інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Тенденції та прогнози розвитку вітчизняного ринку акцій

Останній рік був складний для української економіки. Однак індекси акцій Української біржі (UX) та ПФТС починаючи з березня 2009 року почали демонструвати позитивну тенденцію щодо свого зростання. У результаті фондовий ринок за підсумками року по індексу UX виріс на 94%, а по індексу ПФТС майже на 90%.

Динаміка українських біржових торгів у 2010 році істотно відрізняється від світових тенденцій. У той час як міжнародні ринки або падають, або залишаються без змін, українські цінні папери користуються рекордним попитом. Так щоденний обсяг торгів на Українській біржі у цьому році досяг 100 млн. грн. А фондові індекси зросли на 50%. Однак, не зважаючи на стрімке зростання, вітчизняний фондовий ринок ще далекий від докризових значень. Експерти, в свою чергу, не можуть однозначно відповісти на питання, чи триватиме зростання. Однак більшість учасників ринку припускають, що невдовзі ринок очікує певна корекція, але в цілому у поточному році український фондовий ринок продемонструє зростання на рівні близько 30-40%. Динаміка ринку може стати і більш позитивною, при вдалому збігу дії внутрішніх та зовнішніх чинників. На думку аналітиків, зростанню фондового ринку в цьому році сприятиме ріст ВВП – на 3,5%, відновлення у промисловості – на 6%-7%, а в деяких секторах – на 10%-15%, а також поліпшення рейтингів від міжнародних рейтингових агентств. Підвищення суверенних кредитних рейтингів України агентствами Standard & Poor 's, Moody's та Fitch Ratings означатиме для фондового ринку можливість зменшення вартості позик і прихід нових прямих інвесторів. Також очікується активне повернення іноземних портфельних інвесторів, які були досить пасивними у 2009 році. Крім того, експерти позитивно дивляться на другу половину 2010 року, коли, за їх оцінками, почнеться стабільне відновлення української економіки на тлі зростання глобальних ринків, що буде стимулювати ріст вартості акцій банків і компаній споживчого сектора.
Подальший розвиток подій на фондовому ринку залежить від багатьох факторів. У першу чергу – активності реального сектора економіки, від стану якого залежить динаміка фондового ринку і стабільність національної валюти. Також на вартість вітчизняних акцій буде впливати ситуація на зовнішніх ринках, відновлення роботи з МВФ, наведення порядку у сфері державних фінансів та здійснення виваженої економічної політики.
Заглядаючи в недалеке майбутнє, аналітики прогнозують, що найбільш позитивну динаміку, як і раніше, показуватимуть акції енергетичних компаній, вагонобудівників, металургійних і коксохімічних підприємств. Стабільне зростання демонструватимуть компанії машинобудівного сектора, харчової та фармацевтичної галузі, оскільки вони матимуть доходи за рахунок збільшення попиту і залучення додаткових інвестицій. За деякими прогнозами інвесторів може приємно здивувати своїм зростанням у 2010 році також і фінансовий сектор.
У цілому підвищення своєї ринкової вартості покаже у поточному році переважна більшість підприємств. Проте найменш вигідними для інвестування будуть цінні папери автовиробників і підприємств хімічної галузі. Основний тиск на них чинитимуть слабкий попит на продукцію, дорожчання сировинної бази, а також висока енергоємність виробництва, що негативно позначатиметься на неконкурентній собівартості виробництва, а отже перебудові підприємств цих галузей вітчизняної економіки.
За прогнозами багатьох експертів, у цілому в 2010 році будуть гарні можливості для отримання прибутку на ринку акцій. Важливими обставинами для інвесторів при цьому традиційно залишається правильний вибір перспективних цінних паперів та моменту вкладення коштів.
© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"