інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Номерні банківські рахунки для конфіденційності особистих заощаджень*

Ю. Козак

Фіскальний тиск, що останнім часом посилюється в Україні, змушує заможних громадян активно вирішувати проблеми оптимізації податків для своїх доходів. Часто їхня увага зосереджується на конфіденційних методах збереження своїх заощаджень.

З цієї причини в діловому середовищі набирає популярності послуга відкриття номерних рахунків в закордонних банках. Для багатьох вітчизняних бізнесменів вона стала дієвим методом забезпечення конфіденційності банківського вкладу.
Номерний або анонімний рахунок – це банківський рахунок, доступ до якого надається за допомогою номера, який відомий тільки власнику рахунку і обмеженому колу банківського персоналу. Відповідно, власника даного рахунку можна ідентифікувати тільки за цим номером. Крім таємної комбінації цифр, ні прізвище, ні ім'я власника в рахунку не вказуються.
Рівень конфіденційності при використанні номерного рахунку забезпечується тим, що персональні дані клієнта банку не вносяться в загальну базу даних, яка, як правило, доступна всім співробітникам банку. Справжнє ім'я власника номерного рахунку відомо тільки обмеженій кількості вищих посадових осіб банку.
У 90-х роках єдиною визнаною світовою спільнотою державою, банківська система якої дозволяла відкриття номерних рахунків, була Швейцарія. На сьогоднішній день, поряд з країною сирів і банкірів анонімні рахунки відкривають в Австрії та Андоррі.
Надання клієнтам такого сервісу пов'язане для банків з дуже великим ризиком, тому банки Австрії та Швейцарії надають номерні рахунки лише перевіреним клієнтам, проте останнім часом цю послугу не афішують. З більшою ймовірністю можна розраховувати на відкриття номерного рахунку в Андоррі.
Обсяг внеску, що забезпечує відкриття такого рахунку, визначається банком на індивідуальній основі, але в основному мова йде про суми не менше 10-15 тис. дол.

Процедура відкриття
На процес відкриття розповсюджуються ті ж правила, що і при оформленні звичайного банківського рахунку. В першу чергу банк бажає впевнитися, що клієнт не займається протизаконною діяльністю.
Друга умова – особиста присутність клієнта в банку при відкритті такого рахунку. Крім надання документів та заповнення анкет, під час візиту клієнт повинен прояснити походження грошових коштів і операції, які він планує здійснювати за допомогою даного рахунка.
Співбесіду з клієнтом проводить високопоставлений службовець. Він є одним з небагатьох представників банку, якому в подальшому будуть відомі його ім'я і прізвище вкладника коштів.

Забезпечення конфіденційності
Після прийняття банком позитивного рішення про відкриття рахунку, клієнту присвоюється певна комбінація цифр. З цього моменту його особисті дані більше ніде не фігурують. У базі даних банку буде зазначена лише комбінація цифр клієнта, з якою і працюватимуть всі банківські службовці, не маючи доступу до імені клієнта.
Управління рахунком здійснюється, як за допомогою інтернет-банкінгу, так телефоном або факсом. Але спершу клієнта можуть зобов'язати управляти рахунком тільки телефоном або факсом. Для управління використовується кодова таблиця, за допомогою якої набирається певна комбінація цифр, відома тільки банку і клієнтові. Після закінчення деякого часу банк надає клієнту можливість електронного управління рахунком.

Плюси і мінуси
Великою перевагою номерного рахунку є те, що при здійсненні клієнтом переказу грошей банк-одержувач побачить лише номер його рахунку (прізвище та ім'я будуть невідомими) або просто відмітку: «Банк X, який діє від імені клієнта».
Слід врахувати, що при виникненні підозр у «відмиванні» грошей за допомогою рахунку, банк буде змушений розкрити правоохоронним органам дані про його справжнього власника.
За допомогою номерних рахунків досягається не тільки надійний захист коштів від крадіжки з боку «нечесних» банківських працівників, але і у випадках розлучення, банкрутства або оспорювання права спадщини. З іншого боку клієнт повинен розуміти, що номерний рахунок не є анонімним, адже банк завжди знає, хто його справжній власник.

* За матеріалами ubr.ua.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"