інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Аналітичний огляд ринку управління активами*

На відміну від провідних світових ринків, український фондовий ринок, а разом з ним й індустрія управління активами, у 2012 році переживали не найкращі часи. Напружений розвиток подій на міжнародних ринках, який хоч і мав загалом висхідний тренд, не сприяв зростанню вітчизняних індексів. Позитив після прийняття довгоочікуваного Закону України «Про інститути спільного інвестування» знівелювало запровадження нового акцизного податку на операції з цінними паперами. І все це на тлі стагнації економіки, погіршення інвестиційного клімату, відсутності чітких і стабільних правил, дефіциту надійних фінансових інструментів, жорстких регуляторних норм.

Загальним трендом вітчизняної індустрії управління активами у 2012 році було продовження кількісного зростання – за рахунок нових учасників. Результативність же інвестицій, особливо у публічних інвестиційних фондах, була не надто привабливою.
Упродовж 2012 року тривав процес виходу з бізнесу одних КУА та відкриття інших. Активізувався він наприкінці року, напередодні змін регуляторних умов їхньої діяльності у 2013 році. Аналогічно розвивалася ситуація також з інститутами спільного інвестування. Врешті, за рік загальна кількість компаній з управління активами, як і інститутів спільного інвестування, зросла. При цьому традиційно найбільш активний сектор венчурних фондів у 2012 році ще й прискорив темпи. Зменшилися сектори відкритих та інтервальних ПІФ, а також закритих недиверсифікованих КІФ.
Сталим було і зростання ринку з точки зору активів. Сукупні чисті активи усіх ІСІ за 2012 рік прискорили зростання, головним чином – за рахунок венчурних фондів.
Протягом року сукупний чистий відтік капіталу з відкритих ІСІ спостерігався щомісяця, врешті, показник за 2012 рік перевершив минулорічний результат більш ніж удвічі і склав левову частку прискорення ВЧА сектору. Найбільших втрат від виходу інвесторів зазнавали збалансовані фонди та фонди грошового ринку.
Консервативні ІСІ були також і з-поміж тих, дохідність яких найбільше впала від знецінення паперів у їхніх портфелях. Однак переважали серед них, природно, фонди акцій. Результати ІСІ за дохідністю у 2012 році були в цілому від’ємними, хоча значно підвищилися порівняно із попереднім роком.
На ринку управління активами недержавних пенсійних фондів у 2012 році спостерігалися як тенденції росту, так і спаду. Кількість КУА, що управляли активами НПФ, як і вартість активів недержавних пенсійних фондів в управлінні, зросла. Водночас, чисельність НПФ в управлінні компаній продовжувала зменшуватися.
Найбільшим сегментом залишалися відкриті НПФ – 66 фондів. В управлінні КУА також були активи 8 корпоративних та 9 професійних НПФ.
Ринок управління активами страхових компаній, який вперше почав суттєво зростати у 2011 році, у 2012-му продовжив цю тенденцію.
У 2013 році кардинального поліпшення ринок управління активами не очікує. Швидше за все, цей рік стане періодом «затягування пасків» та активної роботи над підготовкою нормативної бази, необхідної для набрання чинності у 2014 році нового закону «Про ІСІ», на який учасники ринку покладають чималі надії.

* За матеріалами Української асоціації інвестиційного бізнесу.
© 2003-2013  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"