інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Що потрібно знати про євро*

Н. Черкашина

«Як заробити невеликий статок, граючи на валютному ринку? Почати з великого!» – цей посткризовий жарт, на жаль, багато в чому відображає сьогоднішню дійсність. Для того щоб уникнути фінансових втрат, інвестуючи в той або інший інструмент, необхідно запастися знаннями.

Що таке євро
Євро для світового ринку – валюта, яку за значимістю можна порівняти лише з доларом. Це не тільки друга за обсягами продажів валюта, але і резервна валюта для багатьох країн світу.
Євро багато в чому унікальний.
Незважаючи на те, що у світі існують й інші колективні валюти (наприклад, франк КФА або центрально-африканский франк), більшість валютних союзів утворюють країни невеликі та малозначні. У випадку ж з введенням євро в 1999 році з обігу зникли такі впливові та значущі валюти, як німецька марка, французький франк або голландський гульден.
Євро – офіційна валюта 17 з 27 країн Євросоюзу.
Деякі країни Європейського Союзу, такі як Великої Британія, Швеція, Данія, зберегли свої власні валюти. Швейцарія в Євросоюз не входить. Країни – члени Євросоюзу повинні відповідати жорстким фінансовим критеріям (включаючи обмеження щодо бюджетного дефіциту та рівню інфляції), а крім того, відмовитися від суверенної монетарної політики на користь Європейського центробанку (ЄЦБ).
У Євросоюза найвищий у світі рівень ВВП; також це найбільший світовий експортер.

Економіка Євросоюзу
На відміну від більшості світових валют євро не базується на економіці якоїсь однієї єдиної країни. Якщо говорити про економічний добробут країн, де в обігу перебуває євро, то варто говорити про економічне здоров'я кожної з цих країн окремо.
Крім того, у всіх цих держав різна податкова політика – Німеччина може зміцнити свої позиції, у той час як Франція – ослабнути економічно, і навпаки.
Одна з найважливіших статей доходу країн єврозони – міжнародна торгівля, яка приносить ВВП більший, ніж ВВП США або Японії. Крім того, країни єврозони досить індустріалізовані, а виробництво та послуги також є важливими статтями їхніх економік. Кілька країн єврозони – важливі постачальники природної сировини (наприклад, Норвегія), і ціни на сировину можуть впливати на їх економіки.
Моніторити економічний стан кожної з країн єврозони непросто, але насправді досить відслідковувати стан економік Франції, Німеччини та Італії, які виробляють майже дві третини загального ВВП всього цього економічного союзу. Крім того, варто відстежувати і звіти Eurostat (статистичного управління Євросоюзу) – особливо цифри по торговельному балансу, ВВП, інфляції та споживчих настроїв. Не завадить аналізувати дані окремо по Франції та Німеччини.

Що рухає євро
Ключові економічні індикатори, що впливають на євро, – ВВП, торговий баланс, валютні резерви, інфляція, обсяги промислового виробництва та індекс споживчої і ділової впевненості єврозони. Крім того, слід враховувати дані окремо по Німеччині та Франції.
Трейдерам необхідно також пам'ятати, що торговими партнерами країн єврозони є інші європейські країни, які можуть не входити в цю зону. Зокрема, важливі дані по таких країнах, як Великобританія, Швейцарія та Росія, оскільки вони роблять істотний вплив на євро.
Незважаючи на те, що Європейський центральний банк проводить єдину монетарну політику у всіх країнах єврозони, його повноваження щодо фіскальної політики простягаються не настільки далеко.
Підсумком таких обмежень стали боргові кризи в Греції, Португалії та Іспанії, у яких була можливість позичати гроші за зниженими ставками. Такі субсидовані (тобто за ставками, нижчими, ніж у самих країнах-позичальників) ставки спонукали уряди цих держав збільшити витрати. При цьому економічний стан може відрізнятися залежно від країни.
Незважаючи на те що цінність євро залежить від економічного благополуччя країн єврозони, трейдерам слід пам'ятати про те, що євро розглядається як альтернатива долару США.
Перед тим як в Європі вибухнула боргова криза, євро був альтернативою «бакса» і зберігав своє становище в період ослаблення долара. Але інвестори, як і раніше розглядають долар як «тиху гавань» у часи економічної нестабільності, в той час як суверенність країн – учасників єврозони далі ускладнює адекватну швидкість реакції цих країн на негативні економічні події.

В чому унікальність євро
Унікальність Європейського центрального банку як регулятора, що визначає монетарну політику для всіх країн єврозони, в тому, що він повинен приймати рішення, однакові для всіх країн, незважаючи на те що у всіх держав різні економічні умови.
Однак складності виникають не лише за економічних чинників, але і за психологічних. Наприклад, німці традиційно більш чутливі до інфляції, ніж італійці, тому між двома країнами постійно відбуваються дискусії через переваги щодо цього показника: одній стороні хочеться більшої стабільності, у той час як інша наполягає на політику, що передбачає більше економічне зростання.

Додавання та віднімання
Творці єврозони не передбачили спеціальних процедур для країн, які бажають залишити зону євро, але криза суверенних боргів збільшила можливість подібних ситуацій. Наприклад, так може вчинити Греція, повернення якої до власної валюти може допомогти їй переоцінити і таким чином послабити борговий тягар.
З іншого боку, такий сильний гравець, як Німеччина, також може підняти питання про те, чи вигідно їй субсидіювати своїх більш слабких партнерів по єврозоні і, відповідно, залишити цю зону.
Чутки про подібні передбачувані події не раз змушували котирування євро коливатися; перспектива виходу або виключення з єврозони більш слабких країн розглядалася як позитивний фактор (хоча і негативний теж, оскільки це викликало б хаос і нестабільність), в той час, як чутки про вихід Німеччини досить суттєво знижували вартість євро.
У меншій мірі підвищують котирування євро чутки про поповнення кількості країн в єврозоні.
Але цей вплив не суттєвий, оскільки гравці, що залишилися поза зоною не такі великі та впливові, щоб їх поява в єврозоні щось суттєво змінила.

Альтернатива?
Коли євро тільки-тільки з'явився, багато хто сподівався, що він змістить долар США з лідируючої позиції світової валюти.
Звичайно, вірогідність цього існує і зараз, оскільки Єврозона як і раніше дуже сильна як економічна формація, але невпевненість та побоювання з приводу суверенних боргів позначили і слабкі місця цієї валюти.

Загалом
У першій декаді XXI століття євро як і раніше зберігає свої лідируючі позиції як світова валюта, однак криза суверенних боргів підняла питання про збереження цієї валюти і про виживання деяких країн, що входять в єврозону.
Стало ясно, що деякі з країн, які входячи в цю зону, взяли на себе зобов'язання, які не змогли виконати.
А виплата допомоги таким державам з боку інших країн може створити стресові ситуації для їх економік та підірвати основи єврозони.
Незважаючи на те, що падіння євро малоймовірно, трейдерам варто очікувати нестабільності цієї валюти і передбачати ймовірність того, що деякі країни залишать єврозону. Але якщо Єврозона зробить у себе «генеральне прибирання» і прибере всі послаблюючі її фактори, то євро має всі шанси стати більш вагомою альтернативою долара як резервної валюти.

* За матеріалами cfin.ru.
© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"