інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Депозитарні передумови операцій з ОВДП для фізичних осіб


О.Дубинський

Національний банк України вніс зміни до Положення, що регламентує діяльність депозитарія державних облігацій, створивши умови для неттинга ОВДП, що дозволить фізичним особам продавати і купувати ці папери на вторинному ринку. На думку експертів, приватним особам будуть цікаві насамперед валютні облігації уряду, оскільки вони зараз приносять більш високу прибутковість, ніж банківські депозити. Таким чином, НБУ хоче зробити максимально зручним процес купівлі валютних ОВДП для фізичних осіб.

Своїм рішенням Національний банк дозволив учасникам біржового ринку неттинг у розрахунках за операціями з купівлі-продажу цінних паперів, у тому числі і при інтернет-трейдингу (хоча це справа майбутнього, внаслідок особливостей обліку ОВДП). Неттинг дозволить біржовим торговцям формувати позиції в ОВДП для кожного клієнта, в оперативному режимі, виводячи сальдо їх операцій з цінними паперами.

Очікується, що завдяки новим механізмам роботи на ринку державних облігацій активізуються не тільки приватні інвестори, але й виграють професійні учасники ринку ОВДП. Умови роботи на ньому стануть більш демократичними. При цьому Національний банк залишиться центральним депозитарієм по відношенню до ринку ОВДП, що є однією з можливостей для подальшого розвитку внутрішнього грошового ринку. НБУ буде керувати ним через процентні ставки, а не через встановлення численних жорстких показників.

Ринок ОВДП є найбільш значущим сегментом фондового ринку: за минулий рік з 240 млрд грн. загального обсягу торгів 100 млрд грн. (більше 40%) становив обсяг торгів державними облігаціями. З набранням чинності зазначеного документа ринок отримає той інструментарій клірингу та розрахунку за операціями з державними облігаціями, який, зокрема, прийнятий і працює на багатьох європейських майданчиках. Тому очікується, що ринок ОВДП цього року покаже значно кращу ліквідність: зростуть обсяги торгів, кількість укладених угод та кількість учасників. Завдяки активній позиції НБУ формується ефективна модель клірингового розрахунку, яку можна поширити в подальшому з ринку державних цінних паперів на ринок корпоративних паперів, деривативів та інших.

Експерти підтримують ідею про можливе перенесення досвіду побудови такої моделі на інші фінансові інструменти. Вони вважають, що основні переваги нової редакції зазначеного Положення – скорочення інтервалів угоди та строків розрахунків. Це повинно привести до зниження витрат на обслуговування державного боргу і накопичення ліквідності, що стимулюватиме розвиток ринку в цілому. Положенням також передбачається створення оперативної та надійної моделі перерахування коштів за результатами біржових торгів по ОВДП, де для забезпечення розрахунків потрібне попереднє блокування не тільки державних цінних паперів (як це було раніше), але і грошових коштів.

Варто відмітити, що фізичні особи вже сьогодні можуть подавати банкам – первинним дилерам Міністерства фінансів – заявки на придбання валютних ОВДП на аукціонах Мінфіну. Таких, як відомо, зараз 16 – Ощадбанк, «Райффайзен Банк Аваль», «Ерсте Банк», Укргазбанк, УкрСиббанк, «Унікредит Банк», «ОТП Банк», банк «Київ», Ощадбанк Росії, Укрексімбанк, «ВТБ Банк», «Хрещатик», «Дельта Банк», «Надра Банк», Сітібанк та «ІНГ Банк».

Головна перевага державних паперів перед валютними депозитами банків – їх прибутковість. Якщо банки сьогодні пропонують за річними вкладами у валюті близько 5% річних у доларах, то по облігаціях Мінфіну можна отримати до 9,5% річних доходу.

Значна перевага валютних облігацій – 100%-на державна гарантія повернення вкладених коштів, в той час, як банківські депозити мають гарантію від Фонду гарантування вкладів на суму до 150 тис. грн. Але не факт, що в найближчому майбутньому гарантії фонду збережуться для валютних вкладів – адже вже не перший рік ведуться розмови про те, що держава не повинна гарантувати повернення валютних депозитів у комерційних банках.

До сьогоднішнього дня ні банки, ні уряд на покупців-«приватників» особливо не розраховували: ставки за державними облігаціями завжди були нижче депозитних в банках. Та й обсяги коштів, необхідних для придбання валютних облігацій були недоступні простим громадянам. Але після впровадження технології неттинга в депозитарії НБУ операції з валютними ОВДП стануть доступними фізичним особам не тільки через банки, але і через торговців цінними паперами – на вторинному ринку. А гроші населення, як вважають урядовці, сьогодні є головним внутрішнім резервом, який можна використовувати для забезпечення належного фінансування дефіциту державного бюджету. За експертними оцінками, на руках у населення знаходиться близько 50-70 млрд грн. Обсяг валютних депозитів фізичних осіб у банківських установах на початку 2012 року складав 18,5 млрд грн.

Купівля валютних ОВДП на первинному ринку до недавнього часу була прерогативою банківських установ, які придбавали облігації великими лотами для себе та в інтересах своїх клієнтів (насамперед – нерезидентів). Тому, на думку аналітиків, їм потрібен час, щоб перебудувати свою роботу з цінними паперами.

Для приватних осіб цікавою (вигідною) зараз може бути купівля валютних ОВДП на вторинному ринку – в цьому випадку банк буде продавати клієнту облігації зі свого портфеля. Оскільки єдиним платіжним засобом на території України є гривня, то купівля валютних ОВДП на вторинному ринку буде виглядати наступним чином: клієнт проводитиме валютно-обмінну операцію, продаючи долари США банку, потім отримає за них гривню і вже за неї купить валюту. Купити облігації безпосередньо за гривню не вийде, оскільки банк тоді не зможе закрити сформовану валютну позицію.

Важливим елементом успіхів уряду і Нацбанку у справі популяризації валютних облігацій серед населення буде створення зручного механізму купівлі валютних ОВДП для приватних осіб. Серед можливих труднощів експерти зазначають обмеження в законодавстві про інвестиційні фонди, згідно з яким пайові та корпоративні фонди не можуть залучати від резидентів валюту. Що ж стосується банків, то регулюючі норми Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку передбачають необхідність реєстрації кожного відділення банку, який торгує цінними паперами, в НКЦБФР як торговця ЦП.

Деякі оператори ринку відзначають, що розвиток ринку репо державних облігацій, у зв’язку із за набранням чинності документа, передбачає створення правильної системи гарантій. Класичною системою гарантій є margin call, коли у разі зміни вартості фінансового активу забезпечення необхідно додавати – або гроші, або цінні папери. У випадку з ОВДП поки що невідомо, як додавати гроші, оскільки при переоцінці заставного забезпечення репо папери додають без проходження грошей, а депозитарна система НБУ побудована так, що гроші без цінних паперів «не ходять». Крім того, слід також звернути увагу на швидкість проходження грошей. Це дуже важливо для банків, оскільки за низької швидкості існують ризики, що система не запрацює.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"