інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Фондовий ринок України у I кварталі 2004 року*

Д. Ткаченко,
Аналітик

Протягом першого кварталу 2004 року на організованому сегменті українського фондового ринку обсяг торгів цінними паперами зріс на 46,96%. Індекс ПТФС на 31.03.2004р. сягнув показника 131,77, що перевищує його значення 8.01.2004р. (79,53) на 65,69%. Таким чином, цей показник у І кварталі 2004 року перевищив свій історичний максимум і збільшився більш ніж за 2003 рік (див. діаграму 1).
Посилилась зацікавленість інвесторів та торговців цінними паперами до корпоративних облігацій та акцій. Якщо порівнювати дані за перший квартал з відповідним періодом минулого року, то обсяг торгів корпоративними облігаціями збільшився на 484.72 млн. грн., а обсяг торгів акціями – на 377,91 млн. грн. (див. діаграму 2). Серед компаній, облігації яких користуються великим попитом можна назвати Запорізький автомобілебудівний завод, “Сармат", “Аркада-фонд", “АВК" та “Київстар GSM". Найбільший обсяг торгів у структурі ПТФС припадає на Запорізький автомобілебудівний завод (облігації серії А). Це підприємство випускає свої цінні папери у бездокументній формі з купонною ставкою 14% річних.
В умовах стабільної гривні підприємствам стали вигідніші зовнішні позики, вартість яких становить приблизно 7-8% річних у валюті. Тому деякі компанії намагаються достроково викупити свої гривневі облігації у власників. З цією метою у березні компанія “Київстар GSM" знизила прибутковість цінних паперів гривневої серії “А". Незважаючи на дії оператора мобільного зв’язку, більшість інвесторів не стали продавати свої облігації.
Досить цікаво розвиваються події на енергетичному ринку. Після незначного збільшення наприкінці березня, почали падати в ціні акції ВАТ “Київенерго". Сприяла загостренню ситуації Київська міська адміністрація, яка претендує на частину активів Київенерго, у зв’язку з можливим включенням підприємства до складу НАК “Енергетична компанія України".
Значно знизився попит на держоблігації порівняно з минулим роком. За даними ПФТС, у І кварталі 2003 р. обсяг торгів держоблігаціями складав 289,45 млн. грн., а протягом відповідного кварталу 2004 року знизився до 6,32 млн. грн.
Активізація фондового ринку України зумовлена низкою фактів. Позитивним моментом можна вважати прискорення темпів зростання економіки, зниження інфляції та підвищення довіри населення до фінансових інститутів. Ставки на світовому фінансовому ринку вже тривалий час тримаються на низькому рівні. Інвестори шукають шляхи, щоб отримати вищу доходність. Ринок України за показниками ризикованості тотожний ринкам Росії та Індії, але ціни на акції українських підприємств нижчі як у російських та індійських аналогів. На сьогодні українські інвестиційні пропозиції значно недооцінені порівняно із сусідніми країнами. Крім цього, важливою подією, що вплинула на розвиток вітчизняної економіки в цілому, стало виключення нашої держави з „чорного списку" FATF. Безумовно, це змінить ставлення іноземних інвесторів до України. Але нажаль, кількість акцій інвестиційно привабливих компаній досить незначна, і часто ми не можемо нічого запропонувати зарубіжним трейдерам.
У ІІ кварталі очікується зниження інфляції, також ймовірно спостерігатиметься зниження прибутковості облігацій. Оголошення компаніями позитивних підсумків діяльності протягом 2003р. стимулюватиме подальше зростання цін на акції.
Детальніші уявлення про розвиток фондового ринку в І кварталі 2004р. дає інформація, подана в таблицях та діаграмах.
Діаграма 1. Динаміка індексу ПФТС

Діаграма 2.


*При підготовці матеріалів використано статистичні дані ПТФС
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"