інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Фондовий ринок України у першому півріччі 2004 року

Д. Ткаченко,
аналітик

Перша половина 2004 року на фондовому ринку України позначалася досить високою діловою активністю, що було зумовлено подальшим зростанням вітчизняної економіки. За перше півріччя 2004 року порівняно з відповідним періодом попереднього року приріст валового внутрішнього продукту (ВВП) становив 12,7%, а обсяги промислового виробництва зросли на 15,9%. Номінальний ВВП, за орієнтовною оцінкою, досяг 137 541 млн грн. Доходи державного бюджету за півріччя склали 31 млрд грн. (28,2% до ВВП), що дорівнює 38,5% річних призначень. В основному доходи були сформовані за рахунок податкових надходжень (70,3% загальної суми доходів). Обсяги експорту зовнішньої торгівлі України товарами за вказаний період становили 12 841,8 млн дол.США, імпорту – 10 706,3 млн дол. і порівняно з січнем-травнем 2003р. збільшилися відповідно на 51,3% та на 32,5%.
Упродовж півріччя основний індикатор вітчизняного ринку – індекс ПФТС динамічно зростав майже до травня, після чого змінив свій напрямок (схема 1). Слід зазначити, що останні півтора року український ринок цінних паперів вигідно виділяється за темпами зростання серед багатьох країн Європи (схема 2).


Загальний обсяг торгів на організованому сегменті фондового ринку (ПФТС) у І півріччі 2004 року становив 3,1 млрд грн., що майже дорівнює цьому показнику за увесь минулий рік.
За півроку вартість угод, укладених з корпоративними облігаціями, досягла 2,06 млрд грн., що перевищує на 1,2% загальний обсяг торгів вищезазначеними цінними паперами за весь 2003 рік. Кошти, отримані від купівлі-продажу корпоративних облігацій у ПФТС, інвестувалися передусім у харчову промисловість, машинобудування, будівництво, фінанси та зв’язок.
Обсяг торгів акціями за І півріччя 2004 року склав 0,65 млрд грн. (порівнюючи з попереднім роком – 235,4% від рівня І півріччя та 118,1% від загального обсягу торгів ПФТС у 2003 році). Найбільшим попитом користувалися акції підприємств хімічної та паливної промисловості (ВАТ “Кримський содовий завод", “Концерн “Стирол", ВАТ “Укрнафта"), електроенергетики (ВАТ “Західенерго", ВАТ “Дніпренерго"), металургії (“Нижньодніпровський трубопрокатний завод") та зв’язку (ВАТ “Укртелеком").
Індекс акцій ПФТС упродовж півріччя збільшився на 70,6%. У результаті було досягнуто історичного максимуму та перевищено стартовий рівень.
Капіталізація фондового ринку України сягнула 42,6 млрд грн. Зростання відбулося, передусім, за
рахунок підвищення цін на акції підприємств котирувального листа першого рівня, до яких належать ВАТ “Укртелеком", ВАТ “Укрнафта", ВАТ “Азотсталь", ВАТ “Запоріжсталь".
Якщо порівняти обсяги торгів за І півріччя 2004 року з відповідним періодом минулого року, то на таблиці побачимо, що корпоративні цінні папери та муніципальні облігації були основними об’єктами інтересу інвесторів. У свою чергу, обсяг торгів державними цінними паперами (ОВДП) зменшився в 6,4 рази до 0,08 млрд грн. (у І півріччі 2003 року він складав 0,48 млрд грн.)

Важливим фактором розвитку фондового ринку України можна вважати появу недержавних пенсійних фондів нового типу (НПФ). Світова практика засвідчує, що ці фінансові інститути мають змогу накопичувати більше коштів, ніж банки. Активи НПФ здатні стати потужним інвестиційним ресурсом, який працюватиме на економіку держави.
Новий імпульс для вітчизняного фондового ринку може зумовити підвищення інтересу до державних та муніципальних позик. У липні досить успішно було розміщено українські 5-річні єврооблігації на загальну суму 500 млн дол. з плаваючою процентною ставкою на рівні 6-місячного Libor плюс 337,5 базисних пунктів, що вказує на збільшення довіри до вітчизняних цінних паперів з боку західних інвесторів. Найближчим часом Донецька міська рада має намір продати муніципальні облігації на загальну суму 20 млн грн., а Харків планує випустити єврооблігації на 50 – 70 млн дол.
Дають надію на краще плани деяких українських компаній найближчим часом вийти на міжнародні фондові ринки. Так, компанія Ukrproduct Group
(Київ) має намір розмістити частину своїх акцій на альтернативному ринку інвестицій Лондонської фондової біржі – AIM. Щоб увійти до цього ринку не треба мати високий рівень капіталізації або зосередження певного пакету акцій в руках незалежних осіб. Звичайно, це великий плюс для українських компаній, які поки що не дуже відомі у світі.
Слід зазначити: порівняно з попереднім роком значно розширився перелік фінансових інструментів на організованому сегменті фондового ринку. У березні розпочалася торгівля так званими ПДВ-облігаціями, були укладені перші угоди з інвестиційними сертифікатами пайових венчурних інвестиційних фондів. У липні зареєстровано перший випуск опціонів на купівлю акцій ВАТ “Укртелеком".
Другий місяць поспіль дещо псує картину зниження темпів зростання доходів населення (схема 3). Це може негативно позначитися на сукупному попиті, отже, і на рівні економічної активності в країні.

Сьогодні можна виділити декілька важливих обставин, які визначатимуть подальший розвиток вітчизняного фондового ринку: давно очікуване прийняття Закону “Про акціонерні товариства", поява нової редакції Закону “Про цінні папери та фондову біржу", внесення змін до Земельного Кодексу України, які дозволять іноземним компаніям придбавати земельні ділянки несільськогосподарського призначення.
Звичайно, в умовах політичної невизначеності важко прогнозувати подальші тенденції розвитку фондового ринку. Але деякого оптимізму додають непогані економічні показники і плани регуляторних органів щодо розв’язання проблем незахищеності прав міноритарних акціонерів та забезпечення інформаційної прозорості ринку.
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"