інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Як зареєструвати компанію в офшорній зоні*

В.Крижанівська

На сьогоднішній день ведення бізнесу за допомогою офшорної компанії є одним з ефективних методів податкового планування. З кожним днем все більше представників великого та середнього бізнесу, та й просто людей, які побоюються за свої заощадження, намагаються захистити свій капітал за допомогою його виведення закордон.

Ведення бізнесу за допомогою офшорів, тобто компаній, зареєстрованих на території з низькими податковими ставками, – абсолютно законне. Виходячи із загальноприйнятих юридичних принципів, фізичні та юридичні особи набувають і реалізовують свої цивільні права своєю волею, і в своїх інтересах. Здійснюючи бізнес, підприємці вільні у встановленні своїх прав і обов'язків на основі договору, який не суперечить законодавству. Таким чином, використання в бізнесі офшорних структур є законним, якщо при цьому не порушуються норми господарського, податкового та кримінального права.
Суть використання офшорів полягає в тому, що законодавство деяких країн і економічних зон звільняє від податків зареєстровані у них компанії, які не здійснюють на їхній території підприємницької діяльності. Іншими словами, якщо офшорна компанія не займається реалізацією своїх товарів і послуг в країні реєстрації, то податки платити вона теж не зобов'язана. Такі компанії оплачують тільки щорічний фіксований збір. Причому, це не єдина перевага офшорної компанії.
Чим же вигідний офшор? По-перше, з’являється можливість відкрити рахунок у закордонному банку, який зможе захистити інвестиції, незалежно від політичної, або економічної ситуації у країні. По-друге, наявність офшорної компанії дозволяє поліпшити ведення зовнішньоекономічної діяльності та збільшити сфери впливу бізнесу.
Для більш глибокого розуміння логіки роботи офшорних компаній, їх слід розділити на два види. По-перше, компанії, зареєстровані в юрисдикціях, де політична ситуація більш-менш стабільна, але рівень економіки не високий. Уряди цих країн звільняють офшорні компанії від податків на користь залучення зарубіжних інвестицій. Як правило, власники таких офшорів сплачують щорічні державні мита, використовуючи свої компанії як «скарбнички». По-друге, для компанії, зареєстровані в країні з пільговим оподаткуванням і більш жорсткими вимогами до реєстрації – обов'язковою є реєстрація компанії в державному реєстрі. У цьому випадку підвищується і престиж такої офшорної компанії.

Реєстрація офшорної компанії
Сьогодні українському бізнесменові не обов'язково їхати в країну обраної юрисдикції і проходити складну процедуру створення офшорної компанії. Існують дистанційні способи реєстрації таких компаній.
Насамперед слід вибрати країну реєстрації офшорної компанії. Потім вирішити, чи потрібні власнику послуги номінального директора та акціонера, якщо хоче залишатися прихованим істинним вигодонабувачем, або ж буде офіційно керувати своїм бізнесом. При використанні ним номінального сервісу директор і акціонер компанії управляють нею тільки умовно. А власнику як вигодонабувачу (бенефіціару) видається довіреність на управління компанією та її банківським рахунком, тобто фактично всією діяльністю компанії.
Також акціонер може передати корпоративні права на компанію іншій особі через трастову декларацію, яка не реєструється в жодному реєстрі, що дозволяє тримати в таємниці ім'я справжнього власника.
Реєструючи офшорну компанію, підприємець отримує повний пакет статутних документів, а саме: свідоцтво про інкорпорацію із зазначенням повної назви, номери компанії та дати реєстрації; сертифікат акцій із зазначенням акціонера і його частки володіння компанією; протокол про призначення директора, протокол перших зборів директорів із зазначенням повної адреси, даних про директора та акціонера.
При цьому варто звернути увагу, що при абсолютній законності володіння офшорною компанією, існують деякі «підводні камені». Найчастіше, вони проявляються при використанні відкритого на офшорну компанію рахунку, особливо якщо організація зареєстрована в юрисдикції з обов'язковою подачею звітності. У цьому випадку не можна списувати з рахунку суми, що перевищують певний процент від прибутку компанії, оскільки їх проблематично віднести на її витрати.

* За матеріалами finforum.org.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"