інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Огляд світової фінансової системи та ринку цінних паперів України*

У листопаді світова фінансова система продовжувала активно боротися з кризою. Активізували свою діяльність міжнародні організації. МВФ у листопаді виділив державам більше грошей, ніж за п'ять попередніх років. Були погоджені стабілізаційні кредити на загальну суму 41,8 млрд. дол. США для Ісландії, України, Угорщини і Пакистану. Тривають переговори про надання кредитів Білорусії, Латвії, Туреччині і Сербії. Всесвітній банк, з метою пом'якшення наслідків кризи для країн, що розвиваються, також планує надати їм до 100 млрд. дол. США. 13 листопада у Вашингтоні відбувся самміт G20, на якому лідери провідних країн обговорювали подальші кроки щодо підтримки світової економіки. Утім, домовленість про конкретні спільні заходи для виходу з кризи досягнута не була, що негативно відобразилось на настроях інвесторів.
Центральні банки єврозони в листопаді продовжували знижувати базові ставки з метою сповільнити економічний спад у регіоні. Банк Англії знизив ставку до 3% річних, Європейський Центральний Банк – до 3,25%, Національний Банк Швейцарії – до 2%. Та ж тенденція спостерігалася й в азіатських країнах: Центральний Банк Південної Кореї знизив річну ставку до 4%, Китайський Центробанк – до 5,58%.
Макроекономічні показники більшості країн, опубліковані в листопаді показали значне погіршення економічної ситуації в третьому кварталі поточного року. У США ВВП в ІІІ кварталі поточного року знизився на 0,3%. У країні продовжує зростати безробіття і знижуються обсяги промислового виробництва. У Великій Британії ВВП у третьому кварталі скоротився (уперше з 1992 р.) на 0,5%. Таке ж зниження продемонстрували Німеччина й Італія. Невелике зростання ВВП за результатами третього кварталу спостерігалось у Франції – 0,1%. В усіх країнах єврозони також зростає рівень безробіття. Європейська комісія заявила, що економіка єврозони, можливо, увійшла в третьому кварталі в рецесію і буде дуже незначно зростати у 2009 році. Комісія оголосила про виділення 200 млрд. євро для стимулювання економіки ЄС. ЄБРР надіслав державам – акціонерам лист із пропозицією збільшити на 20% інвестиції в 2009 році з метою надання допомоги країнам ЄБРР в умовах кризи. Державний інформаційний центр КНР прогнозує уповільнення росту ВВП Китаю в ІV кварталі до 8%. Прагнучи підтримати місцевих металургів в умовах зниження світового попиту на метали, китайський уряд з 1 грудня зняв експортні мита на значну частину китайської сталевої продукції, що може негативно відобразитись на обсягах експорту українських металургійних компаній. ВВП Японії замість раніше прогнозованого невеликого зростання скоротився в ІІІ кварталі на 0,1%. Японія вперше за 3 роки скоротила постачання на китайський ринок. Також за результатами жовтня значно скоротилися обсяги японського експорту в країни єврозони і США. Японські автомобільні компанії під впливом зниження попиту на їхню продукцію, скорочують виробництво і робочі місця. Проте, уряд Японії розглядає можливість виділити МВФ близько 98 млрд. дол. США для підтримки країн, що розвиваються. Всесвітній банк знизив прогноз росту загальносвітового ВВП у 2009 році з 3% до 1%.
Уряди окремих країн продовжують розробляти стабілізаційні програми для підтримки національних економік. Продовжуючи реалізацію "плану Полсона", американський уряд планує виділити 33 млрд. дол. США 21-му американському банку для підтримки стабільності американської банківської системи. 24 листопада з'явилася інформація про виділення фінансовій корпорації Cіtіgroup 20 млрд. дол. США в якості стабілізаційного капіталу. Крім того, ФРС готова надати додаткову підтримку корпорації в розмірі 306 млрд. дол. США. Американські компанії Fannіe Mae і Freddіe Mac разом з державними структурами розробляють план допомоги позичальникам, що не можуть здійснювати виплати за іпотечними кредитами. Зокрема з'явилася інформація про тимчасове скасування (до 9 січня 2009 року) процедури вилучення нерухомості в неплатоспроможних клієнтів. У Німеччині погоджена дворічна програма, що передбачає комплекс заходів обсягом 50 млрд. євро для фінансової підтримки різних галузей німецької економіки, у першу чергу, автомобільних компаній і енергетичного сектора. Канадський уряд виділить 70 млрд. дол. США для оздоровлення банківської сфери. Гроші передбачається витратити на викуп у місцевих банків цінних паперів, забезпечених іпотечними кредитами.
Для України листопад почався з новини про виділення МВФ стабілізаційної кредитної лінії в розмірі 16,4 млрд. дол. США. Незважаючи на зниження золотовалютних резервів і погіршення макроекономічних показників, Президент України Віктор Ющенко повідомив, що виділені МВФ кошти є "психологічним" кредитом. У країни є достатньо ресурсів, щоб обслуговувати зовнішні платежі корпорацій, банків, і уряду. За результатами жовтня вперше з 2005 року Україна зафіксувала скорочення ВВП (на 2,1%). Найбільше зниження обсягів виробництва в жовтні спостерігалося у виробництві коксу і нафтопереробці (26,5%), металургії (20,5%) і переробній промисловості (7,7%). Інфляція за результатами жовтня досягла 18%. Найбільше подорожчали послуги зв'язку, алкогольно-тютюнова продукція і послуги ЖКГ. 17 листопада Президент України підписав указ, згідно якого, КМУ повинен спрямувати в стабілізаційний фонд щонайменше 50 млрд. грн. і в місячний термін затвердити порядок використання цих коштів. Крім того, КМУ підписав угоду з Всесвітнім Банком на залучення кредиту в сумі, еквівалентній 3 млрд. грн.
Найбільша напруга у фінансовій сфері в листопаді була пов'язана з різким знецінюванням національної валюти. Різкі коливання курсів, скорочення продажів банками валютних коштів, уведення високих комісій за купівлю валюти, відсутність ефекту від дій Національного Банку спровокували паніку серед населення. Особливо постраждали ті, хто мав кредити в іноземній валюті. У черговий раз рівень довіри людей до вітчизняної фінансової системи знизився практично до нуля. Це не могло не вплинути на ситуацію на ринку цінних паперів. Спостерігаючи, як сильно девальвація національної валюти знецінює заощадження, а також під впливом необхідності погашати зобов'язання по кредитах в іноземній валюті, інвестори продовжували виводити кошти з цінних паперів.

Аналіз індексу ПФТС та тенденцій українського фондового ринку
Ситуація на українському фондовому ринку визначалася спекулятивними настроями, які, на думку експертів, не відповідали ані виробничо-фінансовому стану вітчизняних емітентів, ані реальній вартості їх балансових активів.
У підсумку основний індикатор українського фондового ринку знизився у жовтні на 117,16 і.п. (або - 31,7%) до 252,31 і.п. (що відповідає рівню кінця 2002 року, тоді як за жовтень 2007 року індекс ПФТС виріс на 142,62 і.п., або+13,8%).
На динаміку індексу ПФТС впливали як негативні фактори, зокрема:
↓ «політична нестабільність у державі;
↓ «погіршення кон’юнктури для української продукції на зовнішніх ринках (передусім, на металопродукцію);
↓ «нестабільна ситуація на валютному ринку;
↓ «зниження інвестиційної активності на високоризикових ринках;
↓ «зниження рейтинговими агентствами (Fitch Ratings, Standard&Poor's, Moody's) суверенних рейтингів України, рейтингів українським банкам та органам самоврядування;
↓ «публікація статистики щодо спаду промислового виробництва в Україні;
так і позитивні:

Рис. 1. Зміна індексу ПФТС (з початку року),%↑ прийняття антикризового плану, який став головною умовою отримання кредиту МВФ;
↑ підписання Президентом України закону "Про акціонерні товариства" та закону про внесення змін до деяких законів, що стосуються недопущення (рейдерського) захоплення підприємств, установ або організацій;
↑ зміна умов торгівлі на ПФТС з метою стримування панічних настроїв, пов’язаних з поширенням фінансової кризи.
Слід також відзначити, з метою запобігання виникнення цінової нестабільності в рамках затвердження нової редакції "Правил розрахунку Індексу ПФТС" Рада ПФТС починаючи з 14 жовтня переглянула індексний кошик, замінивши цінні папери ВАТ "Донбасенерго" та ВАТ "Луганськтепловоз" на ВАТ "Крюківський вагонобудівельний завод" та ВАТ "Алчевський металургійний комбінат".
Ринкова капіталізація ліквідних цінних паперів (по лістингу ПФТС) за місяць скоротилася на 81,1 млрд. грн. до 176,4 млрд. грн., або на 31,5%.

Рис. 2. Капіталізація фондового ринку України за лістингом ПФТС з початку 2007 року, млрд.грн.Обсяг торгів за місяць склав 2,24 млрд. грн., що на 38,9% менше показника за вересень. При цьому, на ринку державних цінних паперів та інвестиційних сертифікатів обсяги торгів зросли (на 35,1% та 10,4% відповідно). На інших сегментах фондового ринку обсяги торгів скоротилися а саме: ринок корпоративних облігацій – на 49,9%, ринок акцій – 44,6%, ринок муніципальних облігацій – на 96,3%.
У структурі торгів на ПФТС за обсягами торгів ринок корпоративних облігацій вже шостий місяць поспіль посідає перше місце (частка цього сегменту ринку в структурі торгів у жовтні скоротилася і склала 60,0% проти 73,3% у вересні). Ринок акцій зайняв третю позицію зі скороченням частки до 10,3% проти 11,4% у вересні, вдруге пропустивши вперед ринок державних цінних паперів (29,2% у жовтні проти 13,2% у вересні).
З найменшими втратами за ціною купівлі закінчили жовтень цінні папери ВАТ "Західенерго" (-7,2%), ВАТ "Нижньодніпровський трубопрокатний завод" (-14,3%) та ВАТ "Укрнафта" (-15,0%).
Аутсайдерами місяця стали акції ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат ім.Ілліча" (-65,6%), ВАТ "Алчевський металургійний комбінат" (-64,8%) та ВАТ "Маріупольський завод важкого машинобудування" (-49,2%).

Державні цінні папери та ринок євробондів
Зниження низкою рейтингових агентств (Fitch Ratings, Standard&Poor's, Moody's) суверенних рейтингів України вплинуло на розширення спреду по українських державних цінних паперах. Причиною таких дій з боку агентств стали нестабільність на валютному ринку, уповільнення промислового зростання та оголошення про проведення дострокових парламентських виборів.
Ситуація в середині держави на тлі світових подій призвела до зростання спреду EMBI+Україна до рекордних 1841 б.п., що на 1212 б.п. більше за EMBI+Global.
Висока волатильність доходності українських євробондів посилювалася відповідно до різких змін в очікуваннях учасників ринку, при цьому зростання за місяць становило в середньому 2,3 рази.
Протягом жовтня на первинному ринку державних цінних паперів активність залишалася досить високою – відбулося шість із шістнадцяти оголошених розміщень ОВДП. Підвищення доходності за всіма видами цінних паперів стало вдалою спробою зацікавити інвесторів. Так, Мінфін продав 7-місячні та 9-місячні облігації з доходністю 15,5-17,5% (попередні розміщення під 12,3%) на суму 110,9 млн. грн., а також 2-річні на суму 23,5 млн. грн. з доходністю 15,8-17,8% (попередні розміщення під 12,9%) та 4-річні на суму 128,2 млн. грн. з доходністю 16,0-18,0% (попередні розміщення під 12,5%), тим самим виконавши задекларований план.
Навіть з наближенням доходностей первинного розміщення до доходностей вторинного ринку, основними покупцями ОВДП залишаються державні банки. Частка ОВДП, які знаходяться у власності нерезидентів, скоротилася за жовтень на 285,5 млн. грн. до 517,9 млн. грн.

Перспективи, ризики та загрози
Найбільш ймовірно, що інвестори на світових фондових ринках займатимуть очікувальну позицію в умовах, з одного боку, триваючої рецесії світових економік, а з іншого – заходів, впроваджених керівництвами держав для запобігання фінансовій кризі. Падіння темпів зростання в національному виробництві, політична нестабільність, висока інфляція та в цілому несприятливий інвестиційний клімат, з одного боку, антикризові заходи, прийняті керівництвом держави, та отримання кредиту МВФ, з іншого, спричинятимуть коливання українського фондового індексу в найближчій перспективі.

* За матеріалами УАІБ та НБУ
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"