інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Мистецтво ф’ючерсної торгівлі*

Лео Меламед

Лео Меламед є одним з видатних фінансистів сучасності, який революціонізував торгівлю ф’ючерсними контрактами на Чиказькій товарній біржі. У своїй статті він розкриває міфи та реальні явища, притаманні ф’ючерсній торгівлі на біржах.

Для багатьох ф’ючерсна торгівля – благословення. Для інших – прокляття. Для більшості – загадка.
Звідки таке розходження думок? Звідки такі різні почуття ненависті та любові? Можливо, справа в тому, що ф’ючерсна торгівля сьогодні – один з останніх неосвоєних прикордонних районів ділового світу. Районів, де відважний трейдер має покладатися виключно на своє власне вміння і здоровий глузд, де він повинен бути хоробрим і готовим зустрітися із серйозними викликами, що вимагають інтелекту, сили духу, характеру та любові до пригод, і де винагорода виправдовує ризики.
Торгівля ф’ючерсами – одна з останніх сфер, де особа все ще може заробити значний статок, почавши зі скромної інвестиції. Не дивно, що так багато людей намагаються це зробити, хоча стільки ж з них зазнають невдачі. Не дивно, що багато торгівців із тих, хто зазнає невдачу, звинувачують саме складність цієї справи, а не свою невідповідність. Не дивно, що успішні стають одержимими цією справою. І не дивно, що так мало людей, хто знає усі її секрети, тому що, як і на будь-якій прикордонній території, невідоме здається загрозливим, заплутаним і лякає. І, як у більшості важливих речей, виклик величезний і загрожує ризиком.
З цих причин про ф’ючерсу торгівлю склалося багато міфів: у вас повинна бути інтуїція; ви повинні бути удачливі; ця справа тільки для професіоналів; ви повинні бути гравцем. Насправді більшість цих тверджень є помилковими. Вони використовуються як виправдання тими, хто з низки причин, нерідко досить особистих, зазнав невдачі у ф’ючерсній торгівлі. Можливо, вони не вміли концентруватися або не володіли достатніми аналітичними здібностями; можливо, їм не вистачало збалансованої індивідуальності, зрілого характеру або ділової дисципліни. Інші не мали адекватного капіталу: але капітал, хоча і важливий, зазвичай не є головною причиною, за якою люди зазнають невдачі в торгівлі.
Візьмемо елемент удачі. Ф’ючерсна торгівля – одна з небагатьох сфер, де удача має мінімальне значення. Хоча удача ніколи не зашкодить (а при нагоді – як у всіх справах – може відіграти важливу роль), вона, як правило, не головний фактор. Удача може схилятися і в ту, і іншу сторону, і зазвичай зрівнюється. І добра удача може також мати негативний ефект. Наприклад, трейдер, якому щастить на початку торгівлі ф’ючерсами, або не вчиться нічому, або навчається не тому, чому потрібно. І саме тому смуга удачі підведе його.
У кінцевому рахунку, успіх в торгівлі ф’ючерсами визначається здатністю людини аналізувати та розуміти істотні факти і статистичні дані з метою досягнення логічної думки про проміжні або остаточні ціни даного фінансового продукту. Коротше кажучи, успіх залежить від здатності правильно виміряти попит і пропозицію.
Якщо це здається простим, то це не так! Це найскладніше завдання. Компоненти цього виклику наступні: знати істотні економічні компоненти, які можуть піднімати ціну даного продукту; бути в курсі поточних фактів і статистики; осягати ці факти та їхній вплив на попит і пропозицію; правильно оцінювати важливість різних компонентів стосовно даної цінової структури, яка змінюється з року в рік, іноді від тижня до тижня, а також від ф’ючерсу до ф’ючерсу; розуміти різні цінові особливості різних товарних ф’ючерсів; робити поправку на всі невідомі змінні, нарешті, мати мужність застосовувати свої висновки на ринку.
Саме ця остання вимога – мужність застосовувати висновки на ринку – стає Ватерлоо для більшості ф’ючерсних трейдерів. Це момент, де індивідуальність стикається зі своїм найбільшим завданням, і людина дізнається, яким типом трейдера вона є насправді. Дійсно, психологічна структура трейдера – найбільш важливий компонент його успіху у ф’ючерсній торгівлі.
Хоча спеціальна освіта і професійне навчання не завадять, вони не є обов’язковими. Підказки та внутрішня інформація мають невелике значення. Необхідні впорядкований розумовий процес, діловий підхід, добре збалансована індивідуальність, готовність вивчати важливі фактори і робоче знання минулої історії. І, звичайно, терпіння. Трейдеру потрібне терпіння, щоб вчитися на досвіді торгівлі, терпіння вчитися на минулих помилках і терпіння для зростання впевненості в собі й уміння торгувати. Це не прості реквізити, та все ж вони можливі й не настільки складні, щоб виправдати табу або заборони, накладені багатьма на цю багатообіцяючу область.
Правила шансів або ймовірностей – нормальні інструменти хороших азартних гравців – для ф’ючерсної торгівлі не потрібні і можуть бути суттєвим недоліком. Успішні професійні ф’ючерсні трейдери, зазвичай, не гравці в класичному розумінні. У більшості випадків, коли гравці пробують свої навички на ф’ючерсах, вони програють. Причини цього досить прості. Ціни ф’ючерсів диктуються законами економіки, у той час як успішна азартна гра – наслідок правил випадковостей. Ці два режими знаходяться на відстані світлових років один від одного. Правила випадковостей в довгостроковій перспективі не можуть успішно застосовуватися до торгівлі. Гарна ставка, заснована на шансах в інших сферах життя, може бути гіршим вибором у ф’ючерсній торгівлі. Поганий шанс, з позицій ймовірності, може насправді бути приголомшливою ф’ючерсною позицією. Наприклад, на тривалому ведмежому ринку чисті шанси будуть на користь пожвавлення; на жаль, якщо надлишок пропозиції продовжує диктувати зниження цін, ті, хто купує ринок, виходячи з таких ймовірностей, втратять гроші.
Мені часто доводилося чути заяву: «Я повинен був ліквідувати свою довгу позицію, тому що ринок зростав десять днів поспіль». Ці трейдери застосовують до торгівлі правило ймовірностей. Хоча іноді таке рішення може виявитися правильним, воно далеке від правильної причини. Довга позиція може виявитися кращою позицією на одинадцятий день, ніж вона була на перший; можливо, на одинадцятий день світ, нарешті, визнає те, що інстинкти трейдера підказали йому десятьма днями раніше. Таким чином, правило ймовірностей не може бути спрямовуючим фактором при прийнятті ринкового рішення.
Успішні ф’ючерсні трейдери – це гарні бізнесмени і хороші управляючі капіталом. Хоча трейдери ризикують своїм капіталом, ті, хто домагається успіху, слідують консервативним і дисциплінованим методам ведення бізнесу. Таким чином, управління капіталом надзвичайно важливе для правильної поведінки на ринку. На жаль, цей принцип ігнорується публікою, і ф’ючерсні біржі замість цього часто прирівнюються до азартної гри в казино.
Мене часто питають, скільки грошей необхідно, щоб почати торгувати. Це насправді не стільки питання про кількість необхідного капіталу, скільки питання про тип капіталу. Хоча я і не рекомендував би цього, можна почати торгувати ф’ючерсами з настільки малою сумою, як пара тисяч доларів – мінімальною вимогою для маржі, якщо брокерська фірма погодиться відкрити рахунок¹. Кількість капіталу, доступного для початку торгівлі, визначить свободу маневру трейдера в процесі вивчення. Маючи невелику суму, він володіє невеликим простором для помилки. З більшою сумою він має більше часу, щоб вчитися. Важливіше, ніж сума грошей, те, щоб це були необхідні гроші. Трейдер не повинен спекулювати капіталом, який потрібний для забезпечення повсякденної прожиткового мінімуму, тобто грошима для оплати харчування і житла, школи або одягу, або будь-якого іншого нормального життєвого запиту. Капітал, рекомендований для ф’ючерсної торгівлі, «ризиковий капітал»: ці гроші, якщо вони будуть втрачені, не повинні істотно зачіпати життєвий рівень трейдера. Хоча ця попередня умова виключає з ф’ючерсної торгівлі дуже багатьох, вона все-таки залишає відчиненими двері для всіх інших.
Чи дасть більша сума ризикового капіталу кращий шанс успіху, ніж невелика сума? Так, в тому сенсі, що вона забезпечить більший простір для навчання. Однак більша сума капіталу може створити помилкове відчуття безпеки, яка в кінцевому рахунку зашкодить здатності досягати успіху. В залежності від того, чи починає людина з великого або малого пулу ризикового капіталу, вона повинна відповідно відрегулювати розмір своєї ф’ючерсної позиції – з невеликою сумою вона повинна почати торгувати в невеликому масштабі; навпаки, з великою сумою вона може почати з великих позицій. У будь-якому випадку, слід просуватися в такому темпі, щоб після того, як людина навчиться торгувати, залишився деякий ризиковий капітал. Не буде сенсу, якщо, познайомившись з усіма небезпеками і засвоївши всі уроки, вона залишиться без коштів, які можна було б використовувати, щоб змусити її знання працювати.
Оскільки потрібні роки навчання і безпосереднього досвіду, щоб повністю ознайомитися зі всіма принципами, правилами, різновидами і винятками, пов’язаними з успішною ф’ючерсною торгівлею, неможливо обговорити їх тут докладно. Однак наступні три принципи найбільш важливі.
По-перше, не потрібно шкодувати часу на вивчення продукту, яким планується торгувати; тобто різної статистики та інших факторів, що впливають на співвідношення попиту і пропозиції, отже, ціну продукту. Ця вимога включає в себе висновок: не можна покладатися виключно на чужу думку. Наприклад, якщо користуватися послугами брокера, ніколи не варто сприймати його слова як Євангеліє. Хоча потрібно слухати те, що він може сказати, тому що він експерт, але було б нерозумно покладатися виключно на його інформацію або інтерпретацію фактів. Крім того, необхідно повністю розуміти жаргон і аргументацію брокера, що знову ж таки вимагає деякої особистої освіти.
Другий найважливіший принцип – не переторговувати. Його не можна визначити в грошовому виразі або в кількості угод за тиждень, місяць або рік. Він буде залежати від близькості до ринку – наскільки близько відслідковується рух цін, скільки часу піде на вивчення продукту і які цілі плану торгівлі. Надмірна торгівля приводить до зайвого ризику і небезпеки, обійдеться в непотрібні комісійні. Таким чином, не можна брати участь у кожному русі ринку, крім того, і прагнути до цього не потрібно. Найбільш успішний трейдер не з’являється щодня в торговому залі біржі, він ретельно вибирає моменти для торгівлі. Ціни ф’ючерсів мають тренди точно так само, як сезонні рухи. Концентруватися потрібно на них, а не на денних коливаннях, які краще залишити професіоналам. Успішний трейдер, який розсудливо робить свої кроки, повинен бути правий тільки в 30-40% випадків. Для порівняння, трейдер, який не є членом біржі та який намагається торгувати щодня, щоб зберегти рентабельність, повинен мати прибуткові угоди в 60-70% випадків.
Третій принцип говорить про те, що треба слідувати визначеному плану торгівлі або набору правил, які працюють та витримали випробування часом, і які будуть визначати рішення. Не існує єдиної спеціальної формули або єдиного набору правил торгівлі. Їх безліч.
Якщо людина не професійний трейдер, їй необхідно багато навчатися, щоб визначити, які правила більше їй зрозумілі і найкраще відповідають її характеру і головному покликанню. Які б вони не були, як тільки вона обере свої правила торгівлі, варто твердо дотримуватися їх. Це вимагає дисципліни і стане перевіркою емоційних якостей. Якщо людина не буде дотримуватися розумних правил торгівлі, то опиниться у полоні примхливої поведінки кожного ринку і стане легкою здобиччю миттєвих стресів. Розширюючи межі цього принципу, я застеріг би людей не дозволяти успішній спекуляції ударяти в голову і змушувати відмовлятися від власних правил. Навпаки, якщо спочатку не щастить або трапляються поразки, не потрібно впадати у відчай і відмовлятися від розумних принципів торгівлі.
Ф’ючерсні ринки являють собою сферу фінансової демократії. Вони пропонують відкритий торговельний майданчик для інвестування і спекуляції, де кожен має право на власну думку. Деякі думки є більш кваліфікованими, ніж інші. Наскільки кваліфікованою буде думка трейдера, залежить від нього одного. Ця прикордонна область все ще відкрита для багатьох людей, які мають мужність і силу духу пізнати, що це таке. Це та область, де переможці отримують задоволення від усвідомлення, що їм не треба нікому дякувати за свій успіх, а тільки власному інтелекту, силі духу і здібностям. І винагорода, звичайно, виправдовує зусилля і пов’язаний з цим ризик.

* Матеріали книги «The book of investing wisdom» («Книга инвестиционной мудрости», М., «Аналитика», 2002).

¹ Правила, що стосуються кількості капіталу, необхідного для ф’ючерсної торгівлі, значно змінилися після того, як це есе було написано в 1969 році. На розмір суми необхідного маржового капіталу вплинули інфляція, тип доступних продуктів і волатильність цін.

© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"