інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як підготуватися до фінансових катаклізмів*

Більшість людей, які тверезо оцінюють реальність, хоча б раз у житті стикалися з необхідністю підготувати себе і своїх близьких до чергової економічної катастрофи. Як би дивно це не прозвучало, проте події останніх років все більше переконують в тому, що катаклізми у фінансовій системі аж ніяк не ілюзорні явища.

У зв'язку з цим постає серія закономірних питань: чи можна взагалі підготуватися до економічного кінця світу; що треба вчинити з власними грошима; як захистити добробут та забезпечити засобами до існування свою сім'ю; як вижити в умовах льодовикового періоду в економіці, якщо ресурси вкрай обмежені? Досвід найгостріших періодів рецесії у світовій економіці минулих років і століть дозволяє знайти відповіді на кожне з цих питань. Тому не варто впадати у відчай – потрібно лише зі знанням справи підійти до вирішення поставлених завдань.
1. З чого почати?
Приклад глобальної фінансової кризи 2008 року знову продемонстрував, що головною небезпекою для населення є втрата роботи, а отже, неможливість платити за своїми рахунками і задовольняти насущні життєві потреби. Відсутність регулярної зарплати призводить до того, що незадоволені несплатою кредитори починають вимагати застави в рахунок погашення боргів.
У цій ситуації люди позбавляються не тільки можливості купувати їжу, але і даху над головою. Це особливо актуально у випадках з іпотечними кредитами. Тому перша порада полягає в тому, що необхідно мати власний екстрений фонд, який зможе забезпечити засобами до існування на найближче майбутнє. Оптимальним вважається горизонт в 6 місяців: цього обсягу має вистачити для спокійного пошуку нової роботи без паніки та істерії.
2. Як потрібно зберігати гроші?
Коли перший крок в напрямку створення уже особистого стабілізаційного фонду вже зроблено, виникає проблема збереження власних коштів? Тут на допомогу прийде стара фінансова істина, що рекомендує не зберігати всі яйця в одному кошику. Адже якщо, наприклад, взяти і забрати всі гроші з банків і сховати їх під матрацом, то, хто знає, чи не станеться в будинку пожежа або не залізуть злодії. Так що оптимальним вирішенням проблеми можна вважати диверсифікацію ризиків: частину грошей залишити вдома, частину покласти в банківську комірку, певну суму розмістити на депозитах в одному або декількох банках. Певну суму коштів буде резонно вкласти у фізичні сировинні активи. Однак ні за яких обставин не варто й думати про те, щоб вкладати гроші у фондовий ринок, оскільки в умовах фінансового шторму жодна компанія не застрахована від краху.
3. Чи варто вкладати кошти в дорогоцінні метали?
Багато фахівців радять інвестувати власні кошти в купівлю дорогоцінних металів, оскільки вони протягом довгого часу зберігають і примножують свою цінність на відміну, наприклад, від тих же валют. Дійсно, в метали є сенс інвестувати, однак тільки після ретельно проведеного аналізу, зваживши всі ризики, вибравши найбільш прибутковий метал. В іншому випадку є висока ймовірність прогоріти на активі, якщо поставитися до вибору без належної уваги. Крім того, необхідно мати міцні нерви, оскільки в перші роки економічного краху ціни на сировину будуть демонструвати високу волатильність.
4. Чи має сенс погасити всі борги?
Це питання є вкрай важливим, оскільки існує два можливих шляхи, по одному з яких належить піти кожному. Перший – оптимістичний, і полягає він у тому, що економічний колапс призведе до краху всієї фінансової системи.
У цих умовах банківські інститути перестануть існувати, відповідно згорять і всі борги населення та бізнесу перед ними. Однак в дійсності не варто плекати настільки радісні надії, оскільки ймовірність того, що всі банки одного разу зникнуть, вкрай мала. Тому іншим шляхом, який можна назвати більш розумним, є погашення всіх боргів перед банками, сусідами та іншими економічними суб'єктами. Адже коли проблеми почнуться, краще витрачати все на свої основні потреби, ніж на виплати за боргами.
5. Грошей немає. Що робити?
Вирішивши тут і зараз розпочати підготовку до економічного Армагеддону, можна зіткнутися з головною і давно відомою проблемою – грошей немає, а робити щось треба.
Надмірна залежність від старих боргів веде до того, що багато сімей живуть від зарплати до зарплати і просто не мають можливості почати запасатися ліквідністю.
У цій ситуації слід скласти докладний план сімейного бюджету, побачити ті статті витрат, які можна скоротити, а вже потім приступити до планомірної економії, спрямовуючи зекономлені гроші в екстрений фонд.
6. Краще мати власний будинок або орендувати?
Непросто знайти відповідь на це питання, адже для багатьох мати своє житло – це щось більше, ніж просто мати дах над головою. Власний будинок часто розглядається як гарант стабільності, оплот родини і домівки. Але, стикаючись із загрозою фінансового шторму, необхідно відкинути убік всі забобони і тверезо дивитися на речі. Одного разу втративши роботу і не знайшовши її в рідному місті, можна відчути всі переваги оренди житла. У такі моменти виявляється досить просто і зручно розірвати контракт і виїхати в інше місто у пошуках роботи, а знайшовши її, зняти нове житло там, де з'являється заробіток. Купивши ж свій власний будинок або квартиру, люди стикаються з численними рахунками, постійними витратами на утримання. Але, що набагато гірше, в період кризи вартість нерухомості знецінюється, тому, продаючи житло, населення зазнає величезних збитків.
7. Чи треба створювати запаси?
На це питання в більшості випадків відповідь буде позитивною. Втім, в цьому році питання про запаси їжі може розглядатися і під іншим кутом: спека і посуха, що були поширеними по всьому світу, в черговий раз підвищили ціни в магазинах. Вартість зернових і борошняних продуктів, а слідом за ними і м'ясних консервантів зростають, тому нинішні видатки на свій особистий продовольчий склад виявляться набагато вищими, ніж минулого року. У будь-якому випадку, запасатися вже можна починати. Варто забезпечити себе і сім'ю основними видами продуктів харчування, а також бочками з питною водою, адже невідомо, коли удари на сполох сповістять про прихід кінця світу в економіці.
8. Що ще варто заготовити?
Крім їжі і води зберігати має сенс все, що використовується в повсякденних потребах, а також в екстреній ситуації. Також можна забезпечити себе ліками, різними медичними препаратами на всі випадки, починаючи з таблеток від головного болю і закінчуючи сильними антибіотиками.
9. Що робити, коли погасне світло?
Безумовно, це питання вкрай важливе. Та ж Греція вже зіштовхнулася з величезними боргами мережевих і генеруючих компаній, які можуть в будь-який момент припинити подачу електрики населенню. Втім Греція – південна країна, а ось на півночі ризик залишитися без світла і тепла несе в собі значну більшу небезпеку. На цей випадок необхідно мати електрогенератор із запасами палива для його роботи. Альтернативним варіантом є установка вітряка і сонячної батареї, проте вартість таких пристроїв сьогодні досить висока. Тому розумніше все ж не стрибати вище своєї голови і забезпечити себе тими джерелами енергії, які можна собі дозволити.
10. Що робити, якщо оточуючі не чують закликів готуватися до кінця світу?
Звичайно, сьогодні більша частина населення воліє не думати про те, що світ неминуче наближається до економічного колапсу. Що гірше, без відповіді залишаються поради близьким і друзям. У цьому випадку необхідно визнати, що оточуючих вкрай складно змусити повірити в те, у що вони не хочуть вірити. Тому робіть все, що можете, у тому числі приділяйте більше часу спілкуванню з оточуючими щодо загрози краху світової економіки. У кінцевому рахунку це краще, ніж сидіти склавши руки.

* За матеріалами vestfinance.ru.
© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"