інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Туристичне страхування: види, вартість та порядок оформлення*

Л. Ханідзе, В. Цвєтаєва

Під час туристичних подорожей медична страховка дає право на безоплатне медичне обслуговування для вирішення проблем зі здоров’ям, які можуть виникнути під час відпочинку. Крім того, це просто важливий пункт в пакеті документів для отримання візи. Але перед тим, як оформлювати медичну страховку, варто знати, що для поїздки у різні країни потрібна різна страховка.

Туристичне страхування – це компенсація витрат, які можуть виникнути під час подорожі внаслідок захворювання або нещасного випадку.
Найпоширеніший вид страховки – це так званий «стандарт для туриста».
Згідно Закону України «Про туризм» (стаття 16), він передбачає наявність медичних витрат, страхування від нещасного випадку, а також інші види страхування за бажанням туриста.
Існує багато видів медичного страхування, але не всі вони відомі майбутнім мандрівникам.
Туристичні агентства часто-густо прагнуть продати урізані програми страхування, щоб «не морочитися».
Такі страховки включають тільки мінімальні набори послуг, які можуть знадобитися в разі захворювання або травми. І дуже часто цього не вистачає під час подорожі.
Найчастіше мандрівники не інформовані, що додатково до стандартної туристичної страховки вони можуть оформити і страхування для невідкладної допомоги, яка є досить новим видом страхування.
Страхування невідкладної допомоги (у міжнародній термінології – assіstance insurance) – специфічний вид страхування, об'єктом якого є негайне надання допомоги застрахованій особі в певних надзвичайних ситуаціях.
Якщо в класичному страхуванні йдеться про компенсацію збитку, то в страхуванні невідкладної допомоги – про надання послуги у формі невідкладної допомоги.
При настанні страхового випадку клієнт повинен обов'язково подзвонити в один із чергових центрів, номери телефонів яких зазначено на ідентифікаційній картці або полісі.

Види туристичних страховок
Перед оформленням туристичної медичної страховки потрібно ознайомитися з її основними типами щодо наданих послуг:
• програма A – до неї входить транспортування потерпілого в лікарню і медичні витрати при нещасному випадку або раптовому захворюванні;
• програма В – це програма А і додатково надання невідкладної стоматологічної допомоги при різкому болю, а також оплата ліків, які виписав лікар. Така страховка також забезпечить юридичну допомогу в країні перебування і в екстрених випадках – оплату приїзду одного з родичів, щоб доглядати за туристом у лікарні або допомогти йому переправитися додому. У таких випадках йому оплачують переліт, харчування та проживання на час догляду за хворим;
• програма C – це дві вищеперелічені програми, а також юридична (можливість зв'язатися з адвокатом) та адміністративна допомога – повернення неправильно відправленого багажу, оформлення нових документів замість загублених тощо.
• програма D – до всього вищепереліченого, це ще й послуги при поломці особистого автотранспорту або при хворобі водія.
Страховий поліс безпосередньо залежить від виду страховки і країни, яку турист збирається відвідати:
- В країни СНД знадобиться туристичний поліс від 5 тис. до 10 тис. дол.
- Страховий ліміт у популярних для українців Туреччині і Єгипті – стандартна страховка 20-30 тис. дол. Але такий поліс не покриває розширені послуги. Для отримання повного спектру медичних послуг розмір страхової суми зростає до 80 тис. дол.
- Туристична страховка в країни Європи повинна становити не менше 30 тис. євро, бо це одна з умов отримання Шенгенської візи.
- В екзотичних країнах, в країнах Азії, оформляти страховку потрібно на 30-50 тис. дол.
- Для США, Канади, Японії та Австралії сума страховки складає не менше 50 тис. дол.
З 5 квітня 2010 року Євросоюз прийняв новий закон, який збільшує період туристичного страхування для мандрівників.
- короткострокова страховка – кількість днів перебування 15 днів від дня запланованого виїзду з Шенгенської зони.
- довгострокова страховка – оформляється на 120 днів для тих, хто планує протягом року здійснити кілька туристичних поїздок. Також потрібно пам'ятати, що загальна кількість днів перебування не має перевищувати 120 днів.

Як оформити медичну страховку туристу
При оформленні туристичної страховки варто вивчити всі пункти бланка страхового полісу. Адже якщо його оформлювати через туроператора, то можна потрапити у халепу.
Деякі недобросовісні страховики оформляли договори страхування з дуже великими обсягами франшизи.
Іноді розміри безумовних франшиз доходять до 400-500 євро, що значно знижує шанси клієнта на отримання відшкодування.
Також варто знати, що нав'язування туроператором свого страховика, – це грубе порушення антимонопольного законодавства.
Турист має право сам обирати, хто оформить йому необхідну страховку.
Все це регулюється Законом України «Про туризм», у статті 16 якого зазначаються, що «турист має право самостійно укласти договір з будь-якою страховою компанією, що має відповідну ліцензію, і зобов'язаний своєчасно підтвердити туроператору (турагенту) наявність належним чином укладеного договору обов'язкового страхування».
При оформленні туристичної страховки особливу увагу слід звертати на такий пункт, як франшиза. Франшиза – це встановлений ціновий поріг, після якого починає діяти страхове відшкодування.
Якщо лікування коштує менше зазначеної суми, то лікуватися доведеться самостійно.
Сенс франшизи полягає в тому, що таким чином страховик обмежує туриста в зверненні до лікаря за медичною допомогою.
Франшиза буває двох типів – умовна і безумовна.
Умовна франшиза означає, що клієнту повністю оплатять лікування, якщо його вартість перевищила суму франшизи.
Безумовна франшиза – турист в будь-якому випадку буде змушений платити лікареві при кожному зверненні в межах суми франшизи¹, страхова ж компанія оплатить лише те, що перевищує цю суму.

* За матеріалами travel.tochka.net.
¹ Для отримання Шенгенської візи страхова сума повинна становити не менше 30 тис. євро, при цьому франшиза не повинна перевищувати 100 євро.

© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"