інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Глобальні тренди фондового ринку

Ф.Чайка

Тема довгострокових або вікових (secular) трендів, за якими розвиваються економічні системи та фондові ринки, – мода не вчорашнього дня. Ще до початку серйозної кризи у 2008 році про це багато писалося, у тому числі й про цикли Кондратьєва. Критики подібних досліджень сьогодні говорять про те, що нинішня криза має глобальну або навіть надглобальну природу. Мова йде про небачені рівні левереджингу, обсяги складних фінансових інструментів, а також зовсім нові дисбаланси – у торгівлі, споживанні, заощадженнях. Аналітики Deutsche Bank спробували врахувати всі нові змінні у складному рівнянні, рішення якого дасть відповідь на запитання: чи є нинішній цикл, що розпочався приблизно у 2000 році, ведмежим і як довго він триватиме. І от що вийшло.

Проаналізувавши коефіцієнт P/E з 1881 року, аналітики виявили чотири ведмежі ринки, включаючи нинішній. Перший від своїх піків (P/E на рівні 25) почався у 1901 році й тривав 20 років. Друге двадцятилітнє занурення почалося у 1929 році (P/E – 33), третє – у 1966 році (P/E – 24), але закінчилося швидше – через 17 років. Останній пік, який був зафіксований у 2000 році (P/E – 44), триває й зараз. Варто відзначити, що у 2000-му індекс S&P зафіксував значення в 1527 пунктів, а у 2007-му відбувся історичний максимум в 1565 пунктів. Показники позаминулого року, однак, не змінюють довгострокового тренда, який почався на початку століття.
Стратеги Deutsche Bank підрахували, що в середньому за минуле сторіччя американські індекси зростали на 1,6% щорічно. Дивідендна прибутковість додавала до цієї цифри приблизно 4,4%. При цьому середнє значення P/E для американського ринку за розглянутий період становило 15,3. Спираючись на ці дані, аналітики спрогнозували майбутній рух індексу S&P 500. З усіх розрахованих сценаріїв – за різних P/E і різних очікуваних темпів зростання прибутковості індексів, аналітики Deutsche Bank зупинилися на 6%-му зростанні.
Згідно із цим сценарієм, індекс S&P 500 повернеться до своїх максимумів не раніше 2018 року. Такий прогноз збігається з іншими. Наприклад, аналітики з Amateur Іnvestors підрахували, що нинішній ведмежий тренд триватиме від 16 до 21 року. При сценарії 4%-го зростання у індекса S&P 500 більш довгий шлях: 2020 рік він зустріне на рівні 1347 пунктів. У реальності ж варто сприймати майбутню прибутковість S&P 500 як щось середнє між 4 і 6%.
На думку експертів Deutsche Bank, головними довгостроковими ризиками для майбутнього індексів є: інфляція, зміни в демографії, а також бурхливе зростання ринків, що розвиваються, і досить помірне на традиційних майданчиках. Демографічні умови – кількість населення в Європі та США – будуть ключовими факторами для моделі «ведмежого ринку-2020». Мова йде про те, що поки населення цих регіонів ще відносно молоде та більшість людей усе ще розглядають вкладення у фондовий ринок як заощадження «на старість». Хоча демографічні тренди вказують на поступове старіння населення і не тільки розвинутих країн. «Ми могли б підкорегувати наше бачення з урахуванням демографії, однак поки що про це турбуватися зарано, – пишуть аналітики Deutsche Bank у доповіді. Останнє десятиліття західний капітал міг дозволити собі вкладатися у ринки, що розвиваються, й у такий спосіб одержувати більшу віддачу, ніж на вітчизняних. У Deutsche Bank вважають, що у новому десятилітті мало що зміниться.
Нарешті, інфляція – особливо гіперінфляція – вважається найголовнішим ризиком, здатним змінити всі логічні побудови. Експерти переконані, рано чи пізно, у США зрозуміють, що інфляція їм вигідна. Поки американські економісти вважають, що ФРС не буде підвищувати ставки ще довго. Вони вказують на 2011 рік як на перший, коли Федеральний резерв розгляне питання підвищення. Інфляційний тиск у найближчі півтора року не стоїть на порядку денному. Тому можна очікувати, що P/E зростатиме аж до того моменту, коли споживачі та інвестори у США не зрозуміють, що інфляція серйозно загрожує їхнім інвестиціям і споживанню. З цього моменту варто очікувати зниження показника P/E. Думку, що інфляція «поки не проблема», розділяє і представник Федерального резервного банку, яка заявила нещодавно, що зростання цін у найближчі кілька років коливатиметься в межах 1-2%. Основні аргументи – безробіття, падіння попиту й зниження зарплат.
Упевненості в тому, що ведмеже століття буде довгим, додає також процес делевериджингу, що розпочався в Європі та США. У попередні буми й спади, що мали місце в історії, в інвесторів рівень левериджингу був щонайменше удвічі нижчим, ніж зараз. Тому коли ринки йшли вниз, інвестори брали у борг і тим самим процес відновлення займав два-три роки у середньому. Тепер рівень боргів настільки великий, що брати гроші для купівлі активів, які дешевшають, немає звідки, і неможливо, оскільки боргів і так багато. Саме тому експерти вважають, що нинішній процес відновлення потребуватиме більше часу, ніж раніше.
Європейський ринок виглядає краще американського: при нинішньому показнику P/E в 15,1 у США та 12,4 у Європі. Однак мова йде про довгострокову перспективу. Поки ж американські активи є привабливішими. За прогнозами Deutsche Bank, долар буде зміцнюватися щодо євро: на кінець 2010-го – до $1,15.
Прогнози по основних американських і європейських індексах описують V-сценарій, але не варто забувати, що відскок пов'язаний з ефектом низької бази, тобто з провалом у 2009 році. У середньому прибутковість за три роки варіюватиметься від 2,8 до 16,3%.
© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"