інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Хто та як заробляє на фондовому ринку

О.Асталов

Останнім часом все більше громадян мріють заробити на операціях з цінними паперами. Більшість з них сподіваються на швидке збагачення. Для цього біржі разом із брокерами організують конкурси, де навчають «заробляти своїм розумом», проводять різноманітні конкурси на звання «кращого інвестора».

Переможці показують результат – сотні, навіть тисячі відсотків. Щоправда, називати переможця інвестором дещо неправильно. Коли людина здійснює у середньому десять операцій за хвилину, це не підходить під визначення «інвестор». Влучнішим є термін «спекулянт» або «скальпер»¹.

Спробуємо розібратися, хто виграє на фондовому ринку та що для цього потрібно робити.

Природа заробітку на фондовому ринку

Загальний результат усіх учасників на фондовому ринку – це не що інше, як зміна капіталізації компаній за звітний період плюс виплачені ними дивіденди.

Середньоринкова теоретична прибутковість за період = (зміна капіталізації фондового ринку + дивіденди) /капіталізація на початок звітного періоду

Даний показник дуже близький за змістом до фондового індексу, хоча й трохи відрізняється від нього в кращу сторону. Індекс не враховує виплачених дивідендів, має вужчу базу розрахунків (менша кількість емітентів, ніж на ринку в цілому); до того ж, у більшості індексів враховується не капіталізація всієї компанії, а тільки її частини (фрі-флоата). Проте для характеристики середньоринкової прибутковості індекс цілком прийнятний.

Уточнимо поняття середньоринкової прибутковості. У загальному вигляді її можна записати наступним чином:
Y = (ΔМС + D - C) / (MC + Cash), де
Y – середньоринкова прибутковість інвесторів;
МС – зміна капіталізації компаній за звітний період;
D – виплачені дивіденди;
С – витрати по транзакціях (спреди, комісія брокера, біржовий збір, винагорода депозитарію, відсоток з маржинального кредитування);
МС – капіталізація компаній на початок звітного періоду;
Cash – середньоденна сума коштів у портфелях інвесторів (розмір усіх коштів інвесторів, не вкладених у цінні папери).
Оскільки C і Cash завжди > 0, то навіть, незважаючи на виплачувані дивіденди, середньоринкова прибутковість інвесторів стає гіршою за індекс.

У результаті можна зробити важливий висновок: усі учасники ринку ніколи не зможуть обіграти фондовий індекс.

Результати роботи на фондовому ринку

Фактичні дані за результатами роботи за 3-5 років виглядають так: 80% інвесторів програють індексу. 13% працюють з тією ж ефективністю та 7% виграють. У свідомості людей усе відбувається інакше – відбувається ефект Лейк-Уобегона: 90% гравців вважають себе видатними, а колег – «дурнішими».

Навчальні курси, технічний аналіз, пропаганда брокерів і бірж, конкурси серед приватних «інвесторів», де переможці демонструють 1000% прибутку. Усе це створює хибне уявлення того, що на фінансовому ринку можна «раптово збагатитися, варто лише трохи повчитися.

Інтереси брокерів на фондовому ринку

Біржовиків і брокерів зрозуміти можна – у цій формулі вони борються за максимізацію (С). Їм однаково, куди зрушить ринок, тому у свідомість трейдерів вживлюється ще один стереотип: «неважливо, відбувається зростання чи падіння, – заробляти можна на будь-яких зрушеннях ринку».

Більшість гравців навіть не цікавить середньоринкова прибутковість. Гравці досить честолюбні й розраховують на тисячу, або при поганому розкладі хоча б на кілька сотень відсотків у рік.

Звідки береться ця масова самовпевненість у змозі обіграти всіх інших? Щоб заробити 1000%, має бути 10 гравців з таким самим розміром рахунку, як у Вас, і вони повинні програти Вам усе без залишку.

У чому відмінність фондового ринку?

Тепер кілька слів про форекс. На фондовому ринку принаймні є позитивна середньостатистична прибутковість. Там сам актив – акція – має властивість збільшувати свою вартість, тобто є продуктивним активом.

Форекс, на відміну від основних спекулянтів фондового ринку, являють собою тоталізатор. Обсяг виграних грошей дорівнює обсягу програних мінус комісія організаторів. Виграні гроші забираються з кишень тих, хто програв.

Враховуючи зловживання з боку великих гравців і організаторів торгівлі, вся когорта самовпевнених скальперів – це годувальна база для спекулянтів.

Чи можна швидко збагатитися на фондовому ринку?

Ілюзія того, що на фінансовому ринку можна казково збагатитися (варто тільки трохи доопрацювати свою систему торгівлі), буде всіляко підтримуватися. У першу чергу, тими, хто за рахунок (С) звик купувати будинки, дорогі авто та багато подорожувати. Особливо в цьому лідерами є форекс-клуби. Вони можуть похвалитися насправді вражаючими успіхами, коли за невеликий проміжок часу всі гроші гравців переходять в (С).

Насправді не все так погано. Потрібно тільки перемогти самовпевненість і відмовитися від ілюзії раптового збагачення – це найскладніше. Далі все стає простіше: регулярна покупка акцій без спроб відігратися на коливаннях, особливо на зниження, може приносити вищий прибуток, ніж банківський депозит. Оскільки бізнес, який лежить в основі акцій, працює та створює додану вартість.

Бути серед 13% і одержувати прибутковість, яку приносить фондовий індекс – уже непогано (якщо не розраховуєш на міфічні 1000%, а просто хочеш бути кращим, ніж 80% інших).

Тепер про заповітні 7%, які є кращими за інших. Як заробити більше, ніж приносить ринок? Для цього існує декілька порад. По-перше, варто використовувати стратегію повного інвестування. У ринковому індексі за визначенням відсутні гроші, – він повністю складається з цінних паперів.

Індекс не намагається зіграти на коливаннях ринку та обіграє при цьому цілу когорту професійних управляючих.

По-друге, необхідно оптимізувати транзакційні витрати. Інфраструктура фондового ринку може щорічно відбирати у учасників суттєву частку доходу. Перекладки в портфелі повинні здійснюватися тільки при покупці потенційно більш дохідного активу.

По-третє, найголовніше – це правильно вибирати активи. Фондовий ринок – це насамперед множина акцій; завжди будуть такі його учасники, які показують кращий або гірший результат.

Оцінювати акції необхідно за критерієм їхньої дохідності та продавати одні, тільки коли виявлені інші, більш відповідні цьому критерію. Це не дозволить заробити 1000%, але на досить довгому інтервалі принесе кращий, ніж результат будь-якого скальпера.


¹ Скальпер – від словосполучення «зняти скальп». Це здійснення операції протягом короткого проміжку часу, як правило, протягом дня, години або навіть кількох хвилин.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"