інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Український ринок корпоративних облігацій: підсумки та перспективи*На українському ринку корпоративних цінних паперів представлений досить широкий асортимент фінансових інструментів, з якими здійснюються емісійні, торговельні та інші види операцій. Це – акції, облігації та векселі підприємств, інвестиційні та інші сертифікати фінансових установ, а також деривативи.

Одним з найбільш потужних сегментів вітчизняного ринку корпоративних цінних паперів є ринок облігацій, що випускаються підприємницькими структурами – промисловими, торговельними і будівельними компаніями та фінансовими установами.

Переважна частина емітованих боргових цінних паперів розміщується в закритому режимі серед заздалегідь визначеного кола осіб.

Така особливість вітчизняного ринку облігацій зумовлює його низьку ліквідність та перешкоджає встановленню об’єктивної вартості та дохідності цінних паперів, що перебувають в обігу.

Минулий рік був досить сприятливим для розвитку ринку корпоративних облігацій, обсяги випуску яких збільшилися у 35 разів. Очікується, що й у поточному році ця позитивна тенденція посилиться.

Як свідчать дані, наведені у таблиці, обсяги операцій з корпоративними облігаціями в Україні є досить значними, однак тільки близько 15% їх мають чисто ринковий характер і здійснюються на фондових біржах.

У 2011 році обсяг операцій з корпоративними облігаціями на найбільшій біржі ПФТС становив 10,5 млрд грн., а їх частка в загальних торгах фінансовими інструментами – 11,8%.


Лідерами за обсягами торгів були облігації компаній: ТОВ «ТПК «Омега-автопоставка» (серія А) (обсяг торгів – 12,2 млн грн., кількість угод – 4), ІГ «АЛЬТЕРА ФІНАНС» (серія А) (обсяг торгів – 6,193 млн грн., кількість угод – 6), ТОВ «Євро Лізінг» (серія В) (обсяг торгів – 6,01 млн грн., кількість угод – 5), ВАТ «ЕК «Севастопольенерго» (серія А) (обсяг торгів – 4,121 млн грн., кількість угод – 12), готель «Ореанда» (серія А) (обсяг торгів – 4,117 млн грн., кількість угод – 13), ВАТ «Кіровоградобленерго» (серія А) (обсяг торгів – 4,093 млн грн., кількість угод – 12), ВАТ «ЕК «Житомиробленерго» (серія А) (обсяг торгів – 4,045 млн грн., кількість угод – 12), ПАТ КБ «Хрещатик» (серія F) (обсяг торгів – 3,35 млн грн., кількість угод – 34), Будівельна фірма (серія А) (обсяг торгів – 2,683 млн грн., кількість угод – 8), ПАТ АБ «Укргазбанк» (серія D) (обсяг торгів – 2,238 млн грн., кількість угод – 5), ПАТ КБ «Хрещатик» (серія G) (обсяг торгів – 2,079 млн грн., кількість угод – 2), ТОВ КБ «Фінансова Ініціатива» (серія В) (обсяг торгів – 1,932 млн грн., кількість угод – 2), ТОВ КБ «Фінансова Ініціатива» (серія А) (обсяг торгів – 1,867 млн грн., кількість угод – 2), ТОВ «ТП Омега-автопоставка» (серія В) (обсяг торгів – 1,834 млн грн., кількість угод – 2), ТОВ «ВВС-ЛТД» (серія В) (обсяг торгів – 1,554 млн грн., кількість угод – 2).

Стан вітчизняного ринку корпоративних облігацій традиційно залежить від активності на ньому банківських установ.

У першій декаді лютого поточного року два великих комерційних банки дали привід говорити про певну активізацію на ринку корпоративних облігацій. Так «ВТБ Банк» достроково закінчив розміщення облігацій серії СО з терміном обігу до жовтня 2015 року (процентна ставка – 12,5%), у результаті чого залучив 201 млн грн. УкрСиббанк оголосив про намір розмістити облігації серії СО з терміном обігу до березня 2015 року (ставка на перший купон – 2%) на загальну суму в 1 млрд грн. Продаж паперів відбудеться в період з 15 лютого до 12 березня поточного року на фондовій біржі ПФТС. Обидва банки головною метою залучення коштів зазначили активізацію кредитування фізичних та юридичних осіб.

Дані розміщення будуть одними з перших в поточному році. До цього свої облігації вже продали державні компанії Донецька залізниця та аеропорт «Бориспіль», а також судноремонтний завод «Південний Севастополь».

В 2011 році банки були головними емітентами на внутрішньому ринку корпоративних облігацій. Їх частка в загальному обсязі корпоративних розміщень склала близько 45%, або 16 млрд з 35,7 млрд грн.

Найімовірніше, цього року банківська частка також буде значною, проте поки фінансові установи не можуть розраховувати на ринкове розміщення паперів.

Якщо говорити про випуск облігацій УкрСиббанком, то швидше за все кошти від їх розміщення потрібні для покращення показників та рефінансування боргів, а кредитування – другорядна мета.

Аналогічне припущення щодо технічного характеру випуску можна зробити і про облігації «ВТБ Банку».

Прибутковість паперів з терміном обігу 3,5 років, встановлена банком на рівні 12,5%, значно менше нинішніх апетитів ринку. Так, наприклад, на останньому первинному аукціоні Мінфіну з продажу ОВДП тримісячні державні папери купувалися з прибутковістю в 13,5%.

Ринковий попит на корпоративні облігації, у тому числі облігації банків, буде практично відсутній до повної стабілізації ситуації з ліквідністю банківської системи. Оскільки саме останні є головними покупцями боргових паперів.

Аналітики прогнозують, що можливо, через два-три місяця ситуація покращиться, і банки активізують випуск власних облігацій.

Ринковими можна вважати ті випуски, прибутковість яких буде на 1-2 п.п. вище дохідності ОВДП.

Кон’юнктура ринку, а саме – ризики ліквідності, очікування девальвації, неясні перспективи співпраці з МВФ, поки не сприяють розміщенню корпоративних облігацій. Подальша ситуація буде залежати від політики НБУ і від того, як він буде стимулювати зміцнення ліквідності системи. Але в будь-якому випадку ринкових розміщень в цьому році буде мало – більшість емісій будуть цільовими і під конкретних інвесторів.

На думку експертів, ринок корпоративних облігацій може пожвавитися лише наприкінці року, а поки їх просто нікому купувати, якщо підтримка емітента не значиться в особистих інтересах інвестора.

Банки – основні і практично єдині гравці цього ринку.

Ліквідність існуючої системи хитка, і найближчим часом вона буде головною перешкодою для нових ринкових розміщень.

*За матеріалами НБУ та НКЦПФР

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"