інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Управління фінансовими інвестиціями в умовах ринкової мінливості

О.Вязовський

В епоху шторму на фінансових ринках особливо актуальним стає питання, куди простим громадянам вкладати свої заощадження. Дотримуючись відомого правила «не потрібно зберігати яйця в одній корзині», стандартна відповідь говорить: «необхідна диверсифікація портфеля», тобто розподіл коштів по різних активах. Однак, як показує практика, дане твердження є застарілим.

Сучасна постіндустріальна економіка – економіка знань. На передній план виходить, перш за все, вміння грамотно управляти своїми активами, ефективно і оперативно.

Що являє собою оперативне управління? Візьмемо для прикладу ринок золота.

Як видно на Рис.1, протягом останніх 10 років динаміка золота підвищується. Причому, за останні 3 роки ріст прискорився. Жовтий метал, починаючи з листопада 2008 року, зріс в ціні більш ніж на 115%, продовжуючи висхідний рух і встановлюючи все нові рекорди: у серпні 2011 року котирування золота на товарній біржі Нью-Йорка COMEX вперше за свою історію перевищили позначку 1800 доларів за унцію.


В умовах розкручування інфляційних процесів по всьому світу золото приваблює до себе увагу тим, що не має інфляційної природи, тобто не знецінюється. Часом здається, що зростання буде тривати нескінченно. Але давайте повернемося у 80-ті роки ХХ століття.

Досягнувши у 80-х роках 840 дол. за унцію, ціна золота обвалилася до 640 дол. менше, ніж за півроку. Після шокового коливання в 200 дол. ціна знову підстрибнула, на цей раз до позначки в 720 дол. за унцію. Але й на цьому різкі стрибки не припинилися: котирування золота опустилися знову до попереднього рівня – 640 дол. за унцію. Після цього, протягом 4 років ціна золота мала низхідний тренд, опустившись до позначки в 280 доларів. Тільки у 2006 році ціна золота повернулася до позначки 640 дол. за унцію. Ті інвестори, які інвестували в жовтий метал в період золотого «родео» без можливості оперативного управління, виявилися у великому «мінусі».

Сьогодні спостерігається підвищений попит на золотий актив. Як наслідок, цей фінансовий інструмент характеризується високою волатильністю. Водночас різко змінюються ціни на інші види активів, що потребує швидкого та якісного управління інвестиційними портфелями.

Що ж являє собою ефективне управління сформованим портфелем активів?

1. Оперативність. Під даною характеристикою мається на увазі можливість щохвилинного доступу до відкритих позицій протягом 24 годин на добу. Навіть за умови, що інвестор грамотно структурував портфель і мав уявлення про поточну кон'юнктуру ринку, але не мав можливості закрити позицію у відповідний момент, він все одно б втратив частину прибутку (або й зовсім би пішов в «мінус» ). Тому надзвичайно важливо не тільки знаходиться «в ринку», відстежуючи всі коливання фінансових інструментів, але і реагувати належним чином на їхній настрій.

2. Управління ризиками. Якщо навіть у інвестора немає можливості миттєво контролювати рух цін на активи (робота, відрядження, відпустка тощо), повинен бути шанс виставити різні стоп-накази, які б закрили або змінили позицію навіть у період відсутності трейдера. Іншим аналогічним прикладом ефективного ризик-менеджменту є управління депозитною маржею.

3. Широта інструментарію. Тут мова йде не стільки про принцип диверсифікації, скільки про необхідність вчасно «перекинути» кошти з одного активу в інший. Наприклад, розглянемо події на ринку у серпні поточного року.

Після пониження 5 серпня агентством Standard & Poor's суверенного рейтингу США з АА до ААА, ціни на сировинні активи різко пішли вниз. Наприклад, котирування нафти марки Brent втратили за тиждень майже 15 доларів (Рис.2.).


Грамотний трейдер зреагував би виходом з відкритої позиції – мінімізував би збитки. Щоб ефективно використовувати вивільнені кошти, він міг би їх вкласти в інший інструмент, який, на його думку, хеджує економічні ризики. Наприклад, відкрити довгу позицію по золоту – як в представленому вище прикладі.

Таким чином, існує необхідність доступу до різних ринків: фондового, товарного, ринку дорогоцінних металів та інших.

4. Навіть при успішному виконанні попередніх пунктів – оперативному управлінні портфелем, дотримання правил ризик-менеджменту, своєчасної зміни активів існує ризик несвоєчасного отримання готівки. Наприклад, при закритті знеособленого металевого рахунку в банку інвестору може знадобитися до трьох робочих днів для повернення коштів. Таким чином, дуже важливо вчасно опинитися «в грошах».

Отже, якщо раніше торгівля на фінансових ринках мала елементи гри, то зараз, в період нестабільності, спекуляції – це ,швидше, життєва необхідність. Інвестори тепер рідше задаються питанням «куди?» інвестувати і все частіше «як?».

© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"