інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Психологічний портрет керівників компаній
В.Загребной
Голова правління СК «Брокбізнес»

Суперечка про те, лідерами народжуються чи стають, демонструє, що лідери – особливі люди, які відрізняються певним набором не тільки професійних, але й відомих моральних якостей. Питання у тому, на якому етапі життя ці якості найбільш яскраво можуть проявитися? Якщо подивитися на портрет лідера, то можна сказати, що це людина, яка вірить у себе і в те, що можна змінити світ навколо себе. І дуже важливо, що лідер вміє створювати та розвивати ефективну команду.

Комбінація якостей професіонала та особистості – ось оптимальний портрет лідера, робота з яким приводить до ефективних результатів. Як лідер-професіонал, він повинен глибоко знати теорію та володіти кращими світовими практиками страхового бізнесу. А як особистість – користуватися таким авторитетом, щоб зацікавити і повести за собою команду.

Оптимізм – ключ до успіху
«У нас завжди все добре, і ми знаємо, як це досягається»
Люди, які ставляться з оптимізмом до навколишнього світу та з гумором до себе, значно привабливіші та приймають більше правильних рішень, ніж ті, хто цими якостями не володіє. Під час спілкування з менеджерами всесвітньо відомих компаній стає зрозуміло, що позитивний настрій є такою ж необхідною частиною ділової людини, як і її костюм. Керівник повинен вміти працювати з людьми та дивитися на них і обставини з позитивної точки зору.
Часом для прийняття рішення необхідно розрядити обстановку, відволіктися від серйозних проблем, покращити настрій собі та оточуючим. Важливо пам’ятати про це та слідувати девізу життя, який обрали для себе позитивно налаштовані люди: «У нас все вийде!»

Чітке розуміння цілей та завдань, а також шляхів їхнього досягнення
«Той, хто багато хоче, багато вміє та має»
Помилково вважати, що пересічному співробітнику не потрібна мета, а достатньо чіткого опису посадових обов’язків та інструкцій. Справжній лідер думає по-іншому: мата має бути у кожного. Вже тільки її наявність є для людини дуже сильною мотивацією, яка змушує докладати всіх зусиль для її досягнення.

Віра та впевненість
«Матеріалізувати можна тільки ті ідеї, у які віриш по-справжньому»
Люди не повірять і не підуть за керівником, який не має відчуття впевненості у собі та у своїй справі. Зазвичай, людей притягують ті, хто передає їм свою впевненість, що є характерною рисою правильної позиції. Лідери повинні вміти зберігати це почуття незалежно від обставин. Почуття впевненості у собі надає сили всім членам команди. Хороший лідер має здатність заряджати своєю впевненістю підлеглих. Головний принцип науки процвітання звучить так: кожна людина може стати успішною, якщо навчиться ефективно співпрацювати з іншими людьми.
Цілі створюються не однією людиною, а ефективною командою. Якщо стратегія визначена, розроблена та сформульована всією командою, її легко донести до кожного її члена (співробітника). Як сказав класик: «Ідея стає матеріальною силою, коли оволодіває масами». Мета – це конкретний, чітко визначений, вимірюваний стан.

Гнучкість – свобода думки від упереджень та шаблонних способів вирішення завдань, здатність знаходити нові рішення
при зміні обставин.
«Не треба битися об стіну і стукати у зачинені двері»
Власне, це означає навчитися гнучкості в управлінні. Бути гнучким – означає займати таку позицію, в якій створюєш бажані результати незалежно від поточної ситуації, її складностей, неоднозначності, темпу, очікувань, передумов і тактичної обстановки. Гнучкість – це вміння переучуватися. Точніше, відмовлятися від минулих успіхів та вивчати нові навички. Адже ефективність будь-якого бізнесу залежить від здатності швидко адаптуватися до нових умов та створювати перевагу не кількістю, а професіоналізмом та вмінням.

Аналіз помилок та досягнень поточної ситуації, вміння робити висновки
«Історія – ключ до розуміння сучасності»
Важливо вміти бачити картину в цілому. У сучасних умовах динамічного розвитку ринку керівник, навіть перебуваючи у граничному цейтноті, завжди повинен знаходити час, щоб аналізувати події, що відбуваються, розмірковувати над ситуацією та аналізувати правильність чи помилковість своїх дій і дій своєї команди. Таке вміння дозволяє лідеру робити висновки, базуючись на зібраній інформації, та надавати переконливі аргументи і собі, і членам команди.
Досягти того, щоб прийнята стратегія знайшла відображення у діях всієї команди, можна лише шляхом її комунікації на всіх рівнях.
При цьому успішний лідер має бути готовий діяти як у команді, так і самостійно. Для прийняття оперативних та ефективних рішень повинні бути задіяні найновіші сучасні технічні засоби комунікації.

Вміння прогнозувати
«Вміти розуміти те, про що ніхто не встиг подумати»
Майбутнє неможливо передбачити напевно, але це не означає, що не варто намагатися. Лідер повинен прогнозувати майбутнє і за допомогою цієї навички генерувати нові ідеї для удосконалення компанії. Ключова роль керівника – спостерігати за процесами в компанії, аналізувати та вміти передбачати та направляти їхній подальший розвиток. Сьогодні мало знати та розуміти те, що лежить на поверхні. Потрібен новий, більш глибокий погляд на процеси, що відбуваються. Це дасть можливість діяти більш рішуче та безпомилково.

Відсутність будь-яких проблем. Проблем немає, є завдання
«Існує лише одна проблема – життя та смерті»
Успішний керівник розуміє, що будь-яку проблему можна вирішити, перетворивши її у дієве завдання, та надавши їй позитивної якості. Для цього спочатку потрібно проаналізувати проблему, побачити її корінь та визначити план дій щодо її вирішення. У кожного завдання є власне рішення, потрібно тільки вміти визначити найбільш оптимальне та ефективне.
Розподіл функцій має бути орієнтований на виконання поставлених завдань та досягнення цілей. Якщо керівник зосереджений не тільки на функціях, але й на завданнях, у нього завжди буде присутня установка на лідерство.

Високий рівень працездатності (фізичне та психічне здоров'я)
«Наша праця – наш спосіб життя»
Філософія цієї тези в тому, що працювати потрібно легко та із задоволенням. Це не просто тимчасовий стан людини з 9 до 18 години, а це спосіб життя. Від роботи потрібно вміти отримувати задоволення. Тоді прагнення до досягнень перетвориться на традицію.
Для цього потрібні фізично та психологічно міцні люди. Керівники повинні пропагувати серед своїх співробітників культуру здорового способу життя та розуміння важливості збереження здоров'я, без цього неможливо зберегти високий рівень працездатності. Мода на здоровий спосіб життя слугує простій та зрозумілій меті – успішному життю.
Сповідуючи цю філософію на практиці, провідні компанії пропонують найкращим членам команди так звані «золоті наручники» – мотиваційні програми з добровільного медичного страхування, накопичувального страхування життя та пенсійного страхування.

Вміти працювати з людьми –
це вміння досягати поставлених цілей, використовувати працю, інтелект, мотиви поведінки інших людей
«Ставити високі завдання та досягати їх»
Зрозуміло, навіть найталановитіший керівник не зможе в одноосібному порядку забезпечити компанії успіх. Тому він повинен вміти розвивати та давати можливість отримувати нові знання членам своєї команди. Керівник не повинен боятися відкривати перед співробітниками нові можливості, яких вони самі не бачать, та допомагати їм ставати лідерами. Для цього дуже важливими є особисті комунікації, оскільки спілкування – це позитивна взаємодія. Лідер не може реалізувати свій потенціал, не маючи навичок такого спілкування. Спілкуватися тільки у колі перших підлеглих осіб не можна, оскільки втрачається відчуття і розуміння того, що ж насправді відбувається у компанії. Лідер-команда – це цілісна система із зворотними зв’язками.
Засоби комунікації можуть бути найрізноманітнішими. Так, можна проводити зустрічі керівників усіх структурних підрозділів, зустрічі директорів регіональних філій та відділень.
Дуже важливим каналом комунікації є також корпоративні святкові заходи, які дають прекрасну можливість ближче познайомитися з колегами у неформальній обстановці, знайти нових друзів, а ще – сприяють збереженню унікальної корпоративної культури.

Особисті якості: порядність, чесність, професійність, відповідальність
Репутація компанії визначається репутацією кожного члена команди. Тому всі вище перелічені якості керівнику необхідні, але їх недостатньо. Порядність, чесність, професійність, відповідальність – це ті найважливіші особисті якості, без яких лідер з часом стане неефективним.
© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"