інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Ринок українських акцій у 2004 році*

З кінця 2003 року спостерігалось різке зростання котирувань акцій українських емітентів, яке продовжувалося протягом усього минулого року. Першу фазу зростання завершив застій в кінці квітня, проте у вересні розпочалась нова, ще потужніша хвиля. (Див. мал.1).
Якщо на початку 2004 року великою подією вважалося досягнення індексом ПФТС рекордної відмітки, що перевищила показник листопада 1997 року, то вже наприкінці грудня значення індексу перевищило його більш ніж у 2,5 разів. Звичайно, таке зростання вражає, особливо, якщо порівнювати його з незначними результатами російського ринку акцій.
Отже, обсяг операцій з пайовими цінними паперами за попередній рік збільшився у 2,5 разів, при цьому 48 % обігу припадало на угоди з “блакитними фішками". До “блакитних фішок" належать акції, що відповідають таким критеріям:
- кількість угод у ПФТС із цим інструментом за рік – не менше 50;
- обсяг операцій з цими акціями в ПФТС за останній рік – не менше 500 тис дол.;
- обсяг продажів емітента за останній рік – не менше 50 млн дол.
Сьогодні всім зазначеним критеріям відповідають акції тільки 13 емітентів:

Рис.1


З них 9 входять до корзини індексу ПФТС: Запоріжсталь, Укрнафта, Стирол, Укртелеком, Західенерго, Центренерго, Дніпроенерго, Київенерго, Донбасенерго.
За підсумками 2004 року для більшості ліквідних інструментів ринку акцій мало місце зростання, що перевищує 100 %, але найбільш значне збільшення (1500 – 2000 %) спостерігалося в металургійній галузіАктивніше велися торги в минулому році акціями Донбасенерго, Славутич, Азовсталь, Запоріжсталь, ММК ім. Ілліча.
Блакитні фішки: рейтинг за капіталізацією (капіталізація компанії визначається з розрахункової ціни акції, що дорівнює середньому значенню трьох величин: ціна останньої угоди; кращий bid на 31.12.04; кращий offer на 31.12.04).

Табл.2

Сьогодні досить повноцінно представлені дві галузі економіки країни на українському ринку акцій: чорна металургія та електроенергетика. Мають представників серед “фішок" також комунікаційний сектор (“Укртелеком"), нафтова, хімічна та харчова промисловість (“Укрнафта", концерн “Стирол", пивобезалкогольний комбінат “Славутич").
Є підстави очікувати, що енергетичний сектор у 2005 році стане лідером активності на українському ринку акцій. На це вказують такі передумови як відносна недооцінка пайових цінних паперів енергетичних компаній, велика кількість акцій у вільному обігу та очікування того, що новий уряд вирішить частину проблем цієї галузі.
Цінні папери виробників стали вже досить дорогі, але і цей сектор має значний потенціал зростання. На це вказують сприятливі фундаментальні чинники для українських металургійних комбінатів – помітне зменшення вартості прокату, швидше за все стане помітним не раніше 2006 року, крім того вартість ряду галузевих “фішок" значно відстає від середньоукраїнського рівня (виходячи з коефіцієнту P/S). Очікується зростання інтересу інвесторів до металургійних компаній другого ешелону (Донецький металургійний завод, Новомосковський трубний завод, Нікопольський завод феросплавів).
Акції таких компаній як “Укртелеком", “Укрнафта", “Стирол" та “Славутич" в минулому році користувалися дуже великим попитом на фондовому ринку, але різкого зростання їхніх котирувань очікувати не варто. Проте інтерес до цих цінних паперів буде підтримуватись зростанням кількості інвесторів, що потребують певного рівня галузевої диверсифікації своїх інвестицій.
У відповідь на припущення, згідно з якими український ринок вже суттєво “перегрітий", можна відзначити, що сумарна капіталізація 13 “блакитних фішок" на кінець 2004 року приблизно дорівнювала капіталізації окремих компаній, таких як РАО “ЄЕС Росії" або ГМК “Норильський нікель". Незважаючи на минулорічне зростання, українські акції вцілому залишаються недооціненими.
Коло емітентів, акції яких можуть розглядатися як потенційні “блакитні фішки", в Україні досить обмежене. Причина цього полягає в тому, що після консолідації контрольних пакетів частка акцій привабливих компаній у вільному обігу значно скоротилася. Крім цього ситуацію погіршують вороже ставлення менеджменту деяких привабливих підприємств до появи сторонніх міноритарних акціонерів.
Серед акцій другого ешелону, ліквідність яких за останні місяці значно збільшилась, можна виділити такі: Кримський содовий завод, Новомосковський трубний завод, Донецький металургійний завод, Мотор Січ, Нікопольський завод феросплавів. Вони є основними претендентами на входження до переліку фаворитів ринку у 2005р.

*За матеріалами ТОВ “Арт-Капітал
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"