інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Нова редакція правил торгівлі Інкотермс

В. Любарський

Одним з найбільш використовуваних та ефективних інструментів міжнародної торгівлі є Міжнародні комерційні терміни (Інкотермс, Incoterms), прийняті Міжнародною торговою палатою та переглядаємі нею ж, як правило, кожне десятиліття (1967, 1976, 1980, 1990, 2000 і т.д). Інкотермс по своїй суті покликані стандартизувати та спростити договірні відносини між контрагентами різних країн світу з різними діловими звичаями, системами права та законодавчим регулюванням. Це є безсумнівним плюсом для ділових людей, оскільки позбавляє їх від необхідності придумувати потрібну формулу постачання товарів по кожному окремо взятому договору, а також вникати в юридичні тонкощі питання. В Україні визначення будь-яких умов договорів поставки повинно здійснюватися відповідно з вимогами Інкотермс. Дане положенняня існує з моменту набуття чинності Господарського кодексу України в 2004 році (частина 4 статті 265 Кодексу).

Попередньою редакцією Інкотермс до недавнього часу була редакція 2000 року. Зараз же Інкотермс зазнали чергової ревізії, результатом чого стала редакція 2010 року, що вступила в чинність з 1 січня 2011 року згідно відповідному рішенню Міжнародної торгової палати.

Правила Інкотермс від 2010 року відображають головні тентенденції останнього десятиліття, зокрема, вимоги до підвищення рівня безпечності перевезень, нові умови поставок. Крім того, ці правила розроблені таким чином, що їх можна застосовувати не тільки в міжнародній торгівлі, але і в рамках інтеграційного об'єднання або однієї держави.

Порівняно з редакцією «Інкотермс 2000» з її тринадцятьма термінами «Інкотермс 2010» може похвалитися лише одинадцятьма. Чотири найменш використовуваних терміна були ліквідовані (DAF, DES, DEQ і DDU), але їм на заміну прийшли два нових (DAP і DAT).

Термін DAP (delivery at place, доставка в місце) замінив DAF, DES і DDU. DAT (delivery at terminal, поставка на терміналі), у свою чергу, замінив DEQ. Нововведені терміни можуть бути використані для для перевезень будь-якими видами транспорту. Новий термін DAP передбачає, що товар передається покупцеві вже готовим для розвантаження. За умовами терміна DAT товар передається покупцеві без розвантаження транспортного засобу.

Таким чином, укладачі Інкотермс пішли по шляху подальшого спрощення, прибираючи і узагальнюючи статистично незатребувані терміни. Даний крок виглядає цілком логічним з точки зору безпосередніх виконавців-менеджерів, контрагентів договору, логістичних компаній і т.д.

Зміни торкнулися також введення обов'язкового надання необхідної інформації сторонами під час здійснення митного очищення вантажів при експортно-імпортних операціях.

Це нововведення значно спростило визначення митної вартості імпортованих товарів. Правила Інкотермс 2000 до такого виду співробітництва сторін договору не зобов'язували. У частині існуючих термінів FOB (франко-борт), CFR (вартість і фрахт) та CIF (вартість, страхування і фрахт) витрати та ризики з постачання розподіляються трохи інакше, ніж у попередній редакції Інкотермс.

При використанні цих трьох термінів згідно з Інкотермс 2000 ризики від постачальника закінчувалися в момент доставки вантажу до борту судна, після чого переходили до покупця, а в Інкотермс 2010 перехід ризиків здійснюється вже з моменту повного навантаження вантажу на борт судна.

Крім того, в категорії «С» у відповідності з термінами СIF (вартість, страхування і фрахт) та CIP (фрахт, перевезення і страхування сплачені до...) постачальник (продавець) зобов'язаний додатково застрахувати товар, а у категорії «D» по терміну DDP (поставка з оплатою мита) постачальник також повинен сплатити імпортне мито.

Порівняно з попередньою версією, редакція Інкотермс 2010 доповнена численними примітками по керівництву для кожної угоди, наочними графіками, класифікацією, що дозволяє вибрати найбільш відповідні правила для кожного виду транспорту, рекомендаціями по використанню електронних договорів, а також оновленнями, пов'язаними з новими вимогими до безпеки інформації.

Що ж стосується українських підприємців, то згідно з Указом Президента України № 567/94 від 04 жовтня 1994 року до недавнього часу було дозволено використання редакції Інкотермс, опублікованій в офіційній пресі, а саме в газеті «Урядовий кур'єр». Такою редакцією на даний момент являється стрімко втрачаюча свою актуальність Інкотермс 2000.

Втім, вже набув чинності Указ Президента України № 589/2011 від 19 травня 2011 року, що скасовує згадані вище обмеження. З 26 травня 2011 року контрагентам договорів купівлі-продажу (поставки) з українською «пропискою» фактично надане зелене світло на використання нової редакції Інкотермс від 2010 року, яка вже активно застосовується по всьому світу.

У будь-якому випадку, незалежно від того яка саме редакція правил використовується, зазначення назви конкретної редакції Інкотермс в тексті договору являється обов’язковою умовою.

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"