інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Сучасність і перспективи використання платіжної картки*

Ще 15 років тому платіжна картка була диковиною. Але минув час і тепер переважна більшість людей не може уявити свого життя без платіжної картки. Аналітики прогнозують подальше поширення цього зручного платіжного інструменту у побуті та бізнесі українців.

Станом на 1 січня 2013 року на території України знаходилося в обігу 69,8 млн платіжних карток. Таким чином, на одного жителя України припадає півтори платіжні картки, і це з урахуванням немовлят і старих.
Якщо враховувати тільки повнолітніх громадян, то виходить в середньому на одного дорослого українця припадає майже 3 платіжні картки. У 2005 році було все навпаки, одна платіжна картка припадала на трьох осіб.
У окремих українців явно надлишок цих платіжних карток. Це помітно по тому, що кількість карток, якими користуються, явно менша за кількість платіжних карток, які випущено. За підсумками 2012 року тільки 47% діючих карток були використані за призначенням, інші картки так і залишилися лежати в столах офісів.
На цьому тлі можна було б очікувати, що банки почнуть згортати процес випуску нових платіжних карток. Навіщо нові, якщо і старими не всі користуються. Але не все так просто.
За підсумками 2012 року було відкрито нових карткових рахунків більше 9 млн штук і випущено ще додатково більше 11 млн нових платіжних карток. Битва банків за власників платіжних карток триває. Хоча ця битва вже ведеться не за залучення клієнта, а за переманювання клієнтів.
Лідером за кількістю випущених платіжних карток був і залишається Приватбанк. На нього припадає 51% всіх випущених платіжних карток в Україні. На другому місці йде Ощадбанк з результатом 15% і третє місце займає Райффайзен банк Аваль з результатом 6%. Але у Приватбанку не тільки багато платіжних карток – їх і часто використовують. Близько 49% всіх платіжних карток, за якими в 2012 році здійснювали операції, припадає саме на цей банк. Частка Ощадбанку складає 9%.
Нарощування кількіості платіжних карток – це минулий етап. Зараз банки все більше і більше уваги приділяють новому перспективному напрямку бізнесу, який років через п'ять, а тим більше через десять буде домінуючим в Україні.
За підсумками 2012 року українці використовували платіжні картки в основному для зняття грошей у банкоматах. За минулий рік таким чином було отримано готівкою майже 650 млрд грн. Середня сума зняття грошей становила 900 грн. Але це зараз. А мине небагато часу, і платіжні картки будуть більше використовувати для розрахунків за товари і послуги.
В минулому році за допомогою платіжних карток було сплачено товарів на суму 91,5 млрд грн. Це майже в 2 рази більше, ніж за попередній рік. У 2012 році вартість однієї покупки в торговельних мережах за допомогою платіжної картки становила близько 260 грн., у 2011 році – тільки 211 грн. Зростає і кількість використання платіжних карток при розрахунках у торгових мережах та сума покупки на них.
Але це тільки початок: з 1 квітня 2013 року всі торговельні організації і сфера послуг, за винятком сільської місцевості будуть зобов'язані мати платіжні термінали для прийому безготівкових платежів за допомогою платіжних карток. На сьогодні вже в торгових мережах встановлено більше 133 тис. платіжних терміналів і процес прискорюється. Зараз банки активно працюють з торговельними мережами і намагаються закріпитися в найбільш масових. Вітчизняне законодавство зобов'язує великі торгові організації мати як мінімум три платіжні термінали від різних банків. Тому місце для конкуренції існує і ця конкуренція тільки наростає.
Якщо зростання безготівкових платежів буде збільшуватися з такими темпами, то не виключено, що через п'ять-сім років обсяги безготівкових платежів у торговельних мережах дорівнюватимуть 600-700 млрд грн.
Також варто зауважити, що в 2012 році кількість кредитних карток склала всього 24% від загальної кількості випущених платіжних карток. Тому не дивно, що процес агітації населення брати споживчі кредити за допомогою платіжних карток посилюється. Сьогодні мало який банк не пропонує своїм клієнтам кредитну платіжну картку. Дуже часто ця послуга пов'язана з наявністю депозиту клієнта в банку і в цьому випадку ставки за такими кредитами на картку пільгові.

* За матеріалами news.finance.ua.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"