інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Алгоритмічна торгівля на фондовому ринку*


Алгоритмічна торгівля на фондових ринках за допомогою роботів розвивається стрімкими темпами. Торговий робот – це програма, яка приймає рішення і здійснює операції з цінними паперами на основі закладеного в ній алгоритму. Сьогодні на провідних біржах світу більше 50% угод з цінними паперами укладаються торговими роботами, хоча ще кілька років тому частка таких операцій в біржовому обороті складала не більше 30%.

Завдання будь-якого біржового робота базується на математичній моделі поведінки фондового ринку. Алгоритм зіставляє реальні параметри і визначає найкращі для проведення транзакцій моменти. Такими вважаються операції з ймовірністю позитивної прибутковості від 50%. Головне завдання робота – багаторазово здійснювати однотипні угоди, які дозволять отримати гарантовану прибутковість.
Перші біржові роботи з'явилися на початку 1970-х років. В основі цих алгоритмів лежали довгострокові стратегії відслідковування трендів, які фіксували будь-яку різку зміну тренда на ринку. Через десятиліття розробники створили алгоритми другого покоління, які стали відслідковувати тенденції ринку за різними індикаторами, виявляли відхилення ціни фінансових активів, від середніх значень, прораховували ймовірність повернення котирувань до попередніх рівнів.
Третє покоління біржових роботів виявляє присутність патернів на ринку і подає сигнали про їх зміну. «Живих» торговців на біржах стає все менше, оскільки людині складно відстежувати велику кількість транзакцій і стрімку зміну біржових інтерфейсів.
Однак «швидше» не означає «краще». Відомо багато випадків, коли збої в роботі програмного забезпечення призводили до значних збитків трейдерів. Тому головним критерієм ефективності біржового робота є його прибутковість. Такими сьогодні вважаються алгоритми, розроблені на стику математики, фізики, технічного аналізу, фінансів та статистики.
Такий інструмент для торгівлі цінними паперами можна побудувати самостійно або придбати готовий у біржового брокера. Однак все одно існує ризик збитків, оскільки багато що залежить від хостингу робота і кваліфікованої підтримки. Потрібно також враховувати кількість клієнтів у брокера. Чим більше людей користується запропонованим алгоритмом, тим нижчою є його ефективність.
Більшість торгових роботів самостійно продають і купують папери в разі настання умов, прописаних у програмі. Але деякі можуть лише видавати користувачеві повідомлення про настання хорошого моменту для угоди. А трейдер вже «вручну» продає або купує папери.
В Україні поки що більш поширеними є саме напівавтоматичні торговельні системи, які тільки дають поради, а на кнопку «купити-продати» натискає людина.
Існує кілька видів систем електронної торгівлі на біржі, зокрема, програми, спрямовані на заробляння грошей, і допоміжні (сервісні) алгоритми. У першому випадку трейдер задає певні параметри, відповідно до яких робот здійснює операції. Усередині цього алгоритму має бути ідея, на якій можна заробити. Також це можуть бути арбітражні операції: торговий робот відстежує ціни на локальні акції і депозитарні розписки на них або ціни строкового контракту та його базового активу, і здійснює угоду в той момент, коли виникає спред між ними.
Сервісні роботи допомагають більш ефективно виконувати волю людини, але ніякого заробітку при цьому не приносять. Наприклад, клієнт хоче купити великий пакет цінних паперів, йому потрібно зробити це декількома лотами, щоб вплив на ціну активу на ринку був найменшим. Це робить сервісний робот.
Електронна торгівля за допомогою роботів дає більше ліквідності на ринку, причому іноді в найбільш критичних ситуаціях коли відбувається зниження обсягів та його падіння. Вони підтримують у цій ситуації ринки, але саме вони створюють на ньому і зайву метушню – коли на незначних коливаннях індексів вони починають формувати рухи в ту або іншу сторону.
Занадто активні роботи й під час кризи, коли сильний рух ринку ламає алгоритм їхніх дій і вони починають божеволіти. При цьому деякі роботи втрачали кошти, але деякі навіть їх заробляли. Поки люди з жахом спостерігали обвальне падіння цін і не встигали нічого зробити, робот за кілька секунд встигав на тренді і продати свої позиції, і викупити їх назад разів десять з прибутком.
Ще одна з причин, яка дуже погано впливає на роботів, це позапланова зупинка біржових торгів. Планові зупинки торгів робот може враховувати в алгоритмі і не входити в позиції, якщо прогнозує падіння або зростання ринку вище встановлених біржею обмежень, або виходити з них за секунди до зупинки.
Деякі гравці ринку відзначають технологічні ризики, пов'язані з торгівлею через алгоритмічні системи, наприклад, роботів може стати так багато, в тому числі погано написаних програм їх діяльності, що погіршить швидкодію всіх інших учасників ринку. Безумовно, електронна торгівля буде розвиватися і далі. Проте ні фундаментальний, ні технічний аналіз не дозволяють виключити головний фактор – невизначеність майбутнього, що зумовлює особливу роль трейдера.
На думку багатьох учасників фондового ринку, торгувати цінними паперами мають люди, а біржа повинна регламентувати діяльність роботів.

* За матеріалами fin-eco.ru.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"