інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Поради інвесторам від Бартона Біггса*

Бартон Біггс (1933-2012) – видатний аналітик та інвестор сучасності, у 1975 році заснував компанію «Morgan Stanley Investment Management» і довгий час посідав у ній посаду головного стратега на глобальних фінансових ринках. У 1999 році Б.Біггс спрогнозував найбільший за всю історію обвал фондового ринку, викликаний операціями з акціями інтернет-компаній (доткомів). Його прогноз залишався непоміченим до березня 2000 року, коли індекс Nasdaq впав на 78%. Він передбачав не тільки обвали, але і вказував на періоди «бичачого» ринку: перший раз – у 1982 році, коли американська економіка перемогла «стагфляцію», та у березні 2009 року, коли він передбачив підйом ринку капіталу, викликаний дешевою ліквідністю, наданою ФРС.

В одному з останніх листів інвесторам хедж-фонду «Traxis Partners», яким Б.Біггс керував з 2003 року, ним були сформульовані правила, що визначали його інвестиційну філософію.
1. Інвестиції, засновані на макроекономічній динаміці, робити просто, але завжди нелегко. Потрібен не тільки доступ до якісної інформації, але і швидка реакція.
«Гарна інформація, вдумливий аналіз, швидка, але не імпульсивна реакція і знання взаємодії між різними компаніями, секторами, країнами і класами активів в минулому – все це необхідні елементи успішної торгової стратегії».
2. «Ні!» формулам, які завжди працюють.
«Кількісні підходи та застосування рівнянь для розподілу активів неминуче призводять до невдачі. Вони відображають взаємозв'язки, які діяли в попередньому бізнес-циклі, у той час як наступний цикл залишається загадкою, загорнутою в головоломку».
3. Вчитися, вчитися, вчитися ...
«Успішний макроінвестор повинен поєднувати в собі безліч ролей: він повинен бути гострим аналітиком, знавцем ринку, хорошим слухачем, істориком, азартним гравцем і неабияким читачем. Читання – вкрай важливе заняття. Без нього неможливо отримати широту знань, яка потрібна для успішних інвестицій».
4. Не звертати увагу на психологічні ефекти від сильних рухів на ринку.
«Зробити інвестиції – це тільки половина справи. Ще один важливий аспект – боротьба з самим собою, вироблення стійкості перед психологічними ефектами від сильних рухів на ринку і звички не звертати увагу на конкуренцію. Комфорт від самотності, яким насолоджуються бігуни на довгі дистанції»
5. Щоденник інвестора – крок у правильному напрямку.
«Записи в щоденник інвестора потрібно вносити відразу. Вони повинні передавати вогонь і агонію моменту, а не бути вправою в інтроспекції. Цінність такого щоденника – можливість оцінити ваші думки і емоції після, в контексті подій, і визначити, де ви були праві, а де – ні»
6. Завжди потрібно враховувати катастрофічні варіанти.
«Я поділяю думку Джека Богла: при визначенні активів для інвестування потрібно думати не про ймовірність правильного вибору, а про можливі наслідки неправильного вибору».
7. У довгостроковій перспективі краще бути власником, ніж кредитором.
«Світова історія – це історія прогресу, і я, як оптиміст, вірю в акції. З фундаментальної точки зору, в довгостроковій перспективі краще бути власником, ніж кредитором».
8. Чи варто готуватися до минулої війни?
«Містер Ринок хворий маніакально-депресивним психозом. У нього величезні перепади настрою, і тому не слід копіювати його поведінку. Краще ставити проти нього, особливо коли все виглядає абсолютно однозначно».
9. Не жертвувати прибутковістю заради низької волатильності.
«Краще обрати стратегію, яка в найближчі 5 років принесе 12%, але буде волатильною, ніж ту, яка обіцяє стабільні 8%».
10. Пізнай себе.
«Сильні рухи ціни, симпатії і антипатії натовпу здійснюють потужний психологічний вплив. Необхідно мати завзятість і витримку, щоб зберігати спокій під шквалом глузувань та знущань, коли, здається, сам ринок говорить тобі, що ти дурень і божевільний».

* За матеріалами bin.ua
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"