інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Аферисти фінансового світу*

А. Трофімов

За даними Forbes, перша десятка найвідоміших шахраїв світу, злочини у сфері фінансів яких були визнані судовими розслідуваннями та вироками наймасштабнішими, виглядає наступним чином.

Бернард Медофф. Збиток: $65 млрд. Покарання: 150 років в'язниці.
Заснована в 1960-х роках компанія «Madoff Investment Securities» стала найвідомішою та найбільшою у світі фінансовою пірамідою останніх десятиліть. Користуючись безмежною довірою вкладників – причому не тільки приватних осіб, але й інвестиційних компаній і хедж-фондів – фірма збанкрутувала на піку фінансової кризи 2008 року: залучати нових інвесторів не вдавалося, а значить, не було коштів на те, щоб виплачувати «прибуток» старим вкладникам. У результаті постраждали кілька мільйонів приватних осіб і великих фінансових організацій. При цьому як мінімум один з інвесторів, що вклав в Madoff Investment Securities $1,5 млрд, – покінчив життя самогубством після звістки про крах піраміди.
Джеффрі Скіллінг і Ендрю Фастів. Збиток: $40 млрд. Покарання: Джеффрі Скіллінг – 25 років, Ендрю Фастів – 6 років.
Крах енергетичної компанії «Enron», що існувала кілька десятиліть, був для американської економіки не меншим сюрпризом, ніж історія з фондом Медоффа. За вартості активів компанії $47,3 діяльність її керівників Скіллінга і Фастова призвела до збитків у $40 млрд. Виною всьому була купівля однієї збиткової компанії, чиє неблагополучне фінансове становище вищі управлінці Enron вирішили приховати. Поступово виникла ціла система фірм в офшорних зонах, які скуповували у Enron збиткові активи, розраховуючись акціями самої компанії. Коли в 2001 році історія виплила на поверхню, компанія визнала себе банкрутом, а два її керівника у підсумку опинилися за ґратами.
Бернард Ебберс і Скотт Салліван. Збиток: $11 млрд. Покарання: Бернард Ебберс – 25 років, Скотт Салліван – 5 років.
Багатомільярдний збиток і знищення другої за величиною телекомунікаційної компанії США WorldCom – таким був підсумок діяльності Ебберса і Саллівана на посаді керівників фірми. Екстенсивний розвиток WorldCom неминуче повинен був призвести до виникнення фінансових проблем: постійні операції з придбання нових активів, чия вартість часом перевищувала вартість самої компанії втричі, не могли не позначитися на її становищі. До того ж, як з'ясувалося вже після відставки Ебберса, за час керівництва WorldCom він встиг провернути кілька великих афер на загальну суму $11 млрд – за безпосередньої допомоги Саллівана. Але помічнику Ебберса вдалося піти на угоду зі слідством, в результаті чого він отримав уп'ятеро менший термін, ніж його бос.
Роберт Аллен Стенфор. Збиток: $8 млрд. Покарання: 110 років в'язниці.
Засновник «Stanford Financial Group» був заарештований влітку 2009 року на підставі позовів від 21 вкладника його компанії, яка після перевірки виявилася колосальною фінансовою пірамідою. Як і у випадку з Madoff Investment Securities, причиною її краху стала фінансова криза 2008 року і неможливість продовжувати виплати старим вкладникам за рахунок залучення нових. Примітно, що Стенфорд міг би стати рекордсменом за призначеним йому терміну покарання: сторона обвинувачення під кінець процесу просила засудити його до 230 років тюремного ув'язнення, але Федеральний суд Х'юстона (Техас) скоротив термін удвічі. У підсумку Стенфорд поступився своєму «колезі» Медоффу і за сумою афери, і за тривалості терміну.
Жером Керв'єль. Збиток: 4,9 млрд євро. Покарання: три роки тюремного ув'язнення і виплата збитків на суму 4,9 млрд євро.
За три роки несанкціонованої торгівлі трейдер банку «Societe Generale» Жером Керв'єль встиг нанести своєму роботодавцю значний збиток. Незважаючи на те, що в результаті суд визнав його винним у шахрайстві, сам Керв'єль в своїх гріхах не зізнався, стверджуючи, що всі операції виконував за дорученням керівництва і робив це не заради особистої вигоди, а заради досягнення високих результатів, за які йому покладалися б премії. Однак торгівля йшла невдало, спроби компенсувати збитки новими ризикованими операціями лише погіршували становище, і в підсумку Керв'єль був розкритий і заарештований.
Казутсугі Нам. Збиток: $2 млрд. Покарання: 18 років тюремного ув’язнення.
Третя велика фінансова піраміда в рейтингу Forbes. Заснована у 2000 році компанія L&G під управлінням Казутсугі Нами проіснувала сім років, але за цей час встигла під обіцянки доходу 36% залучити 128,5 млрд ієн. Розслідування щодо вищого менеджменту L&G почалося після того, як в 2007 році компанія припинила виплати за вкладами та відмовилася повертати гроші, яких, власне, на її рахунках уже й не було: під час слідства там виявили всього лише 300 млн ієн (близько $3 млн). Розслідування велося три роки, і навесні 2010 року 76-річний Казутсугі Нами був засуджений майже до двох десятків років ув'язнення – що, можливо, принесло моральне задоволення обдуреним вкладникам, але ніяк не компенсувало їх фінансові втрати.
Квек Адоболи. Збиток: $2,3 млрд. Покарання: вирок не винесено, обвинувачений, який не визнав свою провину, перебуває під слідством; можливий вирок – 10 років ув’язнення.
Звинувачення в шахрайстві трейдеру швейцарського банку «UBS» Квеку Адоболі були пред'явлені у вересні 2011 року британською поліцією. У провину Адоболі були поставлені перевищення посадових повноважень (несанкціонована керівництвом гра на акціях індексних фондів, що торгуються на біржі) і фальсифікація звітності про угоди – в загальній складності у відношенні нього порушено чотири кримінальні справи. Справа Адоболі як дві краплі води схожа на справу Жерома Керв'єля – і, судячи з усього, свою лінію захисту обвинувачений і його адвокати будують за подібною схемою: операції здійснювалися згідно вказівок згори і ніякого прагнення до незаконного збагачення не було.
Мартін Грасс. Збиток: $1,6 млрд. Покарання: 8 років в'язниці.
На те, щоб приписати аптечній мережі Rite Aid (третій за своїми розмірами в США) неіснуючий прибуток у розмірі $1,6 млрд, її виконавчого директора Мартіна Грасса штовхнула мрія про великі бонуси. За підтримки декількох топ-менеджерів компанії, заснованої його батьком Алексом Грассом, Мартін підробляв звіти про кредиторську заборгованість, вносив у зведені дані про доходи мережі відомості про препарати, які ніхто нікому не продавав, і не враховував ті препарати, які були просто вкрадені з аптек. У загальній складності в кримінальній справі, порушеній проти Грасса в 1999 році, фігурували 36 злочинних епізодів (у тому числі надання недостовірної звітності аудиторам та інвесторам компанії), які в 2009 році обернулися для нього восьмирічним терміном покарання. Оголошення вироку Грасс зустрів покаяними словами, адресованими співробітникам і акціонерам Rite Aid: «Я жалкую про шкоду, яку завдав їм своїми діями».
Денніс Козловські і Марк Шварц. Збиток: $1,6 млрд. Покарання: 25 років в'язниці кожному (Марк Шварц не відбув свій термін цілком і вийшов на свободу в кінці жовтня 2012 року).
Під керівництвом Денніса Козловськи та його помічника Марка Шварца зареєстрована на Бермудах компанія «Tyco Industrial» стала чемпіоном за кількістю угод з поглинанням – близько 1000 компаній увійшли до складу міжнародного конгломерату. Правда, у підсумку з'ясувалося, що далеко не всі прибутки «Tyco» йшли на розширення бізнесу: майже $600 млн благополучно витратив на себе Козловскі, якому допомагав Шварц. Найскандальнішими покупками, які було розкрито в ході розслідування, були фіранка для душу ціною $6000 і вішалка для одягу ціною всього лише втричі менше. Загальний збиток, нанесений компанією Козловскі і Шварцем, оцінили в $1,6 млрд, за що в підсумку кожного з них і зобов'язали провести за гратами чверть століття.
Нік Лісон. Збиток: $1,4 млрд. Покарання: 6,5 років в'язниці.
Лісона можна вважати предтечею Керв'єля і Адоболі: у 1995 році старший трейдер сінгапурського відділення англійського банку «Barings», самовільно займавшись ризикованими операціями з ф'ючерсними контрактами на індекс SIMEX, довів свій банк до банкрутства. Нанесений Лісоном збиток вдвічі перевищив вартість активів кредитної організації, яку в підсумку довелося продати за символічну суму в $1. Коли трейдеру стало ясно, що далі приховувати свої дії і нанесену ними шкоду не вийде, він втік, залишивши на своєму робочому місці записку «I'm sorry», але в підсумку, перебравшись через Малайзію і Таїланд в Німеччину, там був затриманий і екстрадований до Сінгапуру. Відбувши визначений термін, Нік Лісон перекваліфікувався в спортивні функціонери, ставши генеральним директором ірландського футбольного клубу «Galway United», а на дозвіллі написав дві автобіографічні книги, по одній з яких – економічному трилеру з промовистою назвою «Трейдер-шахрай: Як я збанкрутував «Barings» і шокував фінансовий світ» був знятий відомий фільм «Аферист». Примітно, що інтереси Лісона в суді захищали адвокати з бюро «Kingsley Napley», яке в 2011 році взялося за захист трейдера Квека Адоболі.

* За матеріалами finance.ua.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"