інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Секрети фінансового успіху від Річарда Бренсона*

Сер Річард Бренсон – четверта найбагатша людина Великої Британії і один з найбільш епатажних багатіїв світу. Син адвоката і домогосподарки, – майбутній мільярдер – в дитинстві погано вчився в школі, страждав дислексією і не дружив з математикою. Будучи одним з найгірших учнів у класі, реальні гроші він рахував відмінно. У 16 років Р.Бренсон кинув школу, переїхав до Лондона і заснував свій перший успішний бізнес – журнал «Student». Чим тільки не займалася згодом ця людина – звукозаписом (в його студії починали легендарні панк-рокери з Sex Pistols), авіа- та ж/д-перевезеннями, мобільним зв'язком та медициною. З різним успіхом він торгував книгами, машинами і навіть весільними сукнями – заради реклами останніх мільярдер збрив свою незмінну бороду і вбрався в жіноче плаття. Він випускав колу і горілку, спонсорував команду Формули-1. Нарешті, узявся освоювати сферу космічного туризму і побудував перший комерційний космопорт. Суборбітальні польоти на його космічних кораблях повинні початися вже в цьому році. Сьогодні корпорація «Virgin Group», що належить Р.Бренсону налічує кілька сотень компаній в трьох десятках країн, у них працюють 50 тис. осіб. За заслуги в бізнесі в 1999 році королева Єлизавета II звела Р.Бренсона в лицарське звання. Одне з головних бізнес-правил мільярдера – прагнути до більшого та ризикувати. Завжди і у всьому. Саме так, наприклад, 30 років тому він купив свій знаменитий райський куточок, острів Некер. Колишній власник просив за клаптик суші в Карибському морі 5 млн фунтів стерлінгів. Бренсон запропонував 100 тис. і через певний час майже за стільки острів і отримав: господарю Некера терміново знадобилися гроші. Сьогодні острів коштує 60 млн фунтів, відпочити на ньому може будь-хто – компанії з 16 чоловік це задоволення обійдеться в суму від $42,5 тис. за ніч. В будівництво головної вілли, де зазвичай відпочиває сім'я Бренсонів, бізнесмен вклав $10 млн. Два роки тому вона згоріла вщент після удару блискавки під час тропічного шторму. До своїх 62 років Р. Бренсон встиг не тільки накопичити статок, що оцінюється більш ніж в $4 млрд (255-те місце в світовому рейтингу мільярдерів американського журналу Forbes), але і отримав славу одного з найбільш епатажних багатіїв. Він перевершив світовий рекорд швидкості перетину Атлантичного океану на яхті, а потім перелетів його на повітряній кулі, ледь не загинувши: підхоплена вітром куля втратила управління і летіла зі швидкістю 200 км/год. Пізніше він також встановив рекорд швидкості перетину Ла-Маншу на автомобілі-амфібії.

У 48 років Р.Бренсон, який потоваришував з читанням тільки в зрілому віці, написав свою першу книгу – автобіографію «Втрачаючи невинність». Зараз він автор півдюжини творів – про нього самого, його життя і бізнес. У своїй новій книзі «До біса все! Бери і роби!» Р.Бренсон розповідає про те, що допомогло йому досягти успіху в бізнесі та житті.
«Не все і не завжди дається легко. Але якщо у тебе є мета і позитивний погляд на життя, то є до чого прагнути. Працювати від душі і від душі веселитися – це все, заради чого живе людина. Але як тільки якась справа перестає приносити радість, я починаю замислюватися про зміни. Життя занадто коротке, щоб проживати його з кислою фізіономією. Прокидатися в стані стресу, відчуваючи себе нещасним, це не життя. Люди запитують, у чому мій секрет. Я жодного разу не розпочинав бізнес з метою зробити гроші, але виявив, що, якщо справа приносить радість, гроші завжди приходять. Якщо щось перестає приносити задоволення, я завжди запитую: чому? І якщо мені не вдається виправити ситуацію, перестаю цим займатися» – Сенс життя і справжнє процвітання можливе лише в тій справі, яка приносить задоволення.
«Співробітники в «Virgin» придумали мені прізвисько – Доктор Так. Вони прозвали мене так тому, що я ніколи не говорю «ні». Я завжди знаходжу більше причин для того, щоб зробити щось, ніж для того, щоб не робити. Моє гасло таке: до біса все – берись і роби! Я ніколи не кажу: «Я не можу цього зробити, тому що не знаю, як це робиться». Я завжди спробую. І не дозволю дурним правилам мене зупинити. Я знайду законний спосіб їх обійти. Якщо у тебе недостатньо досвіду для досягнення мети, шукай інші шляхи. Якщо хочеш літати, вирушай на аеродром, рознось там чай. І тримай очі відкритими. Дивись і вчись. Необов'язково ходити в художній коледж, щоб стати дизайнером мод. Прийди на роботу в дизайнерську фірму прибиральником, тримайся за мітлу. І рухайся по сходах вгору» – Важливо не зупинятися перед перешкодами.
«Не кожен має в своєму розпорядженні гроші для відкриття бізнесу або хороший шанс. Іноді ви раді просто мати роботу – будь-яку. І ви чіпляєтеся за місце на фабриці, чи в магазині, або в телефонній службі. Ви можете ненавидіти цю роботу, однак намагаєтеся домогтися того, що можна. Але чи дійсно робота, яка вам ненависна, і є ваш єдиний шанс? Ким би ви не були, у вас завжди є вибір. Озирніться навколо. Подумайте, чим ще ви могли б зайнятися. Ви можете робити заправку для салатів у себе в гаражі, як американський актор Пол Ньюмен. Спочатку це було його хобі. Тепер у нього велика компанія. Згоден, Ньюмену не потрібно було перейматися за початковий капітал. Але є десятки справ, якими ви можете займатися вдома і заробляти гроші. Це може виявитися дійсно цікавим і стати початком нової кар'єри, яка вас буде по-справжньому радувати» – В житті завжди є вибір, а початком власної справи може стати навіть хобі.
«У 2004 році я знімав реаліті-шоу «Мільярдер-бунтар». Сюжет останнього епізоду мав несподівану кінцівку. Я запропонував переможцеві Шону Нельсону чек на $1 млн, але тут і була пастка. Він міг взяти чек або кинути монету, щоб спробувати виграти ще більш солідний приз. Життя на кожному кроці змушує нас приймати суворі рішення. Шон був явно приголомшений. Ризик ставав колосальним. Все або нічого. Врешті-решт він сказав, що не може ставити $1 млн на один кидок монети. У нього був зовсім невеликий бізнес, а ці гроші могли допомогти йому розвернутися. Вони могли круто змінити його життя на краще. Він зробив правильний вибір і не став ризикувати там, де ситуація виходила з-під його контролю. Будь обережний, якщо фактор ризику цілком залежить від випадку або важко передбачуваний, але пам'ятай: вибираючи гарантовану безпеку, ти ніколи не пізнаєш радість перемоги» – Не ризикуючи, в бізнесі неможливо досягти успіху, але цей ризик завжди повинен бути зваженим.
«Кожній людині потрібно до чогось прагнути. Назвіть це викликом або метою, але це саме те, що робить нас людьми. Приймаючи виклик, ми пройшли шлях від печерної людини до польотів до зірок. Кидаючи собі виклик, ви зростаєте. Змінюється ваше життя. Погляд на світ стає життєствердним. Досягти поставлених цілей не завжди буває легко, але це не причина для того, щоб зупинятися. Ніколи не кажіть «здаюся». Завжди повторюйте: «Я можу. І я буду намагатися, поки не доб'юся перемоги». Ми завжди повинні кидати собі виклик» – Розвитком людини і людства рухає постійний виклик собі самому.
«Постійно жити майбутнім може виявитися настільки ж непродуктивним, як і постійно озиратися назад. Багато хто живе надією на майбутнє, і такі люди завжди незадоволені. Вони сподіваються на швидкий успіх – виграш у лотерею або що-небудь в такому ж роді. Я знаю, що цілі важливі. І гроші важливі. Але головне ось у чому: гроші – це засіб для досягнення мети, а не сама мета. І те, що відбувається з вами зараз, так само важливо, як те, що ви плануєте на майбутнє. Тому, хоча мій календар заповнений на місяці вперед, я навчився жити сьогоднішнім днем» – Важливо жити теперішнім, а не майбутнім.
«Якщо ви запитаєте, у що я вірю більше за все, я відповім: у свою сім'ю. Це моє тверде кредо. Я знаю, що іноді люди розлучаються, – таке траплялося і зі мною. Я знаю, що деякі люди живуть на самоті. Але близькі друзі – це ж також родина. Нам усім потрібні підтримка та взаємодопомога. І хоча я навчився твердо стояти на власних ногах, без відданості і підтримки рідних і друзів я б нічого не домігся» – Допомога і підтримка сім'ї та друзів визначають успіх.
«Найкращі із засвоєних мною уроків свідчать, що життя завдавало мені дошкульних ударів тоді, коли я робив щось незаконне. Задумана мною авантюра здавалася мені класним трюком. Затіяв я її випадково. «Virgin» отримала замовлення з Бельгії. Якщо ви експортували диски в Бельгію, то податком в Англії вони вже не обкладалися. Я купив аудіокасети, щоб відвезти їх на паромі до Франції, а звідти до Бельгії. Французька митниця завернула вантаж. Я був у розпачі! Але по дорозі в Лондон до мене дійшло, що в моєму розпорядженні цілий фургон касет, які не підлягають оподаткуванню і які можна продати та заробити додаткові 5 тис. фунтів. Все б пройшло чудово, якби не жадібність. Я здійснив до Франції чотири поїздки, кожен раз роблячи вигляд, що диски йдуть на експорт. Я був в стані сильного шоку, коли опинився за ґратами. Мені згадалися слова директора моєї школи, коли я кинув навчання: «Бренсон, ти або сядеш до в’язниці, або станеш мільйонером». Лежачи на голому пластиковому матраці під потертою ковдрою, я дав собі слово, що більше ніколи нічого подібного не зроблю. Тоді мама замість грошей внесла свій будинок в якості судової застави. На мене наклали штраф – 45 тис. фунтів стерлінгів. З тих пір одним з моїх девізів став: ніяких незаконних дій» – Ніколи не робіть нічого, що не дасть вам спокійно спати.
«Я вирішив зупинитися і подивитися на прожите життя. Я задав собі питання: чи хочу я чогось нового, чи не слід мені повністю змінити обстановку? Нам усім час від часу варто оцінювати минуле життя. Чи досягли ми поставлених цілей? Чи є щось, нам вже непотрібне, від чого варто звільнитися? Я не маю на увазі зношені туфлі або старі стільці. Я говорю про необхідність позбуватися від шкідливих звичок або лінощів, думок, які не дають нам йти вперед і тільки засмічують наш розум» – Час від часу потрібно проводити ревізію власного життя і позбавлятися від непотрібного вантажу.
«У школі в мене були труднощі з читанням і письмом. Тоді, щоб компенсувати цей недолік, я і розвинув «довгострокову» пам'ять. Тепер під час бесіди я записую в блокноті всього кілька ключових слів, а пізніше, якщо виникає необхідність, знаходжу цей запис і повністю відновлюю в пам'яті всю розмову. Це неодноразово мені допомагало, особливо коли потрібно було щось довести. Я записую не тільки розмови, але і свої думки. Все, що я бачу і чую, може стати іскрою для нової ідеї. Потім я часто гортаю старі блокноти, щоб знайти свіжі ідеї або переконатися в тому, що нічого не впустив. Я радив би всім молодим людям, що вступають у життя, мати при собі блокнот» – Варто тренувати пам'ять і записувати власні думки.

* За матеріалами korrespondent.net.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"