інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Прогнози аналітиків щодо перспектив фондового ринку у 2005 році*

Для фондового ринку 2005 рік не стане найгіршим, але й не забезпечить інвесторам вражаючого прибутку. До такої думки схиляються аналітики Wall Street. Утім, їхні прогнози на 2005 р. щодо динаміки S&P 500, індексу компаній високої капіталізації, що вважається індикатором широкого ринку, коливаються в дуже великому діапазоні – від мінус 4,6% до плюс 10%. Усереднений показник складає 4%.
Фахівці з інвестиційних стратегій із Banc of America поділяють "ведмежі" погляди на перспективи ринку в цьому році. Вони вважають, що акції залишаться дуже ризикованим об'єктом для інвестицій, їхня вартість у поточному році істотно не зміниться або навіть дещо знизиться. Такі очікування пояснюються тим, що на фоні підвищення показників прибутку на акцію і мультиплікаторів прибутку порівняно з показниками 2002–2003 рр., потенційний ріст акцій, що міг би реалізуватися в цьому році, виявився вичерпаним. Крім того, певні побоювання експертів викликають ризик посилення інфляційного тиску і можливість зниження споживчих витрат внаслідок підвищення процентних ставок.
У 2004 р. інфляційний рівень в економіці США в цілому залишався невисоким, однак ціновий тиск поступово виявлявся в оптовій сфері. Ця обставина викликала у експертів певне занепокоєння: в 2005 р. після підвищення оптових цін можуть зростати ціни у споживчому сегменті. Минулого року компанії роздрібної торгівлі й автомобілебудівельники залучали покупців знижками, однак наприкінці року деякі з них заявили, що у разі підвищення процентних ставок і збереження високих цін на енергоносії не зможуть і надалі підтримувати дисконтні програми.
За прогнозами, протягом року ФРС може підвищити ставку по федеральних фондах з поточних 2,25% до 3,25–3,5%. Якщо ціни і ставки зростатимуть відповідно до аналітичних прогнозів, споживчі витрати можуть зменшитися, тим більше з урахуванням того, що рівень заощаджень американців низький, заборгованість висока, а нових податкових знижок і пільг поки не передбачається. Фахівці з ринкових стратегій з UBS Іnvestment Research, вважають, що зростання споживчих витрат буде стриманим протягом декількох років, або до того часу, поки не знизяться темпи росту споживчого боргу. Побоювання викликає високий рівень корпоративної заборгованості і величезний торговий дефіцит країни, що найближчим часом може тільки збільшитися. Збільшення дефіциту пов'язується, головним чином, із тривалим підвищенням обсягів експорту дешевих китайських товарів. Крім того, не виключено, що фінансові корпоративні звіти в 2005 р. можуть розчарувати інвесторів. З урахуванням цих факторів прогнозується корекція фондового ринку і зниження індексу S&P 500 за рік на 4,6%.
Фахівці з Prudentіal Securіtіes вважають, що з 10–20-процентною ймовірністю в 2005 р. може відбутися світова фінансова криза. Вбачається можливим обвал американського долара або різке падіння споживчого попиту. Приймаючи до уваги колосальний дефіцит рахунка поточних операцій і низький рівень заощаджень, ці події можуть спричинити непередбачені наслідки. Проте, такий сценарій є крайнім, і експерти залишають економіці 80-процентний шанс на те, щоб перебороти перешкоди, які виникають на шляху її розвитку. У 2005 році аналітики прогнозують вкрай слабке зростання прибутковості по акціях і збільшення корпоративного прибутку в умовах подальшого ослаблення долара. За їхніми оцінками, 10-процентне зниження курсу долара збільшує продаж американських товарів приблизно на 3% і корпоративний прибуток – на 4%. Прогнозоване експертами "природне" зростання корпоративного прибутку складає 1–2%, а ріст, стимульований зниженням курсу долара, – ще 3%. До речі, за даними Thomson Fіrst Call, усереднений прогноз аналітиків на 2005 р. припускає зростання корпоративного прибутку на 10,6%, порівняно з 20% у 2004р.
Аналітики Goldman Sachs зберігають оптимістичний настрій і щодо 2005 року. За їхніми оцінками, S&P 500 у поточному році виросте на 10%. Вони очікують уповільнення темпів зростання американської економіки і корпоративного прибутку, але стверджують, що в 2005 р. цей ріст не припиниться. Вони впевнені, що прогнозоване зростання інфляції і процентних ставок не перешкодить інвесторам отримати прибуток від вкладення коштів в акції американських компаній. За прогнозами експертів, темпи зростання економіки знизяться з 4,4% у 2004 р. до 3,4% у 2005 р., тоді як середній прибуток на акцію в компанії, що входять до розрахункової бази S&P, збільшиться на 5%.
Фахівці з Smіth Barney, які очікували зниження американського фондового ринку в минулому році, на перспективи акцій у новому році дивляться позитивніше. Вони вважають, що в 2005 р. варто очікувати зниження цін на нафту і збільшення корпоративного прибутку порівняно з прогнозами. Ці фактори нададуть істотну підтримку фондовому ринку, тоді як зниження цін на енергоносії стимулюватиме споживчий попит і збільшить потенціал росту світової економіки.
Аналітики Morgan Stanley згодні з тим, що в поточному році вартість акцій може зрости, однак перше півріччя для фондового ринку буде кращим ніж друге. Вплив курсу долара на інфляцію і процентні ставки можуть обмежити підвищення акцій у другому півріччі.
Фахівці з інвестиційних стратегій Merrіll Lynch, які прогнозують на 2005 р. зростання американської економіки на рівні 3%, очікують, що підвищення S&P 500 виявиться в діапазоні від 3% до 5%. Проте, не виключають імовірність того, що фундаментальні і технічні фактори фондового ринку погіршуватимуться. Поточна "бичача" тенденція тримається вже протягом двох років, й інвестори повинні бути готові до того, що в доступному для огляду періоді ринок досягне циклічного максимуму. Аналітики вважають, що надалі ринок вступить у тривалу фазу корекції, аналогічну до тієї, що спостерігалася з 1968 р. по 1982 р. Якщо це дійсно відбудеться, першочергове значення матиме вибір часу для проведення ринкових операцій і вибір перспективних секторів і груп акцій.
Що стосується точності попередніх прогнозів, то варто нагадати, що на початку 2004 року усереднений прогноз аналітиків припускав підвищення S&P за рік на 7%. Тепер можна констатувати, що за підсумками 2004 року індекс S&P виріс на 9% і 31 грудня закрився на оцінці 1211,92.

* За матеріалами сайту 2Кkapital.com.ua
© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"