інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Технології віртуалізації банківської діяльності*

В. Мішалкін

Серед ринків, які демонструють попит на технології віртуалізації, варто відмітити фінансовий сектор, телеком-ринок та державні структури. При цьому організації банківської сфери традиційно виступають найбільш консервативними, оскільки для них властивими є високі вимоги щодо забезпечення конфіденційності, безпеки зберігання та обробки інформації. Проте з боку банків останнім часом спостерігається підвищений інтерес до нових технологій.

Віртуалізація – це не лише консолідація та ущільнення ІТ-інфраструктури. Це більш високий рівень безпеки, не тільки в сфері зберігання даних, але і в сфері надійності ІТ-інфраструктури в цілому. Якщо раніше для досягнення аналогічного рівня надійності потрібно було використовувати дорогі рішення, то зараз можна меншими зусиллями досягти необхідного результату. Можна виділити кілька типових ситуацій, за яких віртуалізація виявляється не просто корисною, але й необхідною.
Перша – коли необхідне технологічне розширення бізнесу. Поточних потужностей не вистачає, і постає питання щодо використання певних інновацій. Традиційно мережева інфраструктура підприємства зростала, коли воно фізично розширялося. Але сьогодні ми спостерігаємо не стільки екстенсивний, скільки інтенсивний розвиток, пов'язаний з нарощуванням функціональності і ступеня інтеграції.
Друга ситуація – це необхідність переходу на новий рівень безпеки зберігання та обробки даних. І цей випадок стає домінуючим останнім часом. Під безпекою завжди мається на увазі можливість контролю наявних даних, а зробити це легше в разі їх централізованого зберігання, оскільки тоді набагато простіше вирішується проблема резервного копіювання.
Багато замовників нових технологій хочуть застосовувати віртуалізацію при відкритті нових філій або віддалених офісів, мінімізуючи кількість апаратного забезпечення і готуючи всю інфраструктуру в центральному офісі. Такий підхід дозволяє абстрагуватися від використовуваного в філіалі обладнання та значно прискорити процес впровадження. Важливим моментом є також можливість швидко відновити працездатність системи в разі якихось неприємностей без впровадження додаткових дорогих рішень.
До основних досягнень сьогоднішнього дня можна віднести повне технологічне покриття всіх галузей віртуалізації – серверної, робочих місць користувачів і додатків, а також створення механізмів інтеграції цих елементів між собою. З'явилися розробки в сфері мережевої віртуалізації: апаратні рішення для мінімізації конфігураційних і комутаційних витрат і програмні рішення, що дозволяють точно розмежовувати повноваження адміністраторів і ефективно управляти мережевою взаємодією у великих інфраструктурах. Очевидним показником визнання віртуалізації як домінуючої технології став той факт, що сьогодні світові лідери з виробництва апаратного забезпечення вводять в нові лінійки своїх продуктів обов'язковий функціонал віртуалізації. Причому це стосується всіх продуктових груп корпоративного рівня.
Яскравий приклад – компанія Dell, що надає готові рішення для віртуалізації, які охоплюють як дата-центри, так і технології для кінцевих користувачів. Трохи більше року тому компанія Dell уклала угоди про стратегічне партнерство з Microsoft і VMware для спільної розробки систем віртуалізації. І вже в цьому році на ринок виведений цілий ряд цікавих технологічних новинок в сфері віртуалізації у всіх сегментах корпоративних рішень. У лютому-травні цього року компанія послідовно анонсувала нові продукти. Фахівцям були представлені різні програмно-апаратні рішення для створення корпоративної ІТ-інфраструктури.
Перші результати співпраці світових лідерів втілені в наступному, дванадцятому поколінні серверів PowerEdge. Модернізовані сервери забезпечені низкою додаткових функцій, які дозволяють полегшити проектування віртуальної інфраструктури, збірку, інтеграцію і налаштування різних елементів, а також проводити тестування створених систем на відповідність необхідним параметрам швидкості роботи, надійності і можливості масштабування. В якості гарантії додаткового захисту шляхом дубльованого гіпервізора запропоновані резервовані вбудовані SD-карти. Ця функція дозволяє також мінімізувати ризик простою обладнання.
Засоби серверної віртуалізації дозволяють більш ефективно використовувати наявне обладнання. Відбувається певне ущільнення інфраструктури за рахунок більш раціонального використання серверних потужностей. Віртуалізація серверів все частіше застосовується на практиці не тільки при створенні центрів обробки даних (ЦОД), але і при оптимізації обчислювальних комплексів. Поширенню технології сприяють дефіцит енергоресурсів і площ, а також супутні проблеми управління інфраструктурою, стандартизації та уніфікації ресурсів.
Для вирішення завдання швидкого створення віртуальної корпоративної інфраструктури, можна скористатися комплексним рішенням Dell vStart. Фактично, це готова інфраструктура ЦОД – вмонтовані в конструкцію сервери, система зберігання даних, мережеві пристрої, джерела безперебійного живлення, вже об'єднані кабельними з'єднаннями, з повністю готовим до запуску програмним забезпеченням оптимізації завантаження серверів, моніторингу, віддаленого оновлення BIOS і мікропрограм, а також готовими до роботи гіпервізора. Максимальне навантаження – 50, 100, 200 або 1000 типових віртуальних машин з централізованим і автоматизованим управлінням.
До складу рішення Dell vStart входять сервери Dell PowerEdge 12-го покоління, системи зберігання даних Dell EqualLogic або Dell Compellent, комутатори Dell PowerConnect або Dell Force10. Включені послуги за первинною установкою, які допомагають замовникам створити інфраструктуру, необхідну для розміщення віртуальних машин. Пропонуються версії з програмним забезпеченням Microsoft або VMware – замовник може вибрати гіпервізор за своїм бажанням.
Незважаючи на те, що на рівні серверної інфраструктури застосування віртуалізації стало практично повсюдним, віртуалізація робочих місць ще тільки набирає популярність, цю тенденцію ми ясно бачимо. Сьогоднішній бізнес зацікавлений у гнучких ІТ-сервісах, зокрема, в постійній доступності корпоративних даних і користувальницьких комп'ютерів, при цьому вкрай важливі схоронність даних і стабільна робота додатків. Всі ці завдання можна вирішити за допомогою класичних методів організації ІТ-процесів, але з досить великими за поточними мірками витратами. Переведення користувальницьких робочих місць, поряд з серверами, у віртуальне середовище та забезпечення доступу за допомогою «тонких клієнтів», дає колосальні переваги, які були раніше недосяжними або вимагали великих затрат.
З явних переваг можна відзначити скорочення початкової вартості устаткування і збільшення термінів амортизації, економію електроенергії, стандартизацію робочих місць, якісне підвищення безпеки зберігання даних в централізованій моделі обчислень, контроль над потоками даних, підвищення керованості користувальницьких робочих місць. Значно скорочуються витрати на підтримку такої інфраструктури за рахунок централізації керованих ресурсів, особливо в компаніях, що мають стандарти щодо використовуваного ПЗ. Сукупна вартість володіння інфраструктурою може скорочуватися до 40% по відношенню до стандартної архітектури.
Переміщення робочого місця користувача в центр обробки даних дозволяє «вбити двох зайців»: залишити користувачеві можливість персоніфікації робочого місця і централізувати зберігання даних. При цьому зберігається централізована політика інформаційної безпеки, визначальний доступ і можливість маніпуляцій з інформацією на рівні окремих користувачів. Часто віртуалізація робочих місць користувачів виявляється оптимальним варіантом у випадку відкриття нових невеликих допофісів або створення інтернет-кіосків з продажу банківських продуктів, а також в компаніях з жорстким фізичним відділенням корпоративних даних від мережі Інтернет.
Крім апаратних рішень, Dell пропонує повний набір сервісів для автоматизації розгортання та управління тонкими клієнтами, ноутбуками комерційного класу, мобільними пристроями та настільними комп'ютерами, а також безпечної утилізації застарілого або устаткування, що вичерпало свій ресурс.
У цій сфері компанією Dell створений набір рішень Dell Desktop Virtualization Solutions (DDVS), що включає пакети послуг з налаштованим обладнанням і програмним забезпеченням для розгортання систем віртуалізації робочих столів. Desktop Virtualization Solution Simplified – це інтегрована система, на яку вже встановлені і налаштовані програмне забезпечення і гіпервізор, що скорочує витрати і складність невеликих впроваджень віртуалізації десктопів. Desktop Virtualization Solution Enterprise розрахована на масштабування до декількох тисяч користувачів віртуальних десктопів, але в той же час скорочує початкові витрати на придбання, дозволяючи починати впровадження всього з 50 робочих місць.
Менш афішуються, але значущі рішення також є в сфері СГД. Віртуалізація дискових масивів з консолідацією наявних ресурсів, поява конвергентної інфраструктури, значне зменшення комутаційних завдань дозволяють з усією повнотою скористатися справді комплексним підходом до глобальної віртуалізації.
До основних аргументів на користь застосування технологій віртуалізації відносяться швидкість надання робочої інфраструктури і гнучкість при її трансформації та масштабуванні, передбачуваність вартості послуг, зниження витрат на утримання інфраструктури та персоналу. Стає можливим отримати доступ до інфраструктури з будь-якого місця, що надає бізнесу мобільності. Але, в цілому, ефект залежатиме від різних параметрів, наприклад, розміру обчислювальної інфраструктури, її функцій та вимог до якості сервісу.

* За матеріалами bankir.ru.
© 2003-2012  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"