інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Облігації соціального впливу*

О. Зубова, К. Метелиця

Є певна категорія «проблемних» сфер для інвестування, куди бізнес неохоче вкладає гроші. Наприклад, задоволення соціальних потреб, оскільки фінансових результатів такі інвестиції зазвичай не приносять. Більшість інвесторів хочуть мати доходи в доларах, фунтах стерлінгів або євро. Експерти Вашингтонського дослідного Центру глобального розвитку (Center for Global Development) спільно з компанією «Соціальні фінанси» («Social Finance») пропонують застосовувати новий механізм забезпечення соціальної сфери приватними інвестиціями, використовуючи такий фінансовий інструмент, як облігації розвиваючого впливу (Development impact bond, DIB) створені на основі облігацій соціального впливу (Social impact bond, SIB).

Схема наступна: приватні інвестори вкладають гроші у створення соціальних послуг, купуючи особливі облігації. Із залучених таким чином грошей можуть фінансуватися, наприклад, проекти у сфері медичного обслуговування, імунізації дітей, освіти, соціальної реабілітації та інші види вкладень у майбутній добробут людей. Такого роду інвестиції не залишаться без уваги – незалежні дослідники та фахівці будуть пильно стежити за результатами. Як тільки вони зафіксують позитивний ефект від конкретного проінвестованого проекту, держава компенсує приватному інвестору витрати з грошей платників податків. Однак, якщо позитивного ефекту не буде, то не буде і виплат.
Якщо через облігації фінансується будівництво та функціонування дитячого спортивного комплексу, то виплати інвестори отримають, коли вихованці цього закладу почнуть завойовувати медалі на Олімпійських іграх або хоча б просто стануть менше хворіти завдяки регулярним заняттям спортом.
Перший пілотний проект фінансування за допомогою облігацій соціального впливу стартував за безпосередньої участі компанії «Social Finance» у Великій Британії в 2010 році. Програма спрямована на надання послуг реабілітації звільненим з місць позбавлення волі та їх адаптації до нормального життя, іншими словами, проект призначений для зниження кількості рецидивів правопорушень. Інвестори вкладають гроші в Центр, який консультує екс-правопорушників, освітні програми для них і навіть будівництво житла. Між державою та інвесторами були досягнуті домовленості: якщо через 6 років кількість повторних злочинів знизиться на 7,5% і більше, то Міністерство юстиції (яке істотно заощадило завдяки цій програмі) виплатить інвесторам витрачені кошти плюс проценти (чим менше злочинів, тим більші проценти). Соціальні облігації в даний час перевіряються на практиці також у США, Австралії та інших країнах.
Незважаючи на те, що соціальні бонди вже використовуються в багатьох країнах, фахівці CGD в найближчі місяці планують детальне дослідження нових способів інвестування в соціальний розвиток. Зараз Центр глобального розвитку разом з британською компанією «Social Finance» створюють новий механізм фінансування розвитку – DIB.
Бонд розвивального впливу є продовженням моделі SIB, який забезпечить нові джерела фінансування для поліпшення соціальних результатів у країнах, що розвиваються. Як і у випадку з SIB, інвестори будуть забезпечувати фінансування та отримають винагороду, тільки якщо попередньо погоджені результати будуть досягнуті. Однак фінансові компенсації інвесторам будуть прив'язані до рівня досягнутого успіху. Так інвесторів стимулюють до більш ефективних вкладень.
У експертів, які розробляють такі фінансові інструменти, чимало питань. Наприклад, чи зможуть облігації соціального впливу залучити приватний сектор для управління послугами, які традиційно надаються державою? Чи допоможуть вони спрямовувати більше грошей на профілактику, щоб уникнути масштабних проблем у майбутньому? Крім того, належить проаналізувати, як такі облігації зможуть бути інтегровані в державний устрій різних країн.
У будь-якому випадку, подібні фінансові інновації, які дозволяють інвесторам заробляти на благо суспільства, мають непогані шанси знайти зацікавлений капітал. Тема інвестицій, які соціально впливають, стає досить популярною. Все почалося два роки тому, коли інвестиційний банк JPMorgan оголосив «impact investments» новим класом альтернативних активів. Його аналітики прогнозують, що до 2020 року в них може бути інвестовано від $400 млрд до $1 трлн, що принесе інвесторам кумулятивний прибуток від $183 млрд до $667 млрд. В останній час інтерес до цих інвестицій тільки посилюється. У 2012 році брокерський дім «Morgan Stanley Smith Barney» представив нову продуктову платформу на базі розвиваючих інвестицій – адресний інвестиційний підхід у поєднанні з позитивним екологічним і соціальним впливом. Інвестиції розвитку стали однією з найгарячіших тем на зборах клубу з 35 мільярдерів-благодійників, які проводилися з ініціативи Уоррена Баффета і Білла Гейтса.
За задумом фінансистів, запропоновані інвестиційні можливості повинні допомогти поєднати фінансові цілі інвесторів з особистими цінностями. Є, звичайно, чимало скептиків, які вважають, що потенціал цих нових інструментів перебільшений. Але серед прихильників «impact investments» є багато відомих благодійників і підприємців: серед них філантроп і бізнесмен Джордж Сорос, засновник «eBay» П'єр Омідьяр, інші всесвітньовідомі підприємці та інвестори.

* За матеріалами slon.ru
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"