інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Доцільність та передумови застосування інвестиційних прогнозів та стратегій

К.Гурджиєв, М.Вестлейк

Поточні економічні та фінансові кризи в Ірландії, Єврозоні та світі впливають на психологію та поведінку роздрібних інвесторів і вкладників. Незважаючи на досить енергійні результати, показані різними класами активів в останні місяці, звичайні учасники ринку продовжують шукати насамперед безпеку, а більшість інвесторів усе ще ховаються в уявній тихій гавані наявних євродепозитів.

У такому середовищі підвищеної невизначеності, коли на горизонті вимальовуються фундаментальні ризики, клієнти готові вислухати будь-які інвестиційні прогнози.

Однак бажання дотримуватися «експертних рекомендацій» найчастіше посилюється важкими ринковими умовами і являє собою небезпечну стратегію.

Проблема полягає в тому, що інвесторам часто продають стратегії та портфельні рекомендації, що базуються на короткострокових прогнозах про ринки, якими переповнені сьогоднішні фінансові ЗМІ. Такі рекомендації часто є спекулятивними та їх ніколи не можна використовувати в якості замінника для консервативної, довгострокової інвестиційної стратегії, яка базується на глобальній диверсифікації активів.

Економічна наука та моделі фінансових ринків мають погану репутацію прогнозування високоволатильних тимчасових рядів, особливо на короткі періоди, такі як дні або тижні.

Люди, ознайомлені з фінансами, ймовірно, знають, що так зване «безладне блукання» є кращим прогнозним методом для високочастотних прогнозів у таких класах активів, як акції та форекс.

Хоча в деяких випадках складні математичні моделі показують, що високочастотні дані, наприклад, ціни на акції із хвилинним або годинним інтервалом, містять цінну інформацію про майбутнє, яка поширюється й на більш низькі частоти (щомісячні), у зворотному напрямку це не працює.

Таким чином, потужні моделі, засновані на фундаментальних факторах фінансової поведінки активів, які є корисними для довгострокових прогнозів, не можна використовувати для короткострокового прогнозування.

Як приклад можна використовувати результати діяльності відомого нью-йоркського економіста Нуріеля Рубіні, який спрогнозував недавню фінансову кризу. Минулого року він пішов ще далі й заявив на бізнес-каналі CNBC, що акції подешевшають ще на 20%.

Рубіні попередив, що готівка та подібні їй інструменти будуть оптимальною ставкою для інвесторів, оскільки акції, ресурси та золото подешевшають. У наступні 12 місяців після прогнозу індекс S&P 500 замість того, щоб упасти виріс на 20%. Ресурси та золото також зросли у ціні. Тим часом інвестори, що послухалися поради Рубіні, і тримали готівку, у найкращому разі одержали 3% до вирахування інфляції.

Напевно, Уоррен Баффет був правий, коли сказав: «Ми завжди відчували, що користь від фондових прогнозистів полягає лише в тому, що на їхньому фоні ворожки виглядають респектабельно. Навіть зараз я продовжую вірити, що короткострокові ринкові прогнози – це отрута і їх слід тримати під замком у безпечному місці, поза доступом дітей, а також дорослих, які поводять себе на ринку як діти».

Але чому люди продовжують слухати короткострокових прогнозистів та платити великі суми за рекомендації, від яких дуже мало користі? Чому велика частина інвестиційної прибутковості пояснюється випадковими, непрогнозованими подіями?

Поведінкові фінанси показують, що звертати увагу на короткострокові прогнози – небезпечно для інвесторів. Такі прогнози можуть затягнути їх у безодню спекуляції та відірвати від розумної, перевіреної часом довгострокової стратегії. Правильний крок для більшості інвесторів це, скоріше, просте дотримування своєї інвестиційної політики та стратегічного розподілу активів. Звичайна стратегія «купи і тримай» у комбінації з виконанням відповідних правил балансування портфеля повинна значно перевершити результати проходження інвестиційним рекомендаціям середнього «гуру». Джерелом мінімізації ту управління ризиками на сьогоднішніх ринках, до того ж необхідний для більшості інвесторів, є ретельно розроблена інвестиційна стратегія.

Така стратегія повинна бути пристосована до потреб та рівня терпимості до ризику індивідуального інвестора, але деякі загальні правила цілком застосовні до майже всіх учасників фінансового ринку.

По-перше, інвестори повинні визнати, що, в остаточному підсумку, ринки винагороджують добре керовані портфелі за допомогою позитивної прибутковості, що перевищує безризиковий рівень. По-друге, фінансова наука продовжує відігравати важливу роль у розумінні співвідношення ризику та прибутковості на фінансових ринках, незважаючи на те, що вкрай неточно прогнозує найближче майбутнє. Розуміння фінансової економіки й того, як працюють глобальні ринки капіталу, є необхідною умовою для створення успішної довгострокової стратегії. По-третє, інвесторам необхідно володіти глобально диверсифікованими портфелями. По-четверте, вартість інвестицій повинна бути зведена до мінімуму, одночасно уникаючи економії на попередніх трьох пунктах. Це може бути досягнуто, наприклад, за допомогою вкладення коштів у більш дешеві індексні фонди та інші інструменти.

Інвестиційні та пенсійні портфелі повинні бути оптимізовані та розроблені для того, щоб відповідати довгостроковим цілям інвестора та його здатності нести інвестиційний ризик, а не якомусь довільному тесту або сумнівним порадам інвестиційних гуру.

Враховуючи різні економічні ризики, з якими зіштовхуються вкладники та інвестори в Ірландії й в усьому світі сьогодні, експерти вважають, що володіння глобально диверсифікованим портфелем, який містить у собі активи, що відповідають довгостроковим цілям і завданням інвестора, ніколи не було більш важливим.

Ніколи не пізно вчитися на помилках. Недиверсифіковані портфелі, боргове фінансування та спроби вгадати час входу та виходу не повинні використовуватися, для того щоб можливість зберегти та примножити капітал у майбутньому.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"