той чи інший курс акцій на фондовій біржі встановлюється людьми. Саме сукупність їх індивідуальних рішень і визначає кінцеву вартість акцій компанії, а повністю позбутися емоцій при прийнятті рішень неможливо.
Як боротися із зайвою тривогою? По-перше, інвестор повинен бути психологічно готовий до того, що курси акцій можуть змінюватися дуже сильно, всього за кілька днів впасти або вирости на 30%, 40%, а то й більше. По-друге, потрібно розуміти, що тренд у будь-який момент може змінитися, головне – вчасно виявити ті фактори, під впливом яких він може змінитися.
Психологи радять, що якщо ви відчули вплив цих емоцій, подолати їх самостійно можна лише у контакті зі своїми внутрішніми «я», зрозумівши, в якому з них говорить страх, в якому жадібність.
Але вступати в контакт з ними потрібно зовсім не з метою «а поговорити». Необхідно навчитися ігнорувати їх заклики. Щоб стати здатним відключити ці голоси, замість того, щоб піддаватися їм, варто спробувати здійснити спеціальну вправу. Так при укладанні наступних десяти угод, потрібно записати те, що відчувається на емоційному рівні, а потім скористатися наступними рекомендаціями.

Практичні рекомендації
Можна спробувати замінити бесіду зі страхом і жадібністю таким інструментом раціональної психотерапії, як сократівський діалог.
Цей метод представляє собою своєрідне «перевиховання», з яким приходить здатність правильно дивитися на речі, заспокоювати тривожні емоції. Поставлена мета застосування методу така – дисципліна в трейдингу, поглинаюча емоції, приведе до інвестиційного процвітання. Варто спробувати стати психотерапевтом для своїх внутрішніх «я», що проявляють невротичні симптоми страху і жадібності. Під час бесіди задавайте питання таким чином, щоб відповіді могли лунати лише в позитивній модальності.
Наприклад, спочатку запитайте в знайомому вам негативному напрямку: що станеться, якщо я втрачу гроші на цій угоді?
Тут же з’явиться типова для новачків реакція: мені буде боляче, мій рахунок потерпить ще один збиток.
Тепер формулюємо інше питання відповідно до методу Сократа: чи можливо, щоб результат моєї угоди відповідно до обраної торгової стратегії був негативним? Ваша нова відповідь: так, можливо. Адже втрати від деяких невдалих трейдів є платою за ризик. Тепер ніяких емоцій.
Наступне сократівське питання: чи здатна моя стратегія генерувати і прибуткові угоди? Відповідь: звичайно, так. Як показує історичне тестування, позитивні трейди завжди перекривають збитки і залишають на рахунку прибуток. Необхідно зосередитися на позитивних можливостях.
Сократівський діалог, як метод, запозичений з емоційно-стресової психотерапії, може мати стійкий ефект. Це перевірено на практиці.
Відмова від емоційного прийняття рішень означає необхідність заглянути в себе і здійснити перегляд моделі поведінки. Немає нічого гіршого для трейдера, ніж нервовість, «торгівля на емоціях», прагнення спіймати швидкий ринок. Це серйозна справа, яка не терпить метушні, а вимагає дисципліни, терпіння і холоднокровності.
Робота фінансового трейдера приносить моральне та матеріальне задоволення, тільки якщо ставитися до неї як до серйозного заняття, а не прагнути виграти в перший же день мільйони.
Стабільний позитивний результат, нехай навіть і невеликий, завжди кращий, ніж різкі злети і ще більш різкі провали, за якими слідує емоційний спад.
Потрібно бути готовим приймати як перемоги, так і поразки, і прагнути збільшувати кількість перемог, зменшуючи кількість поразок. Психологічно необхідно закріплювати успіх, але не захоплюватися мріями про майбутнє багатство, а будувати нові стратегічні плани.
Якщо раптом емоції все ж взяли гору, то краще закрити позиції і відпочити декілька днів, повернувшись у торгівлю з новими силами, проаналізувавши помилки і зробивши відповідні висновки.
Невміння вчасно зупинитися призводить до великих втрат. Тому краще подружитися з обережністю, починаючи купувати і продавати невеликими частинами.

Психологія натовпу
Успішному інвесторові завжди необхідно враховувати роль психології натовпу і намагатися не піддаватися як загальній паніці, так і загальній ейфорії.
Дійсно, коли всі інвестори приймають одні й ті самі рішення в надії на виграш, то, очевидно, що ніхто з них у результаті не виграє. Тому до інвестицій потрібно намагатися підходити з холодною головою, намагатися приймати логічні та обґрунтовані рішення.
Можна спробувати не тільки обмежувати свої емоції, але і вигравати на чужих хвилюваннях і страхах.
Є думка, що в основі коливань котирувань на фондовому ринку лежить психологія натовпу, і саме цим визначаються падіння та злети курсу валют і цінних паперів.
На цьому твердженні заснований один з найвідоміших і популярних інструментів технічного аналізу – хвильова теорія Елліотта. Автор цієї теорії Ральф Елліотт виходив з припущення, що фондовий ринок – продукт психології натовпу, і, зіставивши графіки зміни котирувань, можна вивести деякий закон (сам Елліотт називав його «Закон природи»), якому підкоряються зміни котирувань, інтерпретувавши поведінку ринку, можна прогнозувати його подальший рух.
Цікаво, що хвильову теорію Елліотта виявилося можливим застосовувати не тільки по відношенню до фондового ринку, але і до інших соціальних та економічних інститутів.
Так або інакше, але мова йде не про те, щоб протистояти «психології натовпу», але використовувати її в своїх інтересах, у тому числі і за допомогою теорії Елліотта.
Експерти підтверджують, що багато яскравих подій з життя фондового ринку засновані на емоціях торгуючої публіки. Як правило, це блискавичні розвороти або кульмінації трендів. Часом ринок робить великий ривок вгору або падає вниз, і цей різкий рух спонукає масове відкриття позицій. Дуже часто ривки вгору означають при своєму несподіваному розвороті або хибний вихід із застійного діапазону, або кульмінацію тренда перед неминучою корекцією. Те, що здавалося логічним кілька днів або тижнів тому – купувати на підйомі – вмить стає катастрофою. Такі події мають загальний сенс – вони представляють екстремальні ринкові емоції і надійно генерують угоди в протилежному до настрою натовпу напрямку.
Інвестор, усвідомлюючи свою емоційність та її шкоду на фондовому ринку, повному хаосу і помилкових рухів, повинен перепрограмувати себе, щоб уникнути купівлі після крупного, емоційно привабливого руху ціни.

Заперечення страху
Наступний підхід, який використовує емоційне реагування ринкової публіки, полягає в принципі заперечення. Нерідко це проявляється при торгівлі за новинами. Якщо ціна акції після поганих новин підвищується, вона як би говорить, що їй немає справи до поганих новин, і вона буде зростати далі. І тут витонченою стратегією торгівлі стає викуп поганих новин на зростаючому ринку.
Якщо інвестор – активний трейдер, то найбільшу перевагу в торгівлі він може, зокрема, отримати в той момент, коли поведінка ринку суперечить думці, популярній ще вчора. Наприклад, що «все дуже погано, а буде ще гірше». Це повинно бути включено в торговельну систему інвестора – ринковий обман. І оскільки ринковий обман – повсякденна неминучість, приватні трейдери та інвестори, повинні перестати ставитися до нього так емоційно, як вони звикли реагувати на обмани в звичайному житті. Дуже очевидні цінові моделі на графіках: «голова – плечі», трикутники, пробої горизонтального рівня, лінії тренду та інша біржова «геометрія», часто стають невдалими, їх навмисно руйнують ринкові професіонали. Тобто демонструють ще один різновид ринкового обману, який забирає гроші у довірливої публіки. І разом з тим відкриття позицій за невдалими моделям у бік напору професіоналів безпечніше, оскільки попит вже розсіяний у бік помилкового руху, а значить і обіцяє значний прибуток у протилежному напрямку.
Вкрай важливою при цьому стає психологічна готовність торгувати за невдалою моделлю. Новачки губляться, коли ціна починає поводити себе несподіваним чином, і вони ціпеніють в обіймах страху. Немає нічого страшного в тому, щоб спочатку відкрити угоду за моделлю, яка стала невдалою. Успішні інвестори за роки взаємовідносин з ринком вивели для себе такий основний принцип – «дайте ринку вас обдурити. Але дуже швидко встаньте на бік обману».
Ще одна рекомендація від досвідчених трейдерів – починати з малого. Інвесторів-початківців часто підстерігає спокуса виграти відразу ж великі кошти, ризикнувши сумою, яка є трохи більшою, ніж планується зазвичай. Але ж і збитки в разі невдачі тільки зростуть. Саме торгівля невеликими сумами, як показує практика, дозволяє не тільки напрацювати досвід, але і виробити психологічну стійкість до втрат. Трейдеру для психологічної впевненості ніколи не слід використовувати суми більше, ніж він може собі дозволити: страх втратити дуже велику суму грошей сковує волю і не дає швидко прийняти потрібне рішення.

* За матеріалами bankir.ru.
© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"